@365tipu

TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

Pokud máte nějakou trochu lepší myš, tak má velmi pravděpodobně možnost přepínat DPI – bývá to většinou tlačítkem, které u některých myší bývá umístěné poněkud nevhodně, takže si čas od času DPI přepnete, aniž byste chtěli. To tlačítka postupně mění DPI (dots per inch) od nejnižší po nejvyšší hodnotu. U Logitech G403 myši je to  400, 800, 1600, 3200, 7600.

U Logitechu můžete mít od jedné do pěti rychlostí a každou z nich si přizpůsobit, není to pevně dané tak jak je uvedeno výše.

Čím nižší máte nastavené DPI, tím „pomaleji“ myš jezdí. Vysoké DPI pak z myši může udělat něco neovladatelného – malý posun myší vystřelí kurzor klidně i přes celou obrazovku. Vcelku běžné budete myš provozovat na 1600 dpi, ale jsou situace kdy potřebujete větší citlivost při posunu kurzoru a pomůže vám snížení DPI.

Vysoké DPI se používá často ve hrách kde umožní rychlý pohyb postavy nebo nějaké akce, kterou postava dělá. Pokročilí/profesionální hráči běžně v průběhu hraní mění DPI. Naopak při přesném zaměření (třeba odstřelovač) se hodí DPI nízké.

DPI nastavení vlastně říká, „o kolik bodů se posune kurzor myši“ když myší posunete o jeden inch/palec. Tu „správnou“ hodnotu pro vás si musíte najít sami a bude záviset i na dalších věcech – jak máte velký displej (protože to ovlivňuje délku „dráhy“ co myš musí urazit) a jak máte myš nastavenou v systému (protože tam se dá také nastavit „rychlost“ posunu).

„Rychlost kurzoru“ v nastavení Windows.

TIP: K DPI tu máme pár užitečných tipů: Jak zjistím DPI obrázku? a DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat?

Velikost displeje je mimochodem dost dobrý ukazatel – pokud byste měli 800×600 bodů velký displej, tak 800 dpi myš urazí 800 bodů při posunu o jeden palec (2.54 cm) a přejela by tak celý displej. Při 3840×2160 velkém displeji pořád urazí 800 bodů na jeden palec – jenže do 3840 se původních 800 vejde skoro pětkrát, takže na přejetí celého displeje bude potřeba skoro pět palců – tedy nějakých 12 centimetrů. Proto u něčeho jako 3840 bodů širokých displejů asi bude praktičtější 1600 dpi.

Je každopádně dobré mít myš, která má možnost měnit nastavení DPI – a pokud má víc možností (čtyři, pět) tak je to ještě lepší. Naučte se jak se to mění (nejčastěji tlačítko) abyste to uměli ovládat. A také abyste se nedivili, když se vám to „samo“ přepne.

Pokračovat můžete do  Je potřeba podložka pod myš? Nejde to bez ní? Protože dobrá podložka s tím jak se vám bude dobře ovládat myš hodně souvisí.

TIP: Užitečnou myš (co také má přepínání DPI) najdete v Bezdrátová dobíjecí myš s tichými tlačítky Canyon MW-18 (recenze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky