@365tipu

TIP#2122: Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat

iPad OS 15.4 a macOS 12.3 přinesl dlouho očekávané (a odkládané) Společné ovládání/Universal Control – vychytávka, kde můžete klávesnici a myš/trackpad Mac/MacBooku použít pro ovládání iPadu či dalšího Mac/MacBooku (a nejenom to, čtěte dále). Skutečně ovládání, není to rozšíření displeje ani nic podobného. Vedlejší displej je funkčnost jménem Sidecar (viz Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej)

Háček v tom samozřejmě je, musíte mít novější modely – MacBook Pro (2016), MacBook (2016+), MacBook Air (2018+), iMac (2017+, 5K Retina 27” z konce 2016, iMac Pro či Mac Mini (2018+), Mac Pro (2019) co se počítače/notebooku tyče. Na iPadu to podporují všechny iPad Pro, iPad Air od třetí generace, tj. březen 2020, iPad od šesté generace, březen 2018 a iPad Mini od páté generace, tj březen 2017. 

TIP: Co máte za iPad najdete v Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Informace/Information. V horním bloku je Název modelu. V mém případě tam byl “iPad (5. generace)” a Universal Control použit nejde.  Koupen v roce 2017, takže to odpovídá.

Spojení je bezdrátové, zařízení musí být na stejné WiFi a platí i další běžná podmínka, na obou musíte být přihlášení pod stejným Apple ID (kde musíte mít aktivní dvoufaktorovou ochranu). Vedle Wi-Fi musí být aktivní Bluetooth a povolené HandOff. Fungovat to nebude, pokud používáte tethering (přístupový bod, sdílení připojení k Internetu). Maximální vzdálenost by měla být do 10 metrů (30 stop). 

Aktivace a deaktivace je na Mac OS snadná – Předvolby Systému/System Preferences -> Displays/Monitory a tam najdete Společné ovládání/Universal Control. Stačí aktivovat první volbu Umožnit přesouvání ukazatele a klávesnice mezi blízkými Macy a iPady.

Můžete i mírně přizpůsobit chování – zda se má ovládání přenést přechodem kurzoru myši přes okraj displeje a zda připojovat opakovaně automaticky. 

Budete-li mít štěstí (a podporovaný iPad) tak stačí přetáhnout kurzor myší směrem tam, kde ho máte umístěný (obě zařízení musí být odemčená, byť tedy Mac být odemčený nemusí, aktivovat Universal Control jde, ale dlouho vám to asi nevydrží, protože se Mac po chvíli uspí).

Háček je, že pokud to nefunguje, tak nezjistíte proč. Splňujete-li všechny čistě technické podmínky (Wi-Fi, Bluetooth, dvoufaktor, Apple ID) tak nejspíš máte iPad co je příliš starý. Při přetahování mějte trpělivost, na počátku to chvíli prostě nic dělat nebude, pak to (možná) začne fungovat – nezapomeňte přetažení kurzoru opravdu dokončit, tedy dotáhnout ho na plochu iPadu, nestačí jen vytáhnout ukazatel na okraji. 

Když přetahujete poprvé, tak se objeví na iPadu indikace aktivace Universal Control (zde vlevo)

Na iPadu nastavení najdete v Nastavení/Settings -> Obecné/General -> AirPlay & HandOff. Pokud tam nevidíte Cursor and Keyboard tak je to dost dobrý příznak toho, že váš iPad to neumí. Deaktivováním této položky můžete funkčnost zakázat. 

Na MacOS ještě ve Monitory/Displays můžete měnit umístění (podobně jako když máte další displej nebo sidecar).  V Nastavení -> Monitor/Display -> Nastavení monitorů můžete odpojit (což uděláte i uspáním), případně i připojit (bude tam na výběr váš iPad).

Narazíte možná na problém s češtinou – Mac s češtinou nemá klávesnici na iPadu s češtinou. Dá se tomu pomoci “přepnutím” klávesnice – control+mezera a poté už to bude fungovat bez komplikací.

Pokud máte kurzor na iPadu, tak kliknutím do vstupního pole nejde vyvolat klávesnice, musíte k tomu použití malý overlay co se zobrazuje na displeji (viz obrázek výše, vpravo dole). Byť tedy občas se ta “on screen” klávesnice prostě náhodně objeví. 

Nezapomeňte, že pokud se Mac uspí (třeba proto, že není na napájení), tak se Universal Control rozpojí. 

Universal Control by mělo fungovat i pokud budete mít Mac a iPad připojený přes USB (za předpokladu aktivace důvěryhodného zařízení, samozřejmě). Omezení jsou ale stále stejná. 

V některých materiálech se uvádí, že pokud máte k iPad připojenou klávesnici, tak je možné ji použít i pro ovládání Macu. Vyzkoušeno a ne, toto nefunguje.

Využití Universal Control

K čemu že vlastně tedy Společné ovládání/Universal Control slouží? K tomu abyste z jednoho Macu mohli myší a klávesnicí ovládat další počítače (a iPady). Hodí se to když máte víc počítačů/počítač a tablet na jednom stole a nechcete ke každému z nich mít samostatnou klávesnici a myš. Ale jak bylo naznačeno na počátku, není to všechno.

Zajímavá je i možnost Drag&Drop pro soubory – je možné je přetáhnout mezi počítači (i mezi počítače a iPadem) – mezi aplikacemi (ano, Files/Soubory je také aplikace, přetažení na plochu funguje – přetáhne se to do Downloads/stažených). 

Funguje i Copy & Paste – nejenom text, ale třeba i obrázky. 

Nefunguje to mezi dvěma iPady a ani s iPhone – jen Mac->iPad a Mac->Mac. 

Ovládání myší na iPadu podporuje většinu gest, ale nezapomeňte, že iPad sice podporuje myš, ale hodně nedotaženým způsobem. Což znamená i tak běžnou věc, jako že není prakticky vidět “kurzor”, který navíc stále není kurzor, ale nepraktické nepoužitelné kolečko. Na druhou stranu na trackpadu fungují dvoj i trojhmaty.

TIP: Další tipy a triky hledejte v Jak na iPhone/iPad a Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky