@365tipu

TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)

Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez legrace, je výborná) a ještě více risknul a koupil Logitech MX Keys Mechanical. Celkem poměrně dost drahá kombinace, ale rovnou vám prozradím, že se to vyplatí

Logitech MX Key Mechnical je mechanická klávesnice na, které se skvělé píše. Má samozřejmě různé věci na které si budete (občas obtížně) zvykat, zejména pokud přecházíte z něčeho tak klasického, jako byla klasická Microsoftu klávesnice. 

Můžete ji připojit až ke třem zařízením. Přes Bluetooth nebo přes přiložený Bolt přijímač. V kombinaci se stejně schopnou myší od Logitechu, získáte fantastické Logitech Flow – nebo prostě můžete přepínat. Slouží k tomu tři očíslované “připojovací” klávesy. 

Instalace, zprovoznění

Bolt receiver byl překvapením, nabyl jsem dojmu, že MX Keys bude mít Unifying stejně jako MX 3 myš. Nemá, tohle je BLE přenos a je tedy nutné mít v počítači dva přijímače. Nebo, což  není problém, přejít na připojení přes Bluetooth. 

Instalace a připojení jsou snadné, klávesnici zapnete (vypínač vpravo nahoře, stejně jako USB-C konektor pro nabíjení), aktivuje se párování na “1” pozici (kteroukoliv ze tří kláves pro připojení můžete déle podržet pro zahájení párování) a můžete párovat. Pomoci Bluetooth nebo vložením Bolt přijímače do USB. 

Vybídne vás to k stažení Logitech Options+ software, což určitě udělejte – jinak nemůžete využít velké možnosti si klávesnici nastavovat. V Options+ budete mít vedle klávesnici i případně myš, jen na Mac OS se připravte na klasický instalační opruz. Ano, hodně to bolí. 

V Options+ můžete připojovat i odpojovat myší i klávesnice a pokud si vytvoříte u Logitechu účet, tak využít pro zálohu (a obnovení) nastavení. Přepnutí mezi Bolt a Bluetooth je mimochodem velmi snadné a můžete experimentovat.

Klávesnice dorazí nabitá, takže vám dost dlouho vydrží – desítky hodin, až patnáct dni na plné nabití. Nabíjet (USB-C, oceňuji) můžete a stále klávesnici používat. Krátké, zhruba 15 minutové, nabití dodá dost energie na celodenní použití. Tohle má Logitech zmáknuté. 

Windows klávesnice podporuje plně, včetně všech vychytávek a funkčních kláves. V Mac OS některé funkční klávesy fungovat nebudou, zbytek v pohodě. Linux na tom bude podobně. Klávesnice umí i Chrome OS, iPad OS, iOS, Android. Nečekejte možnost programovat makra (nahraďte to třeba AHK a máte to). 

Naučte se Fn+Fx funkce, je jich tam dostatek a jsou hodně užitečné – byť nutno dodat, že dost z toho co Logitech na klávesnici přidal (trochu bohužel i včetně extra kláves) má své vlastí klávesové kombinace. Typicky třeba Fn kombinace pro emoji panel  je zbytečná, má to vlastní klávesovou zkratku (tedy až na Mac OS kde tamní klávesovou zkratku nikdo nemůže být schopen mačkat).

Praktické postřehy 

Klávesnice občas zapomíná některá nastavení po probuzení z hibernace – neaktivuje se podsvícení a čas od času se Fx klávesy rozhodnou přestat fungovat jako Fx. Zapomínání podsvícení Logitech zdůvodňuje senzorem na osvětlení, který ovlivňuje zda a jak podsvícení funguje. Bohužel senzor nejde vypnout. Realita je ta, že zapomíná je častější, pokud máte připojení přes Bluetooth, méně časté pokud máte Bolt.

Psaní? Klávesy jsou extrémně příjemné a mají fajn zdvih. Jen je to celé tak nějak mírně posunuté oproti Microsoft klávesnici co jsem měl doteď – a bude to bolet, přivyknutí si. Shift je krátký a vedle něj (u levého shiftu) je klávesa jaksi navíc. A těch jiných věcí je hodně. 

Klávesnice je tichá. Psaní je slyšet, u mechanické klávesnice to ani nejde jinak, ale neobtěžuje a neruší. 

PrintScreen? Kde je proboha Print Screen. Není, vážně není. Ale můžete si ho v nejhorším přidat v přemapování kláves – osobně jsem ho dal na klávesu s kalkulátorem. Stačí vybrat Screen capture v nabídce. Jen to tedy občas ten Greenshot nechce vyvolat, problikne a zmizí – nutno zmáčknout znovu.

Obrácené lomítko? No, pokud jste byli zvyklí ho mít kdesi nad Enter, tak smůla. Dali ho vlevo mezi Shift a Y. Radost z toho mít nebudete, ale těch věcí co si musíte převyknout je hodně.

´F klávesy na Windows nefungují jako klávesy bez stisku Fn. Dá se to ale přepnout v nastavení. Nebo přepínat pomoci Fn+Esc. Osobně jsem to přehodil v nastavení, jsem desítky let zvyklý na funkční Fněco.  Fn je na trochu nepraktickém místě, na Mac OS bude také důvodem nutného přivykání si.

Podsvícení je zábavné v tom, že reaguje na to, že přiblížíte ruku ke klávesnici a aktivuje se. Oddálíte, vypne se. A ještě má efekty. Asi bych ocenil, kdyby prostě svítilo pořád, ale to je maličkost (nesvítí = šetří baterku, takže proč ne). Barva bílá a v Options+ si můžete vybrat různé režimy.

Úroveň nabití se v Options+ zobrazuje v procentech, což  MX 3 myš mimochodem neumí. 

Nevím proč, ale neustále se mi daří mačkat Caps Lock a asi bude chvíli trvat, než si “muscle memory” z původní klávesnice převykne. Zakázat v Options+ bohužel nejde, ale NumLocker to případně řeší. Paradoxně obvyklé Nastavení -> Čas & Jazyk -> Jazyk -> Klávesnice a tam vybrat Klávesové zkratky pro jazyk zadávání čímž se dostanete do staršího panelu kde je možné využít Vypnutí režimu Caps Lock – jaksi nefunguje. Stisk Caps Lock natrvalo zapne velká písmena a nejde se toho zbavit.

Podobně nešikovná je klávesa pro uzamčení počítače – vpravo nahoře. V kombinaci s menším “-” a obvykle velkým “+” ji asi budete občas mačkat nechtěně. Opět to řeší vypnutí či přemapování na něco užitečného. (v Options+).

Měli byste vědět, citlivost kláves je hodně vysoká – velmi rychle reagují na stisk, ale samotný klik je poměrně hodně dlouhý. Na rychlou reakci trvá chvíli si zvyknout, pokud vaše předchozí klávesnice naopak vyžadovala hlubší stisk. 

Pokud hrajete střílečky tak toto (pochopitelně) není úplně klávesnice pro vás – má mezi 13 až 15 ms zpoždění (Bolt – Bluetooth). Pro hry s nutností rychlé odezvy prostě bezdrát není. 

Klávesnice existuje i v Mini podobě – na té chybí numerická část a střední část se šipkami je uspořádaná jinak. 

Takové ty klasické věci

  • Rozměr 433.85 x 131×55 x 26.1 mm
  • Váha 828 gramů
  • Nabíjení USB-C (kabel USB-A > USB-C v balení) 
  • Párování klasické Bluetooth nebo Bolt v USB s Bluetooth LE 
  • Klávesnice nejde připojit přes USB kabel
  • Podsvícení bílé

Čeština?

S češtinou je to u MX Keys Mechanical trochu zádrhel. Alza ji má pouze v US INTL verzi – Logitech MX Mechanical Graphite US INTL. Česká (CZ) verze se nevyrábí – můžete ji ale mít z CZC (ano, koupil jsem ji tam) – Logitech MX Mechanical, CZ, grafitová. Stojí 4 499 Kč, tahle klávesnice prostě není levná.

“CZ” od Logitechu znamená, že na některé klávesy gravírovali české znaky. “Některé”, protože na jiné “některé” nic nedali. Pokud umíte psát a na klávesnici vůbec nekoukáte, tak vůbec pořízení CZ verze neřešte. Pokud neumíte, tak můžete, pomůže to při učení se. Ta “CZ” v CZC je ve skutečnosti US INTL, není se čeho obávat.

Hodnocení? 10/10 nebo jak to tady uvádím

Měl jsem obavy z MX myši, ze zvláštního tvaru. Je skvělá a do ruky sedne nebývale. Z MX Keys jsem měl obavy z vysoké ceny, přeci jen si 365tipů většinu recenzí “hradí ze svého”, jen občas se poštěstí. A samozřejmě obavu, jestli se bude dobře psát. Už jsem potkal dost klávesnici, kde psaní byla bolest. Ale MX Keys Mechanical je skvělá a doporučím koupi. Většinou tedy pět bodu z pěti, ale tady je to hodně dobré, takže prostě deset z deseti.

A protože mám Windows PC a k tomu Mac Book, tak musím zdůraznit, že právě v téhle maličkosti exceluje. Logitech Flow je dar z nebes. A i kdyby nebylo, snadnost přepnutí je fantastická vychytávka.

Nákupní rádci? Užitečné věci a recenze

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky