@365tipu

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, internetovou televizi, chcete rozvést síť (a Internet) do dalších částí bytu či domu (nezapomeňte na Wi-Fi Mesh). A také vždy, když chcete připojit (a propojit) zařízení maximální možnou rychlosti, protože u Wi-Fi to až tak rychlé a stabilní být nemusí. 

Problém nastane v okamžiku, kdy vám porty v routeru dojdou – nebývá jich totiž mnoho, většina Wi-Fi (VDSL, 5G) routerů totiž mívá maximálně čtyři až pět portů (a některé dokonce jenom jeden.

V takovém případě si musíte pořídit Ethernet hub,  nebo ještě lépe řečeno Ethernet switch (přepínač). Povětšinou malá krabička, zpravidla s pěti a více Ethernet porty. Tu pomoci kabelu napojíte na port ve vašem routeru a rozšíříte tím možnosti – do Switche budete připojovat další zařízení. 

Měli byste ale vědět pár důležitých věcí

Switch bude připojen jedním kabelem a všechna další zařízení do něj připojená tak budou pro spojení směrem “dál” (a tedy i do a z Internetu) sdílet tento jeden kabel. Z počtu portů co má, to tedy jeden ubere, takže dobře počítejte. Osobně bych asi vždy kupoval alespoň osmiportové switche.

TIP: Nebývá to nic drahého. Když jsem někdy před rokem potřeboval nové porty, koupil jsem TP-Link T-SG108E a plně dostačuje. 

Pokud budou dvě zařízení připojená do switche spolu komunikovat přímo, tak to příliš neovlivní další zařízení a budou moci komunikovat maximální rychlostí vaše switche. Záležet bude i na přepínací kapacitě – tedy tím jak rychle přepíná provoz mezi porty a samozřejmě čím více, tím lépe.

Je tedy nutné kupovat switch dostatečně rychlý. V dnešní době tedy zcela určitě takový, který podporuje miniálně 1 gbps (1000 mbps),  ale můžete jít i do 2.5 či 10 gbps Ethernetu. O kupování 100 mbps Ethernet switche tak spíše vůbec neuvažujte. 

D-Link DES-1008D se snaží vypadá jako něco co se víc hodí na stůl. Spravovatlené to ale není a umí jen 100 mbps. Cena? Velmi levná.

Pokud můžete, kupujte spravovatelný (managed) switch – můžete ho na dálku spravovat, nastavovat a zpravidla i sledovat. Bude umět i řadu šikovných vychytávek – prioritizaci, QoS či VLAN jako příklad. Ke správě pak mohou sloužit programy přímo od výrobce (TP-Link má například Tether, včetně mobilní aplikace, byť pro switche budete potřebovat Easy Smart Configuration Utility) nebo je možné používat profesionální software pro správu sítí.

Nezapomeňte, že potřebujete odpovídající Ethernet kabely. Ty pro 100 mbps Ethernet sice můžete do 1000 mbps (1 gbps) switche zapojit, ale přenos bude probíhat na pomalé rychlosti dané kabelem. 

Switch bude potřebovat napájení z 240 V zásuvky. A zpravidla bude vybavený množství různorodých světélek a ta budou blikat o 106. Umístění portů může být také různé – zadní či přední, na stejné straně jako napájení či na opačné.

TIP: Hodit se může Jak připojit notebook do Ethernet sítě?

U některých switch/hubů může být jeden z portů označen pro připojení do routeru (například jako uplink), takže se tím řiďte. 

Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro. Tady se už jedná o profesionální zařízení, montáž do racku. A taky vyšší cena.

Se stoupající rychlosti a stoupajícím počtem portů stoupá i cena. Stejně tak jako je rozdíl mezi switchem pro domácnost a menší firmy a těmi profesionálními – tam se ceny budou pohybovat i  desítkách tisíc korun, ale i jen v tisících. Ty profesionální pak zpravidla budou více jak osmi portové. Rozdíl bude i v provedení, ty domácí jsou krabičky k položení na stůl či montáž na zeď, ty firemní mohou být montovatelné do racku. Představu můžete snadno získat v kategorii Switche na Alze.

Budete-li potřebovat PoE (Power over Ethernet) tak na to pamatujte už při nákupu Switche. Tady viz o je to a jak funguje Power over Ethernet (PoE)

V dražších kategoriích najdete switche s podporou optických kabelů (SPF). Pro domácnost a malou firmu asi nevyužijete. 

Příklad switche s SPF sloty i PoE – Zyxel GS1350-12HP. Odpovídá tomu i vyšší cena. 

Switche jsou dostupné od řady značek – TP-LInk, D-Link, Zyxel, Netgear, Ubiquiti jako nejčastější příklady. Držte se jedné značky při pořizování do jedné domácnosti či firmy. 

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky