@365tipu

TIP#2089: Nákupní rádce: Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět 

LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google či Siri. 

LED pásek je pruh se svítícími diodami, které zpravidla mohou měnit barvu. Na jednom konci se pruh zasouvá do napájecí krabičky, která musí být zapojena do 230 V sítě. Pokud je pásek chytrý, tak krabička umí i WiFi nebo jiné formu připojení a pro zprovoznění pásku ji musíte spárovat s mobilní aplikací. Některé pásky mohou navíc mít dálkové ovládání. Variantou jsou pásky napájen z USB (výjimečně na baterie)- ty s hodí, když je chcete připevnit na televizi či k počítači, nebudete potřebovat extra zdroj. 

Konektor sloužící k zapojení do napájení bývá jedno ze slabých míst pásku, velmi snadno u něj dojde k poškození (nalomení) pásku. Dávejte si na to pozor – rozhodně nenechávejte tento konec pásku a konektoru volně ležet či dokonce viset. 

Pásek si koupíte v určité délce (zpravidla pět metrů) a lze ho zkrátit ustřižením (v místech k tomu určených, na to si dejte pozor. Bývá to rozdílné i s ohledem na typ pásku – 12 V pásky se střihají po třech diodách (minimální vzdálenost), 24 V pásky po šesti. Místo střihu poznáte – bývají tam nůžky, jasná dělící čára nebo řada kontaktů (stříhejte středem). 

Některé pásky umožňují stříhat na části potřebné délky a ty poté propojovat pomocí k tomu určených propojek aby bylo možné dosáhnout zahnutí – jiné u zahnutí počítají s tím, že prostě “zatočíte” – tady si dávejte pozor, abyste zatočením pásek nepoškodili, musíte dodržet plynulý/větší oblouček. 

Pásky co neumožňují propojky jsou mírně nevýhodné v tom, že část vzniklá zkrácením je už nepoužitelná. 

Pásky mají na zadní straně samolepicí vrstvu, pomocí které je můžete uchytit – lepení je různé kvality, takže u levnějších pásku se nedivte, že vám po kratší či delší době prostě odpadnou. A to i přes to, že jste místo přilepení správně a poctivě očistili. Variantou jsou pásky připevnitelné šroubů a plastových klipů i určené k montáží do lišty. 

Vyplatí se pořizovat RGB, tedy barevný, pásek místo obyčejného (jednobarevného). 

Pokud si chcete vyzkoušet LED pásky, tak napoprvé bývá dobré začít s sadou co obsahuje pásek, napájecí zdroj i ovládací jednotku – až později se můžete vydat do pokročilejších kreací a pořizovat pouze pásky, spojovací prvky a vše dělat podle svého. 

TIP: Pásek musíte správně umístit, ohlídejte si aby přívodní kabel byl dostatečně dlouhý a byl kam umístit ovládací jednotku (tu co je na jednom konci pásku). To ostatně při umisťování začněte, pak teprve pokračujte nalepováním pásku. 

Až si budete pásky kupovat, tak je dobré řešit i světelnost (liší se typy použitých diod). Pokud byste se obávali životnosti, tak nemusíte, půjde až o desítky tisíc hodin.  Nechcete-li komplikace, tak se vyhněte páskům, které vyžadují pájení pro připojení ke zdroji. Pro domácí použití nic moc neřešte, ale budete-li chtít svítit venku, tak je nuté pořídit pásky určené k venkovnímu použití. 

Philips Hue Gradient Lightstrip patří do dražší kategorie

Chytré funkce pásku 

Aby bylo možné pásek ovládat z aplikace a chytrých asistentů je nutné ho spárovat s aplikací – každý z výrobců má jinou, liší se i různou úrovní podpory chytrých asistentů. Je dobré kupovat takové, které umí Alexu i Google Home. Podporu pro Apple HomeKit najdete málokdy, ale většinou se to dá řešit přes Zkratky/Shortcuts. 

Prvotní spárování je většinou snadné a buď vyžaduje připojení k Wi-Fi chytrého pásku nebo půjde přes Bluetooth – aplikace vás navede, nemělo by to být složité, Nezapomeňte si pásek dobře pojmenovat, pokud budete chtít používat hlasové ovládání. “tv strip” funguje s Alexou skvělé jako “tí ví strip”, například. 

Wi-Fi pásky budou mít nevýhodu obsazení dalšího slotu na vašem routeru, takže nezapomeňte počítat, pokud máte doma hodně zařízení. 

Při spárování zpravidla dostanete možnost aktualizovat firmware – což určitě udělejte. 

Většina spárování bude vyžadovat i to, abyste si u výrobce založili účet, pomocí kterého se dostanete do aplikace. U těch lepší aplikací si účty mohou založit i další lidé, které pak pozvete do své aplikace a budou tak moci pásek ovládat. Ohlídejte si předem, že kupovaný pásek toto umí – pokud ne, tak řešení jedině přes přihlášení na váš účet u všech ostatních členů rodiny.

