Při nedávném tipu na externí Blu-Ray vypalovačku se pár lidí ptalo, na co je vlastně v roce 2024 proboha potřeba něco tak historického jako je vypalovačka. Takže je to dost dobrý důvod k tomu dát dohromady mírně užitečný tip.
Čtečky CD/DVD/Blu-ray byly dříve běžnou součástí počítačů, stejně tak jako později čtečky co zároveň uměly vypalovat (vypalovačky) média, tedy na CD/DVD/Blu-Ray nahrávat data. Staly se pokračováním disketových mechanik. S dostatečně velkou kapacitou (od 600 MB výše) sloužily primárně pro instalaci software, ale také třeba pro přehrávání hudby/filmů. A ve vypalovací podobě k zálohování, přenášení dat, vypalování audio CD, video DVD atd.
Jejich ústup přinesl vlastně až Internet, dnes prakticky vše instalujeme “z internetu”, můžeme do něj i zálohovat. A druhou důležitou složkou ústupu byl vzestup USB klíčenek a USB disků – jedna se stále se zvyšující kapacitou, ale také se zvyšující se rychlostí.
Dnes tak CD/DVD ani Blu-Ray mechaniky v počítačích či noteboocích prakticky nenajdete. A potřebujete-li je, tak řešením jsou externí – viz například VERBATIM Blu-Ray Slimline Ultra HD 4K USB 3.2 Gen 1 (USB-C). Případně viz starší tip Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
K čemu se tedy v současností hodí?
Multimediální obsah – Vypalovačky umožňují uživatelům vytvářet vlastní multimediální disky (např. filmy nebo hudbu) – CD primárně pro hudbu, DVD a Blu-Ray pro filmy. Můžete si i snadno vytvořit kopii méda na vlastní. Čtečky se hodí nejenom pro přehrávání, ale třeba když budete chtít převést vaši sbírku hudby/filmů do digitální podoby. S ohledem na vysoké kapacity se dost hodí na zálohování a uchování fotografií i videí, které pořídíte na mobilech, telefonech či fotoaparátech.
TIP: V červnu 2021 napsané Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray je tak trochu předchůdce tohoto tipu. Tehdy ještě byly mechaniky poměrně běžné
Zálohování dat – je nejvíce praktické tam kde je větší kapacita, tedy v pořadí Blu-Ray > DVD > CD. Výhoda je dlouhá živnost těchto médií a také nezapomeňte, že existuje přepisovatelná média, tedy nikoliv pouze jednorázově vypálitelná.
Přenos dat na starší zařízení, byť zde asi je praktičtější používat USB klíčenky nebo USB disky. Tam ale můžete narazit na nedostatečnou podporu nebo nízkou rychlost USB.
Bezpečné zálohy – média se zálohami jsou off-line a případně i nepřepisovatelná, takže je nelze kyberneticky napadnout. A můžete je převážet/odesílat do jiné lokality, než máte vlastní zařízení. Obsah na médiích můžete šifrovat, takže i kdyby se někdo k obsahu dostal, nebude ho mít čitelný.
TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? se může hodit, pokud budete kupovat média.
Instalace staršího software, které máte z minulosti pouze na CD/DVD. Případně jeho převod do podoby image, které můžete kdykoliv připojit do počítače.
Záchranné a instalační disky pro starší počítače, nebo tam kde není možné bootnout z USB klíčenky.
Něco vás ještě napadne? A ne, využití jako plašič ptáků se sem příliš nehodí, byť to může dost dobře fungovat.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#1238: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
Tohle bude trochu komplikovanější nákupní rádce, než ty předchozí (přehled najdete na konci). Komplikovanější hlavně proto, že se dost liší co chcete koupit podle toho na co to budete používat. Proto nakonec…
-
TIP#1208: Nákupní rádce: Koupit herní konzoli nebo herní počítač?
Před pár dny jsme tu řešili, jestli je lepší koupit herní počítač nebo herní notebook. Výsledek byl, že ideálně herní počítač a herní notebook jedině pokud se s ním chystáte hodně cestovat.…
-
TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli…
-
TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?
Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte…