@365tipu

TIP#2224: Logitech Flow. Jedna myš (i klávesnice) pro až tři zařízení. Beznadějně cool vychytávka

Pokud si pořídíte bezdrátovou myš (a také bezdrátovou klávesnici) od Logitech (třeba jak MX Master 3 a k tomu  MX Mechanical) tak v Logitech Options+ najdete možnost zapnout Flow. Je to neuvěřitelně cool vychytávka. 

Aktivace Flow umožní jednou myší či klávesnicí (a společně) ovládat až tři zařízení (logicky, protože mají jenom tři sloty, je možné je připojit k maximálně třem zařízením a volně přepínat). Vtip Flow je, že si ona zařízení nastavíte podobně jako když máte více displejů – pak už jen stačí přejet myší přes některých okraj (ze čtyř možných) displeje a přesunout ji tak na “tam” vedle umístěné zařízení.

Automaticky se přepne, skoro neznatelně, samozřejmě v rámci možností připojení (Bluetooth,. Unifying, Bolt přijímač). Máte-li klávesnici, tak ta udělá totéž, byť tady je praktická zkušenost ta, že to občas mírně trvá – může to být dáno tím, mám k MacBooku oboje připojené přes Bluetooth, k Windows mám myš přes Unifying a klávesnice přes Bolt přijímač.

TIP: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)

Pak už jenom pokračujete v práci s myší a klávesnici, na které už jste měli ruce. 

Aby toho nebylo málo, tak funguje copy/paste. Na jednom počítači něco zkopírujete do schránky, na druhém to ze schránky vložíte. Musím říct, že tohle je jedna z hodně geniálních věcí. Hodně. 

Celé to funguje přes síť (zpravidla Wi-Fi), takže musíte obě (všechny tři) zařízení mít připojená na stejné síti. Případně to prý umí jít i oklikou přes Logitech servery, pokud jste na Options+ přihlášení, ale přes lokální síť to bude přeci jen lepší. 

Instalace Options+ na Windows je snadná, na MacBooku se připravte na klasický opruz, povolování asi pěti práv, navzájem se překrývající okna, nutnost restartovat aplikaci a dost dobře možná nutnost restartovat Mac/MacBook (ano, bylo to nutné).

Navíc mějte trpělivost i v tom, že stažené Options+ se během pěti a více minut zeptá zda chcete aktualizovat, což rozhodně udělejte (bez toho se vám totiž velmi pravděpodobně nepodaří aktivovat Flow).  A v Macu budete rázem mít Options a Options+ (a to druhé je správné).

Nebude-li se vám dařit přidat myš/klávesnici, tak to dělejte postupně a po každém přidání Options+ ukončete a znovu spusťte. 

Doporučím si na MacBooku i Windows v Options+ nastavit myš – určitě budete měnit rychlost myšítka a nebude na obou zařízeních stejná. 

TIP: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)

Praktický  příklad, k čemu se hodí Logitech Flow

  • na Windows si do schránky zkopíruju něco, co chci vložit do Připomínek na MacBooku
  • otevřu víko MacBooku, ten se odemkne (protože Apple Watch) nebo ho odemknu dotykem
  • přetáhnu myš přes okraj displeje na Windows, objeví se na MacBooku
  • otevřu Připomínky, založím novou a ze schránky vložím přenesený text
  • na stále stejné klávesnici cokoliv doplním 
  • přetáhnu myš zpět na Windows, přepne se tím i klávesnice
  • zavřu víko 

A aby toho nebylo málo, Universal Control na MacBooku + iPadu znamená, že tou samou myší na Macu můžete pokračovat na připojený iPad a tam pokračovat jak s myší, tak s klávesnicí. A pak se zase postupně vrátit na Windows 🙂 

Přechod přetažením myšítka je občas trochu kostrbatý, může i pomoci zvětšit/zvýraznit kurzor. Je také vhodné si dobře rozmyslet kam budete tahat, tedy “kde” máte umístěná zařízení vůči sobě – pokud máte víc displejů, tak to navíc musíte zohlednit. 

Přepnutí myši na ni samotné nepoznáte, MX Master 3 má ukazatel zespodu. Na klávesnici to ale je vidět na klávesách pro přepínání připojení (1,2,3 nad Ins/home/pgup) a přepnutí je vidět, krátce se rozsvítí příslušné připojení. 

Dejte si pozor na vypnutí/uspání notebooku aniž byste “odtáhli” myš/klávesnici zpět na hlavní stroj, v takovém případě se automaticky nevrátí a musíte přepnout ručně. 

Flow se dá aktivovat v Options+ jenom u myši. Vcelku logické, protože myš je odpovědná za přetahovanou. Je k dispozici možnost změnit aktivaci přetažení – s nutnosti podržet ctrl (dobré aby vám myš neutíkala „náhodně“), copy/paste je možné vypnout. Přidat klávesnici musíte také dodatečně, nedojde k tomu automaticky. 

Flow neumí přetahovat soubory ani nic dalšího nad možnost copy/paste.  Připravte se na poměrně časté aktualizace Options+. 

Podporované myši a klávesnice

MX Anywhere 3, Master 3, Vertical, Ergo, Master 2S, Anywhere 2S, M720 Triathlon, M590 Multi-Device Silent

MX Keys, Ergo K860, K380, Craft, K375s Multi-Device, K780 Multi-Device

PS: MX Mechanical na Alza.cz nemají s českým “potiskem”, osobně jsem ji koupil v CZC.cz, ale čeština je stejně jenom na části kláves.

PPS: Rychlejší přepínání klávesnice řeší vynechat připojení přes Bolt přijímač a použít Bluetooth jak na počítači, tak na notebooku.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky