Při nedávném tipu na externí Blu-Ray vypalovačku se pár lidí ptalo, na co je vlastně v roce 2024 proboha potřeba něco tak historického jako je vypalovačka. Takže je to dost dobrý důvod k tomu dát dohromady mírně užitečný tip.
Čtečky CD/DVD/Blu-ray byly dříve běžnou součástí počítačů, stejně tak jako později čtečky co zároveň uměly vypalovat (vypalovačky) média, tedy na CD/DVD/Blu-Ray nahrávat data. Staly se pokračováním disketových mechanik. S dostatečně velkou kapacitou (od 600 MB výše) sloužily primárně pro instalaci software, ale také třeba pro přehrávání hudby/filmů. A ve vypalovací podobě k zálohování, přenášení dat, vypalování audio CD, video DVD atd.
Jejich ústup přinesl vlastně až Internet, dnes prakticky vše instalujeme “z internetu”, můžeme do něj i zálohovat. A druhou důležitou složkou ústupu byl vzestup USB klíčenek a USB disků – jedna se stále se zvyšující kapacitou, ale také se zvyšující se rychlostí.
Dnes tak CD/DVD ani Blu-Ray mechaniky v počítačích či noteboocích prakticky nenajdete. A potřebujete-li je, tak řešením jsou externí – viz například VERBATIM Blu-Ray Slimline Ultra HD 4K USB 3.2 Gen 1 (USB-C). Případně viz starší tip Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
K čemu se tedy v současností hodí?
Multimediální obsah – Vypalovačky umožňují uživatelům vytvářet vlastní multimediální disky (např. filmy nebo hudbu) – CD primárně pro hudbu, DVD a Blu-Ray pro filmy. Můžete si i snadno vytvořit kopii méda na vlastní. Čtečky se hodí nejenom pro přehrávání, ale třeba když budete chtít převést vaši sbírku hudby/filmů do digitální podoby. S ohledem na vysoké kapacity se dost hodí na zálohování a uchování fotografií i videí, které pořídíte na mobilech, telefonech či fotoaparátech.
TIP: V červnu 2021 napsané Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray je tak trochu předchůdce tohoto tipu. Tehdy ještě byly mechaniky poměrně běžné
Zálohování dat – je nejvíce praktické tam kde je větší kapacita, tedy v pořadí Blu-Ray > DVD > CD. Výhoda je dlouhá živnost těchto médií a také nezapomeňte, že existuje přepisovatelná média, tedy nikoliv pouze jednorázově vypálitelná.
Přenos dat na starší zařízení, byť zde asi je praktičtější používat USB klíčenky nebo USB disky. Tam ale můžete narazit na nedostatečnou podporu nebo nízkou rychlost USB.
Bezpečné zálohy – média se zálohami jsou off-line a případně i nepřepisovatelná, takže je nelze kyberneticky napadnout. A můžete je převážet/odesílat do jiné lokality, než máte vlastní zařízení. Obsah na médiích můžete šifrovat, takže i kdyby se někdo k obsahu dostal, nebude ho mít čitelný.
TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? se může hodit, pokud budete kupovat média.
Instalace staršího software, které máte z minulosti pouze na CD/DVD. Případně jeho převod do podoby image, které můžete kdykoliv připojit do počítače.
Záchranné a instalační disky pro starší počítače, nebo tam kde není možné bootnout z USB klíčenky.
Něco vás ještě napadne? A ne, využití jako plašič ptáků se sem příliš nehodí, byť to může dost dobře fungovat.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2345: AENO RC3S robotický vysavač a vytírač (recenze, praktické zkušenosti)
Chcete mít robotický vysavač a nechce se vám kupovat iRobot s vysokou cenovou nálepkou? Chcete aby nejen vysával, ale i vytíral? Nepříliš známá značka AENO a jejich RC3S (stránky výrobce) je kombinace…
-
TIP#2317: Cenově dostupná sluchátka Canyon TWS-5 BT (mini recenze)
Bezdrátovými sluchátka za velmi přijatelnou cenu, od poměrně nové značky. Co dokáží nabídnout? Související příspěvky TIP#2491: Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti TIP#2434: Jaká jsou Sony Noise…
-
TIP#2293: Chytré hodinky Canyon SW-79 (mini recenze)
Značka Canyon před nedávnem uvedla na trh hodinky s názvem SW-79, které disponují dobrým poměrem cena/výkon. K dostání za zhruba 1400,- Kč, a přitom nabízí dostatek funkcí. Související příspěvky TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit…
-
TIP#2280: Záložní bateriový zdroj CyberPowerTI VP1000ELCD-FR (mini recenze)
Záložní zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR má jediný, za to však důležitý úkol, ochránit počítače a další elektroniku před nenadálým výpadkem energie, přepětím či špičkami v elektrické síti. My jsme se mu podívali na…
-
TIP#2267: Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 (recenze a zkušenosti)
Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2220: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)
Hledal jsem novou myš (a popravdě i klávesnici, ale o tom jindy). Původní drátová Logitech už měla pod palcem prodřenou gumu až na plast, ale to hlavní bylo, že chci zkusit bezdrátové…
-
TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi
Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s…
-
TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS?
UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti…
-
TIP#2124: Nákupní rádce: Pouzdro AlzaGuard Crystal Clear pro iPad Air 10.9” (2020/2022) (recenze)
Řada AlzaGuard jsou ochranná pouzdra a skla pro mobilní zařízení a jedním z nich je i průhledné AlzaGuard Crystal Clear TPU Case pro iPad Air 10,9″ (2020) / iPad Air 10,9″ (2022).…
-
TIP#2089: Nákupní rádce: Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět
LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google…
-
TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)
Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, internetovou…
-
TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)
Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože…
-
TIP#1992: Nákupní rádce: HDMI, mini HDMI a micro HDMI. Jaký je rozdíl?
Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam…
-
TIP#1943: Nový O2 Smart Box (druhá generace). Jaký je a co nového přináší?
Už několik let používám pro domácí internetové připojení O2 Smart Box – VDSL router s Wi-Fi a řadou vychytávek. V dubnu O2 uvedli na trh novou verzi, designově ještě více povedenou a…