@365tipu

TIP#2220: Logitech MX Master 3 je skvělá myš a určitě ne škoda peněz (recenze)

Hledal jsem novou myš (a popravdě i klávesnici, ale o tom jindy). Původní drátová Logitech už měla pod palcem prodřenou gumu až na plast, ale to hlavní bylo, že chci zkusit bezdrátové období a postupně odstranit co nejvíce drátů. Dostal jsem na sociálních sítích řadu tipů a nakonec si řekl, že je to sice trochu investice, ale zkusím Logitech MX Master 3

Trochu i proto, že měla nejvíce pozitivních referencí, Logitech patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu (mám i Logitech Webcam, když už na to přijde) a tahle myš je navíc připojitelná (a použitelná) i pro Mac. 

Instalace? Snadná. 

Myš dorazí nabitá, nezapomeňte z krabice vyjmout “univerzální přijímač co dáte do USB portu v počítači – je zastrčený v jednom uchu, takže nepřehlédnout. Myš musíte zapnout (po odlepení mini návodu na spodní straně najdete nahoře vypínač). 

Pokud byste nechtěli univerzální přijímač, tak můžete myš připojit přes Bluetooth. Univerzální přijímač je nicméně praktičtější – komunikace bude rychlejší, nezaberete další BT slot a pokud máte i něco dalšího od Logitech, tak přes jeden připojíte i to. 

Myš se spojí, začne fungovat a nabídne vám stažení Logi Options+ – což určitě udělejte, jinak nemůžete na myši nic nastavit. Můžete (a nemusíte) si založit či použít účet (dobrý pro zálohu nastavení “do cloudu”). Projdete si kouzelníkem, ukáže vám vychytávky a umožní nastavit nějaké základní věci, ale můžete ho přeskočit. 

Na spodní straně je nahoře již zmíněný vypínač – hodí se pro šetření baterie, když myš nepoužíváte. Vyzkoušejte si zda to dává smysl, má zkušenost je, že vypínat to jen “přes noc” nijak extra výrazný vliv nemá. 

Dole je ještě párovací tlačítko s pozicemi 1-2-3 (jednička vám bude svítit, protože na té jste si myš připojili). Stačí stisknout a začne blikat dvojka, trojka – myš čeká na nové párování. Mx Master 3 je možné mít připojenu až ke třem zařízením – přepínání bude přepínat i nastavení/profil. Dlouhý stisk tlačítka uveden myš znovu do párovacího režimu pro daný slot. 

V horní části myši najdete USB-C nabíjecí konektor. Osobně oceňuji, na tenhle konektor mám už iPad, Mac i Sony sluchátka. Tři minuty nabíjení stačí na celodenní použití – plné nabití by prý mělo stačit na 70 dní. Zelená barva je mezi 10 až 100 procent, červená nabito pod 10 procent, zelené blikání indikuje nabíjení (a i při nabíjení ji můžete používat). Baterie je 500 mAh, není vyměnitelná. Nabíjecí kabel (USB-A <> USB-C) je v balení, nabíječka pochopitelně nikoliv.

Přesnější stav baterie se nedovíte, ani v Options+. Po pár dnech užívání tem bude, že stav baterie je Good. S ohledem ne dobu výdrže a velmi rychlé nabití to na škodu není. O dosažení deseti procent se dozvíte přímo na myší (LED změní barvu) a pak je hodně času nabít.

Myš váží 141 g, rozměry 8.43 x 5.1 x 12,59 cm. Pro mne osobně prostě tak akorát, ale nehraju FPS kde by se to asi příliš nehodilo. Ergonomicky musím uznat, že je to velmi povedené. 

Praktické drobnosti

Pohrajte si s rychlosti posuvu kurzoru (v Logi Options+) a stejně si budete muset zvykat. 

Scroll Wheel (tedy rolovací kolečko nahoře, někdy též MagSpeed) má v nastavení Scroll Mode – kde Free Spin není například v Google Sheets vůbec použitelný. Ratchet to ale řeší. Navíc to přepíná knoflík uprostřed nahoře (Shift Wheel Mode) a asi není od věci si tam nastavit něco jiného (výběr je mimochodem neuvěřitelně široký, včetně klávesových zkratek). A všude je i Do Nothing (tedy Nedělej nic). 

Na stejném místě je i Smooth Scrolling. Zkušenost je, že se vyplatí tuto volbu aktivovat.

Na myš si budete muset zvyknout – chvíli může trvat již zmíněné nastavení rychlosti kurzoru, zvykání je ale třeba i na rolování. To má navíc dvě “rychlosti”, takže se musíte naučit “kdy” plynule přechází z “pomalu” na “rychle”. 

CDo byste měli vědět je, že myš je pouze pro praváky. A také to, že Logitech Options+ není pro Linuxu a myš tak bude fungovat pouze v základní funkčnosti.

Zábavná zklamání v recenzích na e-shopech bývá, že Logitech přešel na ekologická recyklovaná papírová balení. Prý se to nedá dát jako dárek. Já to musím ocenit. 

Myš má vlastní firmware. Jak už bylo zmíněno, nastavení si můžete schovávat do cloudu. A také případně obnovit. Selže-li všechno, nechybí ani factory reset.

Pozor na to, že existuje MX 3s a tam se používá přijímač Bolt a ten je Bluetooth LE a s Unifying přijímač od MX 3 kompatibilní není. Nic hrozného, ale budete-li mít něco dalšího od Logitechu co neumí Bolt, tak musíte mít v počítači dva přijímače. Nebo jet bez nich.

Tlačítka a vůbec

MX 3 má poměrně dost tlačítek a točítek, prakticky vše je přenastavitelné a možnosti jsou poměrně široké. Včetně toho, že v  různých programech se mohou chovat jinak a nastavitelné jsou jak pro Windows, tak pro Mac.

Klasické levé a pravé tlačítko v horní část a mezi nimi rolovací kolečko MagSpeed (není mechanické, přenos je elektromagnetický). Kousek pod ním je přepínání režimu rolování. 

Vlevo “pod palcem” najdete tlačítko !pro gesta“, nad ním další dvě tlačítka Vpřed a Zpět a ještě nad nimi je další rolovací kolečko (ovládat ho budete palcem). Vpravo vedle něj indikátor stavu baterie. 

Tlačítko pro gesta se dá stisknout, držet a hýbat s ním do stran (nahoru, dolů, vlevo, vpravo) – co dělá se liší podle operačního systému a opět je možné to komplet přenastavit. 

Všechna tlačítka jsou precizní, snadno je stisknete a budete mít i potřebnou “zpětnou vazbu”. Totéž platí o rolování. Někdo uvádí, že mají hlasité klikání, ale osobně bych řekl, že vcelku běžné. Kolečka nejsou slyšet vůbec. 

Jak budu či nebudu využívat gesta a extra tlačítka zatím zůstává otázkou, jsem v tomhle poněkud pomalý a natvrdlý, takže u předchozích myší s tlačítky jsem je prakticky nikdy nepoužil. Ale třeba mě MX 3 převychová. 

4000 DPI a Darkfield

Optický snímač je 4000 DPI, dost hodně na kancelářské použití a dost dobré i na běžné hry a náročnější věci (a jde nastavovat od 200 DPI po 50 DPI krocích výše). Darkfield technologie navíc umožňuje i použití na lesklém hladkém povrchu. Skleněný stůl je prostě pohoda. Dřevo taktéž. 

Pojíždění plynulé, bez ohledu na povrch. Slouží k tomu čtyři pojezdové plošky na spodní straně. 

Logitech Flow

Zajímavá vychytávka kdy myš (a i klávesnici) můžete používat na více počítačích – myší prostě přejdete “přes okraj displeje” na další počítač. Máte-li i Logitech klávesnici (MX keys například) tak s myší přejde i klávesnice. Vedle přecházení jde mezi zařízeními i kopírovat. Jak to funguje najdete v Logitech Flow. Jedna myš (i klávesnice) pro až tři zařízení. Beznadějně cool vychytávka

Uzavřeno, sečteno

Po pár dnech používání dávám plný počet bodů, tedy jestli chcete 5/5. Přispělo to i k tomu, že jsem objednal i Logitech MX Keys, což je plná mechanická klávesnice. Bezdrátová, stejně jako tahle myš.  O té vše v Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)

Koupeno na Alze, jako vždy. Logitech MX Master 3 Mid Black aktuálně za 2 290 Kč.

Další nákupní rádci a recenze

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky