Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Facebooku navíc pouštíme i nějaké ty tipy extra, co to nedají do velké článkové podoby.
TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS?
UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti minut výše, podle zátěže) dokáže poskytnut 240 V. Hodí se k zálohování napájení pro počítač, protože výpadkem proudu nepřijdete o práci a máte čas vše uložit, ukončit a počítač vypnout.
Hodí se ale i pro router co vás připojuje k Internetu – ten má navíc velmi malý odběr, takže na UPS vydrží běžet docela dlouho. Připojení k Internetu, ať už pevné (VDSL, kabelové) či bezdrátové málokdy výpadkem 240 V napájení utrpí – funguje nadále. Jenže bez routeru vám je k ničemu.
UPS napájející váš router a síť (doma či ve firmě) navíc pomůže i při krátkodobém výpadku, nepřijdete tak o připojení, které by se mohlo chtít začít znovu navazovat.
Technicky to můžete řešit nákupem samostatné UPS pouze pro router a síťová zařízení nebo použitím společné UPS i pro váš počítač. Hodně to bude záležet kde máte síťové věci umístěné – pokud někde mimo váš počítač, tak je dobrá samostatná UPS.
Pokud budete zálohovat napájení pouze pro síťová zařízení, může teoreticky stačit nějaká slabší UPS, řekněme od 425VA výše (600 VA jsou cenově rozumné). Máte-li více peněz, tak jděte do vyšší hodnoty – čím vyšší hodnoty VA, tím déle vydrží napájení.
Mini UPS (jako třeba UPS Eaton 3S Mini na obrázku) mívají zpravidla menší kapacitu (a tím výdrž), ale hodí se pro zálohování něčeho co moc neodebírá a je umístěné někde kde nejde (či nechcete) mít velký záložní zdroj.
Vedle UPS pro počítač nezapomeňte na potřebu zálohovat napájení pro NAS (pokud tedy něco takového máte). Ten náhlým výpadkem napájení může utrpět hodně.
Podívejte se do Záložní zdroje UPS pro nabídku velmi různorodých UPS – prodávají se ať už jako samostatné “krabice” nebo “prodlužovačky” s více zásuvkami. Pokud byste snad doma měli síťové věci v racku, tak můžete jít i touto cestou.
Řada AlzaGuard jsou ochranná pouzdra a skla pro mobilní zařízení a jedním z nich je i průhledné AlzaGuard Crystal Clear TPU Case pro iPad Air 10,9″ (2020) / iPad Air 10,9″ (2022). Chrání zadní stenu, bočnice a rohy a je to klasické TPU pouzdro se všemi potřebnými otvory pro tlačítka, konektory i reproduktory.
LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google či Siri.
Různorodé konektory pro (hlavně) video jsme tu už probírali v HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší a o tom, že existuje více variant HDMI tam už řeč byla. Ale neuškodí se podívat jaké vlastně.
Už několik let používám pro domácí internetové připojení O2 Smart Box – VDSL router s Wi-Fi a řadou vychytávek. V dubnu O2 uvedli na trh novou verzi, designově ještě více povedenou a mající i nějaké novinky. Čas na “upgrade” a zkoušení.
V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?
Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače
Když jsem psal Jak si pořídit externí SSD? uvedl jsem tam jako možnost pořízení externího SSD koupi nějakého pouzdra a do něj SSD disků – ať už v klasické 2.5″ podobě nebo v novější M.2 (pomalejší a levnější SATA M2 nebo rychlejší a dražší SATA NVMe) „čipové“ podobě.
Načítání…
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.