Při párování budete zpravidla moci pásek přidat do určité místnosti. Hodí se to pokud chcete později automatizovat více zařízení v určité místnosti či skupině.

K Alexe či Google musíte pásek v aplikaci připojit – postupem obvyklým, tedy u Alexy přidáním Skill/Schopnosti. Připojení najdete zpravidla přímo v příslušné aplikace od pásku, takže postupujte podle návodu.

Přes asistenty nejde využívat všech možností, které pásek nabízí – zpravidla půjde pouze zapnout/vypnout a zvolit barvu a její intenzitu. Pokročilejší možnosti vždy najdete pouze v příslušné aplikaci.

Většina pásku nevyžaduje Hub, tedy nějakou ovládací jednotku chytré domácnosti.

Co jde dělat s chytrým páskem 

Můžete začít tím, že ho zapnete/vypnete. V řadě případů to půjde dělat i na dálku, tedy když nejste doma – samozřejmě je nutné připojení k Internetu a podpora od výrobce právě přes onen účet. 

Jde nastavit barva a intenzita svícení. U různých pásku se bude lišit předvýběr a případná možnost si “namíchat” barvu plně vlastní. 

Svícení lze animovat (vytvářet efekty), tedy měnit v čase intenzitu zvolenou rychlostí případně střídat více vybraných barev. Efekty mohou být v aplikaci i předdefinované. 

Některé pásky umí synchronizaci pásku se zvukem – ten musí poslouchat telefon nebo tablet a toto zařízení musí zároveň zpravidla být na stejné Wi-Fi jako pásek. Zkoušel jsem to, pochopitelně, u zde uváděného pásku od TP-Linku a dojem je z toho trochu rozpačitý.  

Aktivity pásku je možné plánovat s pomocí rozvrhu (je to možné i dělat přes chytré asistenty) – umožní vám to pásek pravidelně zapínat a vypínat. 

Některé aplikace umožňují i pokročilejší automatizaci (někdy nazýváno chytré akce) – tam nastavíte co se má stát s více připojenými zařízeními současné. Můžete si tak například při příchodu domů jedním kliknutím v mobilu aktivovat více světel či zásuvek, při odchodu zajistit jejich vypnutí. 


TP-Link Tapo L900-5 stojí zhruba 600 Kč

TP-Link v Tapo aplikaci má i časovač (po vybrané době se pásek zapne či vypne) a nastavení Away/Pryč (pásek se ve vybrané dny a časové období náhodně zapíná a vypíná, což má pomoci odradit zloděje od temného domu).

Pár poznámek

Běžné LED pásky nebývají drahé – TP-Link Tapo L900-5 stojí zhruba 600 Kč za pětimetrový pásek. Ovládá se přes aplikaci, Wi-Fi připojení, spojovací prvky nejsou k dispozici. Snadno ovladatelný přes Alexu i Google. Při takovéto ceně se nemusíte obávat, že napoprvé něco zkazíte. Až později se můžete vydat do dražších variant. 

Budete-li chtít podporu Apple HomeKit, tak to umí třeba Philips Hue LightStrip Plus v4,. Ale tam vás základní sada přijde na 1 835 Kč (a to to mají aktuálně zlevněné z 2 199).  Ještě dražší je dvoumetrový Philips Hue Gradient Lightstrip (3 625 Kč). U Philipsu nutno dodat, že mají velmi širokou nabídku chytrého osvětlení.

Kupovat nemusíte pětimetrové kusy, za pár desítek korun se prodávají i pár desítek centimetrů dlouhé pásky s USB napájením (samozřejmě bez ovládání, tohle prostě svítí). S dálkovým ovládáním a USB připojením můžete mít barevný 90 cm dlouhý někde pod 200 Kč. Takže pečlivě vybírejte podle druhu použití. 

OPTY 150SR, 150 cm, 300 Kč

Dálkový ovladač nepotřebujete až tolik, dnes máme prakticky vždy po ruce mobilní telefon. Bývá to navíc taková dost placatá věc se spoustou knoflíků ve kterých se obtížně orientuje. 

Můžete jít i do levnějších variant, ale osobní zkušenost z minulosti je, že se velmi brzy poškodil přechod mezi napájecím konektorem a páskem, takže pásek přestal být funkční. Řešitelné jedině pořízením nového pásku a napájení a případným využitím zbytku starého (měl propojky), ale nepříjemnost. 

Wi-FI připojení bývá většinou 2.4 GHz, takže na to nezapomeňte pokud tuhle starší verzi nemáte aktivní.

Výběr v LED pásky na Alza.cz je široký a pokud vám toho bude málo, existují specializované internetové i kamenné obchody. 

Sledujete-li spotřebu, tak vám některé (lepší) pásky i řeknou, kolik vás to stojí.

V Alexe se vyplatí si přidat víc možnosti hlasové ovládání (Routines/Rutiny) s alternativními názvy. Můžete pak říkat „Alexa tíví strip on“ či „Alexa tíví on“. Klasicky platí, že nejde ovládat česky, takže pozor na výslovnost.

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky