Jednu věc byste měli vědět a přijdete na ni nejspíš stejně sami. Jen vám to nebude moc jasné. Pořídíte-li si si nějaký ten (nenapájený ze sítě) Zigbee senzor teploty a vlhkosti, tak budete sledovat poměrně chaotickou aktualizace – tedy dobu poslední aktualizace. Může být v minutách, ale klidně i v hodinách. A ještě delší a horší to může být u procenta baterie.
Pro bateriemi napájenými senzory je to tak trochu nutnost. Komunikovat co nejméně a šetřit spotřebu. Proto se věci jako teplota či vlhkost posílají jen pokud došlo k změně – a je na výrobcích zařízení jak má nastavenou velikost té změny.
Některé zařízení pak (pro jistotu a udržení naživu) pošlou aktuální stav jednou za určitou dobu, což může být třeba 30 minut. Případně to někde může být vráceno na vyžádání, takže záleží na aplikaci/integraci.
Teplotu a vlhkost budete získávat “po pár minutách” (viz dále, typicky to může být co pět minut), ale stav baterie klidně i jednou za několik hodin, protože tam nějak není důvod k spěchu a větší aktivitě.
Některé komentáře online ale upozorňují že i u teploty/vlhkosti ten interval může být poměrně dlouhý, ale i pro to je tu možné vysvětlení:

Jaký je mechanismus hlášení pro čidlo teploty a vlhkosti?
Po úspěšném spárování sítě senzor nahlásí svůj stav. Poté každých pět minut odebírá vzorky prostředí. Pokud okolní teplota překročí nastavenou hodnotu čidla o 0,6 °C nebo vlhkost o 6 %, čidlo odešle do systému Tuya Smart alarm. Bez ohledu na to, zda teplota nebo vlhkost překročí přednastavené prahové hodnoty, budou data synchronizována do systému TuyaSmart každých 30 minut.
U baterie to pak vypadá, že se aktualizace může řídit výchozím heartbeat parametrem a ten je velmi často třeba 4 hodiny.
Celé to má ještě jeden drobný háček, pokud se ZigBee zařízení příliš dlouho neohlásí, nebo pokud se sledované hodnoty příliš dlouho nemění, tak může dojít k odpojení ze sítě (meshe) nebo k plnému uspání zařízení – k probrání pak zpravidla potřebuje vnější podnět – tedy nějaké to tlačítko. Což u senzorů bez tlačítek nepůjde.

U baterií navíc můžete narazit na to, že budou ukazovat kompletně nesmyslnou procentuální hodnotu a přitom budou baterie v pohodě a můžete to občas i zkontrolovat na dostupném testeru napětí – příklad může být 6 % stav baterie ačkoliv napětí je 2.6V pro dvojici AAA (malých tužkových) baterií (tedy teoreticky max. je 3 V, u nabíjecích 2.4 V).
Podobně se budou samozřejmě chovat i Bluetooth/BLE zařízení, protože i tam je třeba šetřit baterie. Komplikovat to bude i další “vlastnost” BT/BLE, tedy problematická kvalita signálu s ohledem na vzdálenost od místa připojení.
Důležité jsou ale dvě věci – intervaly aktualizací a “threshold”, tedy o kolik se musí hodnota změnit aby se vynutila aktualizace určuje výrobce, takže různé modely od různých výrobců to mohou mít jinak.
A to druhé důležité, výše popsané platí pro napájení z baterií – senzory napájené ze sítě šetřit moc nemusí, takže mohou aktualizovat častěji a také může threshold být podstatně menší – případně vůbec žádný a aktualizace může být v nějakém pevně daném intervalu.
A jakkoliv je výše popsané hlavně týkající se Home Assistant řešení, platí to i pro běžné využití aplikací a senzorů – Mi Flora senzory ve Flower Care aplikaci například nebudou mít aktuální údaje dokud je ručně nesynchronizujete – a to ať už všechny nebo jeden (otevřením údajů). V Home Assistantu ale bude integrace sledovat údaje posílané BLE a mít je tak (poměrně) aktuální.

Tedy až na to jedno vzdálené čidlo, kde je potíže se signálem.
Tipy týkající se Home Assistant
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#1251: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Nastavení kdy topit a kdy netopit (8)
K Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6) je ještě potřeba jeden užitečný dodatek, který lépe dát jako samostatný tip. To jak si nastavit kdy topit a kdy netopit. Začnete tím, že…
-
TIP#1250: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Praktické postřehy (7)
Souhrn porůznu získaných postřehů při zprovoznění a provozování Netatmo – předchozí díl najdete v Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6) Související příspěvky TIP#1251: Jak na chytré…
-
TIP#1249: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Zprovoznění (6)
Chcete si lépe řídit doma teplotu vlastního kotle či ústředního vytápění? Netatmo je jedna z možností jak nahradit klasické čistě mechanické termohlavice či regulaci na topení digitálními. Doplnit je můžete o termostat…
-
TIP#1247: Jak na chytré topení: Kdy a proč si pořídit jenom chytré termohlavice (4)
Pokud máte centrální vytápění, tedy dům či byt někde kde nemáte vlastní kotel a teplo je tam dodáváno odjinud (a vlastně neustále, tedy pokud nemají výpadek), tak pro vás chytrý termostat nemá…
-
TIP#1246: Jak na chytré topení: Kdy a proč si pořídit chytrý termostat (3)
První modelová situace je ta, že máte doma termostat, který ovládá přívod tepla – nejčastěji termostatem ovládáte plynový kotel, který máte v bytě či domě. Zpravidla je to termostat elektronický a dost…
-
TIP#1245: Jak na chytré topení: Termostat? Hlavice? Kombinace? Co vybrat (2)
Následující odstavce se nebudou vlastně vztahovat čistě na Netatmo řešení, které momentálně v praxi zkoumám. Jde o obecné způsoby použití. Máte totiž na výběr co si vyberete – třeba i proto, že…
-
TIP#1244: Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění (1)
Řešíte zda si doma pořídit nějaké poněkud chytřejší topení? Po několika týdnech intenzivního testování Netatmo termostatu a Netatmo termohlavic je čas dát dohromady sérii tipů, které se týkají obecně tématu chytrých topení…
-
TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?
Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace…
-
TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?
Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu…
-
Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?
Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“…
-
TIP#1079: Jak funguje chytrý vysavač (iRobot Roomba v praxi) ?
Jedna z věci, kterou jsem už dlouho předlouho chtěl dostat do rukou a testovat? Chytré vysavače. Dnes jsou připojené do sítě, ovladatelné na dálku z mobilních aplikací, vybavené kamerami a umějí řadu…
-
Chytré žárovky od TP-Linku (bílá LB120 a barevná LB130) (recenze)
Vedle chytré (a dálkově ovladatelné) zásuvky (viz Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo) si můžete do výbavy své chytré domácnosti či firmy také žárovky (s…
-
Jak na Google Home? Noční režim / Nevyrušovat (7)
Google Home je to podobné jako s Amazon Echo, uprostřed noci klidně začne mluvit. Pokud máte tahle zařízení někde hodně daleko, tak to vadit nemusí, ale v ložnici vás něco takového spolehlivě…
-
Jak na Google Home? Přehrávání hudby na Google Home (6)
Dobré na Google Home je, že jde připojit Spotify a co navíc, používat i v neplacené podobě. Abyste ale mohli Google Home hlasem požádat o hraní hudby, „OK, Google, Play Music“, tak…
-
Jak na Google Home? Připojování chytrých zařízení k Google Home (5)
Přes Google Home můžete ovládat chytrá zařízení – žárovky, zásuvky i pokročilejší. Podstatné je, jestli je Google podporuje. Přidat je musíte opět v aplikaci na mobilu. Související příspěvky Jak na Google Home?…