@365tipu

TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?

Chcete rodičům či prarodičům koupit fotorámeček? Tady takovouto mnoho let starou věc která jenom umí pouštět fotografie (a občas i video a hudbu) a kterou byste si za normálních okolností nekoupili? Dejte si pozor, protože pokud jste zvyklí na současné technologie, tak tohle zůstalo trčet někde v minulém století. A ačkoliv je to velmi drahé (za tutéž cenu často můžete mít základní a použitelný tablet), nic moc od toho očekávat nemůžete.

První nutná věc, praktický žádný fotorámeček nemá paměť, počítá se s tím, se si k tomu koupíte nějakou tu SD/SDHC kartu. Což rozhodně nejsou karty, na které jste zvyklí – jsou to ty velké placaté, které se používaly před lety. Bez ní vám to fungovat nebude. Většina rámečků má možnost použít jenom karty s poměrně malou kapacitou, takže si zkuste ověřit, jestli ta vaše bude fungovat. Zbožní popisy vám v tom příliš nepomohou, stojí za houby (a to že by to snad mohlo mít WiFi je opravdu jenom sen).

Druhá nutná věc, na onu kartu musíte dostat fotky (vide, hudbu, atd). Což buď znamená, že musíte mít k dispozici čtečku pro tyhle karty ve svém počítači nebo váš rámeček musí mít USB schopné buď připojení k počítači (což ne vždy má) nebo zasunutí USB klíčenky. Tady si dejte dost zásadní pozor, aby váš rámeček buď měl klasické „široké“ USB (port). Pokud ho nemá, tak bude mít microUSB a vy si buď musíte pořídit redukci nebo mít USB klíčenku s microUSB konektorem. Nepočítejte s tím, že by součástí rámečku byl odpovídají USB kabel (za tu ceny by mohl, ale tohle je těžce výdělečný šunt z Činy).

Ať už máte USB nebo microUSB konektor, mělo by jít připojit rámeček k počítači – nutné ale je, abyste tam nejprve dali nějakou tu paměťovou kartu. Málokterý rámeček vás na to upozorní, nenajdete to často ani v manuálu a při koupi rámečku se to dočtete v popisu výrobku jenom výjimečně. Ano, fotorámečky se budou tvářit jako USB disk, pokud je připojíte k počítači, ale protože nemají paměť, musíte ji dodat.

Nespoléhejte se na to, že by z USB konektoru mohl rámeček fungovat, velmi pravděpodobně bude nutné ho i při připojení k počítači napájet z jeho vlastního napájecího adaptéru. Nespoléhejte se ani na to, že vám popisky zboží jasně řeknou, jestli jde připojit jako disk k počítači či nikoliv. Neřeknou.

Takže jak. Koupit či nekoupit? Osobně bych řekl, že nekupovat v žádném případě. Je to zásadně předražené, za stejnou cenu se dá běžně koupit stejně použitelný tablet. Má to ale ten háček, že pokud opravdu máte nějaké ty „staroušky“, tak ten fotorámeček asi bude jedinou použitelnou volbou, jak jim dopřát pohled na vás a vnoučata.

Na co si dát ještě pozor

Pořiďte si něco s dálkovým ovládáním, přeci jenom to může dost pomoci. Narazíte navíc na otáčení fotek na výšku (rámeček je vždy na šířku, většinou má přesně takový podstavec), kde právě ovládání může pomoci. Tedy za předpokladu, že si ohlídáte, aby rámeček uměl otáček fotky.

Velikost je diskutabilní. můžete mít něco od sedmi palců nahoru, ale čím větší displej, tím výrazně dražší to bude. Nepřeháněl bych to. Třeba i pro tu maličkost, že velké displeje neznamenají, že by měly nějak výrazně dobré rozlišení či jas a barevnost (což je další věc k ohlídání). Tady se pohybujeme tak někde okolo 1024×768.

Nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky