@365tipu

TIP#1756: Nákupní rádce: Jak je to s Bluetooth reproduktory? Jak fungují, na co hledět při koupi. Včetně příkladu LAMAX Sounder2

Bluetooth reproduktory jsou velká móda mezi dětmi a mládeži od základní školy výše. Také je to poměrně praktická věc tam, kde chcete snadno pustit zvuk v trochu lepší podobě a neposlouchat to z reproduktoru počítače či notebooku (či dokonce mobilu). Většinou mají podobu válce (ale může být i trochu jiná) menších až středních rozměrů. 

Na příkladu LAMAX Sounder2 (1 690 Kč na Alza.cz) se nejprve pojďme podívat jak tyhle věci vlastně fungují, co s nimi můžete dělat

Přehrávání přes Bluetooth a párování přes NFC

Ta nejzákladnější funkčnost je, že reproduktor pomocí Bluetooth spárujete s mobilem, tabletem či počítačem (a čímkoliv co to dovolí). Ideálně Bluetooth 5.0, dosah bývá do 15-18 metrů, a do reproduktoru můžete pouštět hudbu (prostě zvuk).

Pomocí Bluetooth můžete párovat ale s čímkoliv, co umí přes Bluetooth zvukový výstup (třeba televize).  Reproduktor prostě uvedete do párovacího režimu (buď extra tlačítko jako u Sounder2 nebo krátký stisk zapínacího) a objeví se vám v zařízení. U Bluetooth může být ještě zajímavé jaké kodeky jsou podporovány, ale stejně asi většinou půjde o SBC.

Vedle Bluetooth ještě můžete narazit na NFC pro rychlé párování (LAMAX Sounder 2 uvádí podporu NFC, jde ale o chybu v manuálu). Nic co by ale bylo nějak zásadně zajímavé.

Parametry vnitřních reproduktorů si samozřejmě také nastudujte – mívají výkon (2 x 15 W u Sounder2) a tím je dáno jako hodně bude reproduktor schopen zvučit, průměr reproduktorů uvnitř (48 mm, ovlivní kvalitu výstupu, větší lepší) a frekvenční rozsah (115 kHz – 20 Hz) co také ovlivní kvalitu výstupu.

Napájení, nabíjení a výdrž

Podstatně je, že reproduktory mají napájení z baterií ališí se výdrží a dobou nabíjení (u Sounder 2 je to výdrž až 12 hodin). Výdrž pochopitelně ovlivní jak hlasitě přehráváte a kapacita baterie.

Nabíjení zpravidla žádné rychlonabíjení neřeší – takže u Sounder 2 jde o 3 hodiny na nabití – a čas od času je tedy budete muset nabíjet. K tomu zpravidla slouží USB konektor (USB-C ale může jít o jiné podoby, některé repráky mají i různé). V balení bude většinou pouze nabíjecí kabel, zdroj stejně většinou máte. A klasicky, čím více mAh bude mít baterie (Sounder 2 má 4000 mAh), tím větší výdrž (a také váha).  Napájecí konektor zpravidla umožní reproduktor napájet i za provozu. 

Ohlídejte si jaké nejvyšší nabíjecí/napájecí napěti reproduktor dovolí abyste nepřipojili špatný zdroj. Indikace vybití baterie většinou bývá akustická, některé pokročilejší by mohly předávat informaci o stavu baterie přes Bluetooth, ale často se s tím nesetkáte.

Některé  reproduktory umí fungovat i jako power banka, zpravidla přes další USB-A konektor. Něco so se může hodit, ale nic co bylo zásadní.

Přehrávání přes konektor nebo z paměťové karty

Druhá možnost jak pustit hudbu je přes audio konektor (většinou klasicky 3.5 mm jack, kabel bývá také většinou ve výbavě).

Třetí možnost pro přehrávání bývá možnost vložit paměťovou kartu (nejčastěji microSD) na které budou zvukové (MP3, WAV, atd) soubory. Tady můžete narazit jedině na to, jaké formáty/kodeky daný reproduktor podporuje.

Ovládaní reproduktoru

Na samotném reproduktoru jsou většinou ovládací prvky – zapínací tlačítko (často slouží pro párování i přepínání režimů hraní), nastavení hlasitosti (LAMAX Sounder2 má nejenom tlačítkové, ale také otočně na jedné straně válce) co často slouží i pro vpřed/zpět ve skladbách podržením, zastavení a spuštění přehrávání co může být spojené i s přijetím/ukončením hovoru. Tohle si ale budete muset vždy nastudovat v manuálu, každý reproduktor se v tomto ohledu chová jinak.

Mikrofon a hlasité telefonování

Některé reproduktory mají i mikrofon a je možné je používat pro telefonování (LAMAX Sounder 2) – vše bude zpravidla označeno i jako handsfree.

Pokročilé funkce

Některé umožňují využít více reproduktorů propojených (spárovaných) mezi sebou pro vytvoření dvou kanálového zvuku. LAMAX Sounder 2 umí TWS = True Wireless Stereo. Bývá možné ale jenom u některých modelů a nebude to možné mezi modely různých výrobců.

Lišit se mohou ještě dalšími vychytávkami – například možnost 360 stupňového zvuku či 3D Zvuku (Sounder 2). Mohou mít přímo zabudované nějaké režimu zvuku.

V některých bude zabudované rádio. Další z poměrně zbytečných věcí.

Voděodolnost a robustnost, provedení

Podstatné je, aby vámi vybraný reproduktor byl minimálně voděodolný (IP67). Vždy si v dokumentaci ale ověřte, jak to výrobce definuje. LAMAX Sounder 2 například vydrží ponoření do 1m, ve stojaté době po dobu 30 minut.

Rozměry a hmotnost bývají různé – dané velikosti a provedením reproduktorů (180x75x75 u LAMAX Sounder 2) a váha hlavně kapacitou baterie (600 g u LAMAX Sounder 2).

Rozdíly pak budou i v provedení – jaký má reproduktor držák do ruky, jak ho lze pohodlně postavit (na výšku nebo na bok) a z jakého materiálu je vyroben, jak se drží, zda neklouže, jak je uchycena případná šňůrka, atd.

Pár praktických poznámek k LAMAX Sounder2 (1 690 Kč na Alza.cz)

Šikovná malá velikost, rozumná váha, dobrý zvuk (včetně možnosti přepínání mezi 3D a Bass, byť stejně asi 3D používat nebudete). Ovládání je snadné a intuitivní, jediná mírná vada je, symboly na ovládacím pruhu jsou obtížně čitelné ve snížené viditelnosti – ale snadno se to naučíte a při přehrávání z mobilu vám to stejně bude jedno (ovládání hlasitosti kolečkem v jedné ze stran je navíc podstatně praktičtější). Nutno dodat, že příznivá je i cena.

Dobrá je i výdrž a IP67 znamená, že ho můžete bez obav brát k vodě i kamkoliv kde je prach a nepohoda. A to je jedno z velmi častých využití.  Osobně vítám USB-C (MacBook má Thunderbolt 3, takže nabíjení je vyřešeno).

Stránka od výrobce: Lamax Sounder2

Srovnání s jinými reproduktory

Pro zajímavost krátké srovnání s JBL Charge 4 (dítě před pár měsíci chtělo přesně toto) kde jsme ale na prakticky na dvojnásobku ceny – takže tam najdete pár lepších věcí (60 HZ – 20 kHz, 20 h baterie protože 7 500 mAh) a také je větší (22×9,5×93) a těžší (0,97 kg). Propojení s dalšími reproduktory si JBL řeší přes vlasttni JBL Connect+ a mají i navíc aplikaci pro mobilní telefony. Nabíjení je přes USB-C ale pod krytem je ještě klasické USB-C sloužící jako power banka. Chybí ale slot pro paměťovou kartu (nic co by ale fakt chybělo).

Osobně jsem přemýšlel pro dítě právě o Lamax Sounder2 ale zvítězilo to, že to Jakub chtěl k narozeninám a přál si JBL. Samozřejmě proto, že to viděl u pár kamarádů.

A kdyby vás třeba zajímalo jak takovéto reproduktory srovnat s Google pukem nebo velkou Alexou Echo? Puk od Google je takové to tranzistorové rádio co jste možná měli v dětství. Velká Alexa je o pár stupňů lepší, ale pořád to zní jako plechovka.  V LAMAX Sounder2 i JBL Charge opravdu uslyšíte basy, hlasitost může být pochopitelně podstatně vyšší a poslouchá se to nesrovnatelně lépe.

TIP: Budete-i chtít vybírat Bluetooth reproduktor této kategorie tak si projděte parametry vs. ceny a najděte pár těch, které mají dobrý poměr a navíc vám vyhovjí vzhledově. Pak se zastavte někde kde si je můžete vzít do ruky a ideálně i vyzkoušet. Nakonec to budou vaše uši kdo se stane uživatelem.

Pokročilejší reproduktory

Pokročilejší zařízení najdete například v podobě Sonos Move (10 990 Kč) kde už jsme ale v jiné kategorii pokročilejšího audia (ale stále u zařízení „na doma“ i „na cesty“) nebo levnější BOSE Soundlink mini Special edition.

Samostatnou kategorií jsou soundbary, ale ty jsou spíše určené k televizi nebo audio instalacím. Samozřejmě existují ještě dražší audio zařízení, ale ty v tomto tipu nemá smysl řešit.

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky