
Raspberry Pi patří k jednodeskovým počítačům malého rozměru (někdy se říká, že má rozměr platební karty). Existuje v několika variantách a třech generacích – ta poslední varianta ideálně v provedení Raspberry Pi 4 Model B s 4 GB RAM (jděte určitě do téhle varianty, na Alza.cz za cca 1900 Kč) předchůdce je Raspberry Pi 3 Model B,za rozumné peníze (okolo 50 USD nebo od 1100 do 1500 Kč na Alza.cz) získáte zajímavé použitelný počítač – budete ale k němu potřebovat dokoupit ještě nějaké příslušenství a naučit se ho používat. V květnu 2020 se Pi 4 objevilo i v provedení s 8 GB RAM (za 75 USD).
Využití je od klasického vytvoření počítače pro základní práci, brouzdání, sledování filmů, spouštění retro her, psaní textů až po připojování dalších zařízení a řadu dalších velmi různorodých věcí.
@365tipu v tom trochu pomůže, sérií tipů od samého počátku, až po pokročilejší využití. Jako vždy vytvořený v praxi, to co je v následujících tipech popisováno je založené na pořízení Raspberry Pi 3 Model B a dalšího potřebného příslušenství.
Tipy budou vycházet postupně, začínáme na začátku února 2018. Pokud níže vidíte nějaký tip co ještě nemá odkaz, tak už je napsaný a čeká na vydání.
Začínáme s Raspberry Pi
Co si k samotnému Raspberry koupit? (1) poradí, než vyrazíte do obchodu. Můžete použít jako inspiraci, nebo prostě koupit přesně to co je v tipu popsáno.
Jak zapnout Raspberry a zprovoznit operační systém (2) vás naučí, jak na Raspberry Pi dostat operační systém. S využití NOOBS si nainstalujete Raspbian. V tomto momentu se vám může hodit i Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?
A Co po prvním zapnutí Raspberry s Raspbian udělat (3) shrne pár věcí, které je na čerstvě nainstalovaném Raspbianu vhodné nastavit či změnit.
Patřit sem bude i První tip zabezpečení: přednastavené heslo je první zásadní riziko (4)
A extrémně užitečné povídání o tom, jak zapnout Vzdálený přístup (5)

Pokračujeme se základními věcmi
Aktualizace Raspbianu (6) je ve skutečnosti jedna z věcí, kterou také uděláte hned čerstvě po zprovoznění.
Hodit se bude Jak restartovat, vypnout a zapnout Raspbian/Raspberry? (7). Na Raspberry Pi totiž nenajdete žádné tlačítko.
Určitě oceníte Užitečné a nepostradatelné software pro váš Raspbian (8), ale Raspbian je Linux, takže tady toho je možné najít opravdu hodně.
A když už jsme u software, tak Raspbian je jeden z možných operačních systému, ty další najdete v Co zkusit, pokud vám nestačí Raspbian? Jiné distribuce než Raspbian (9)
Něco mírně pokročilejšího
Zálohujte, platí to i tady. Můžete klonováním SD karty nebo klasicky (10) připomene něco, co byste neměli podceňovat.
Malá odbočka, která se bude hodit: Jak v Linuxu pořizovat Screenshoty a natáčet desktop?
Aktualizace firmware (11) není něco co budete často potřebovat, ale hodí se v okamžiku, kdy máte pocit, že něco nefunguje jak má.
V Restartování Wi-Fi a připojení k WiFi vůbec (12) zjistíte, že Linux má rád příkazovou řádku.
Hodit se bude Udělejte si z Raspberry Pi síťový disk či dokonce NAS (13). Byť si můžete pro NAS pořídit něco jako QNAP či Synology, ale tady se nabízí možnost si vytvořit něco vlastního. Navíc levnějšího a použitelného i na další věci.
Samba coby nejjednodušší řešení pro sdílení disků přes síť (14) je pokračováním předchozího, byť by asi spíš mělo předcházet. Ale proč dělat věci po pořadě, když můžete skákat.
Použijte Raspbian jako tiskový server (15) se ještě jednou vrátí k Sambě a umožní vám z Raspberry Pi udělat cestu k tisku ve vaší domácí či firemní sít.
Použijte Raspbian jako WiFi přístupový bod (Wireless Access Point) (16) a jakkoliv možná nebude od věci si pořídit pořádný WiFi router či Mesh, tohle může být další zajímavý experiment, do kterého se pustíte.
Jak na Raspberry Pi? Spořič obrazovky a vypínání displeje (17) je tak trochu nedokončený tip, který bude chtít časem trochu aktualizovat. Podstatné v něm ale najdete.
V Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18) zjistíte, že Raspberry Pi toho umí docela hodně co se emulace a virtualizace týče.
Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19). Stačí to pak už jen propojit s televizí a máte vystaráno.
Raspberry znamení Malina. Bohužel v Unicode obrázek maliny nevedou, takže v menu je odkaz na tento speciál s jiným ovocem. Strawberry (
), jahodou. Třeba někdy v Unicode bude i Rasberry.
Jak bootovat Raspberry Pi ze sítě (bez microSD) se bude hodit třeba tam, kde chcete mít učebnu plnou Raspberry Pi.
Jak zjistím co mám v počítači s Linuxem za komponenty/hardware se sice netýká přímo Raspberry, ale hodit se může.
Chcete ušetřit místo na Raspberry Pi? Vyhoďte Wolfram a možná i LibreOffice. Update bude podstatně rychlejší. Prostě uklízejte, co nepotřebujete, přece nemusíte mít.
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…