Při nedávném tipu na externí Blu-Ray vypalovačku se pár lidí ptalo, na co je vlastně v roce 2024 proboha potřeba něco tak historického jako je vypalovačka. Takže je to dost dobrý důvod k tomu dát dohromady mírně užitečný tip.
Čtečky CD/DVD/Blu-ray byly dříve běžnou součástí počítačů, stejně tak jako později čtečky co zároveň uměly vypalovat (vypalovačky) média, tedy na CD/DVD/Blu-Ray nahrávat data. Staly se pokračováním disketových mechanik. S dostatečně velkou kapacitou (od 600 MB výše) sloužily primárně pro instalaci software, ale také třeba pro přehrávání hudby/filmů. A ve vypalovací podobě k zálohování, přenášení dat, vypalování audio CD, video DVD atd.
Jejich ústup přinesl vlastně až Internet, dnes prakticky vše instalujeme “z internetu”, můžeme do něj i zálohovat. A druhou důležitou složkou ústupu byl vzestup USB klíčenek a USB disků – jedna se stále se zvyšující kapacitou, ale také se zvyšující se rychlostí.
Dnes tak CD/DVD ani Blu-Ray mechaniky v počítačích či noteboocích prakticky nenajdete. A potřebujete-li je, tak řešením jsou externí – viz například VERBATIM Blu-Ray Slimline Ultra HD 4K USB 3.2 Gen 1 (USB-C). Případně viz starší tip Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
K čemu se tedy v současností hodí?
Multimediální obsah – Vypalovačky umožňují uživatelům vytvářet vlastní multimediální disky (např. filmy nebo hudbu) – CD primárně pro hudbu, DVD a Blu-Ray pro filmy. Můžete si i snadno vytvořit kopii méda na vlastní. Čtečky se hodí nejenom pro přehrávání, ale třeba když budete chtít převést vaši sbírku hudby/filmů do digitální podoby. S ohledem na vysoké kapacity se dost hodí na zálohování a uchování fotografií i videí, které pořídíte na mobilech, telefonech či fotoaparátech.
TIP: V červnu 2021 napsané Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray je tak trochu předchůdce tohoto tipu. Tehdy ještě byly mechaniky poměrně běžné
Zálohování dat – je nejvíce praktické tam kde je větší kapacita, tedy v pořadí Blu-Ray > DVD > CD. Výhoda je dlouhá živnost těchto médií a také nezapomeňte, že existuje přepisovatelná média, tedy nikoliv pouze jednorázově vypálitelná.
Přenos dat na starší zařízení, byť zde asi je praktičtější používat USB klíčenky nebo USB disky. Tam ale můžete narazit na nedostatečnou podporu nebo nízkou rychlost USB.
Bezpečné zálohy – média se zálohami jsou off-line a případně i nepřepisovatelná, takže je nelze kyberneticky napadnout. A můžete je převážet/odesílat do jiné lokality, než máte vlastní zařízení. Obsah na médiích můžete šifrovat, takže i kdyby se někdo k obsahu dostal, nebude ho mít čitelný.
TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? se může hodit, pokud budete kupovat média.
Instalace staršího software, které máte z minulosti pouze na CD/DVD. Případně jeho převod do podoby image, které můžete kdykoliv připojit do počítače.
Záchranné a instalační disky pro starší počítače, nebo tam kde není možné bootnout z USB klíčenky.
Něco vás ještě napadne? A ne, využití jako plašič ptáků se sem příliš nehodí, byť to může dost dobře fungovat.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?
V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší…
-
TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače
Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři)…
-
TIP#1769: Nákupní rádce: Jak si pořídit externí SSD koupí samostatných komponent. Jak to funguje?
Když jsem psal Jak si pořídit externí SSD? uvedl jsem tam jako možnost pořízení externího SSD koupi nějakého pouzdra a do něj SSD disků – ať už v klasické 2.5″ podobě nebo v…
-
TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?
Pokud máte nějakou trochu lepší myš, tak má velmi pravděpodobně možnost přepínat DPI – bývá to většinou tlačítkem, které u některých myší bývá umístěné poněkud nevhodně, takže si čas od času DPI…
-
TIP#1756: Nákupní rádce: Jak je to s Bluetooth reproduktory? Jak fungují, na co hledět při koupi. Včetně příkladu LAMAX Sounder2
Bluetooth reproduktory jsou velká móda mezi dětmi a mládeži od základní školy výše. Také je to poměrně praktická věc tam, kde chcete snadno pustit zvuk v trochu lepší podobě a neposlouchat to…
-
TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad
Před pár dny jsem se pár týdnů snažil o prodej starého iPadu Mini z roku 2013. Zachovalý, baterie stále velmi dobře držela, nepoškozený, včetně dobrého ochranného obalu. Byla to zajímavá zkušenost, protože…
-
TIP#1700: Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?
U mobilních telefonů se u kamery (fotoaparátu) běžně setkáte s tím, že mají „zoom“, tedy přiblížení a pyšní se třeba i 100 násobným (100 x zoomem). Potkat je to možné i u…
-
TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy
Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky…
-
TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?
Když jsem zvažoval koupit MacBooku bylo to trochu dilema – původně jsem přemýšlel nad MacBook Pro, ale na jaře 2020 to byly stále modely s problematickou věčně se rozbíjející klávesnicí. V dubnu…
-
TIP#1433: Jak často si pořizovat nový mobil?
Tohle je taková dost komplikovaná otázka. Dost se odvíjí od finančních možností, ale také řady dalších vlivů. Životnost mobilního telefonu ovlivňuje několik věci – tou nejzásadnější je životnost baterie – tam prostě…
-
TIP#1320: Nákupní rádce: Jak na výběr digitálního fotoaparátu
Digitální fotoaparáty, zvláště ty kompaktní, nahradily mobilní telefony, přesto je ale dobrý digitální fotoaparát pro nadšeného fotografa nezbytností. Při výběru se řiďte nejčastějším využitím a vašimi schopnostmi. Související příspěvky TIP#1700: Jaký je…
-
TIP#1288: Nákupní rádce: Koupit si hotový počítač nebo sestavit vlastní?
Když už se tu před nedávnem řešilo Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem), tak zaznělo i téma koupě již hotového počítače nebo toho, že si můžete koupit všechny vámi…
-
TIP#1266: Nákupní rádce: Bezdrátová sluchátka nebo drátová sluchátka? Na co myslet, pokud půjdete do bezdrátu
Mám daleko více v oblibě klasická drátově připojená sluchátka než jakoukoliv bezdrátovou podobu. Totéž ostatně platí i o myši, raději ty drátové. Oboje to má dost společného, prostě nevýhody bezdrátů se projevují…
-
TIP#1241: Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?
S telefony, tablety a notebooky je to dnes poměrně jednoduché, mají kameru a mají mikrofon i reproduktory. U klasického počítače už to ale až tak jednoduché není – pokud potřebujete u klasického…
-
TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?
Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či…