Jednu věc byste měli vědět a přijdete na ni nejspíš stejně sami. Jen vám to nebude moc jasné. Pořídíte-li si si nějaký ten (nenapájený ze sítě) Zigbee senzor teploty a vlhkosti, tak budete sledovat poměrně chaotickou aktualizace – tedy dobu poslední aktualizace. Může být v minutách, ale klidně i v hodinách. A ještě delší a horší to může být u procenta baterie.
Pro bateriemi napájenými senzory je to tak trochu nutnost. Komunikovat co nejméně a šetřit spotřebu. Proto se věci jako teplota či vlhkost posílají jen pokud došlo k změně – a je na výrobcích zařízení jak má nastavenou velikost té změny.
Některé zařízení pak (pro jistotu a udržení naživu) pošlou aktuální stav jednou za určitou dobu, což může být třeba 30 minut. Případně to někde může být vráceno na vyžádání, takže záleží na aplikaci/integraci.
Teplotu a vlhkost budete získávat “po pár minutách” (viz dále, typicky to může být co pět minut), ale stav baterie klidně i jednou za několik hodin, protože tam nějak není důvod k spěchu a větší aktivitě.
Některé komentáře online ale upozorňují že i u teploty/vlhkosti ten interval může být poměrně dlouhý, ale i pro to je tu možné vysvětlení:

Jaký je mechanismus hlášení pro čidlo teploty a vlhkosti?
Po úspěšném spárování sítě senzor nahlásí svůj stav. Poté každých pět minut odebírá vzorky prostředí. Pokud okolní teplota překročí nastavenou hodnotu čidla o 0,6 °C nebo vlhkost o 6 %, čidlo odešle do systému Tuya Smart alarm. Bez ohledu na to, zda teplota nebo vlhkost překročí přednastavené prahové hodnoty, budou data synchronizována do systému TuyaSmart každých 30 minut.
U baterie to pak vypadá, že se aktualizace může řídit výchozím heartbeat parametrem a ten je velmi často třeba 4 hodiny.
Celé to má ještě jeden drobný háček, pokud se ZigBee zařízení příliš dlouho neohlásí, nebo pokud se sledované hodnoty příliš dlouho nemění, tak může dojít k odpojení ze sítě (meshe) nebo k plnému uspání zařízení – k probrání pak zpravidla potřebuje vnější podnět – tedy nějaké to tlačítko. Což u senzorů bez tlačítek nepůjde.

U baterií navíc můžete narazit na to, že budou ukazovat kompletně nesmyslnou procentuální hodnotu a přitom budou baterie v pohodě a můžete to občas i zkontrolovat na dostupném testeru napětí – příklad může být 6 % stav baterie ačkoliv napětí je 2.6V pro dvojici AAA (malých tužkových) baterií (tedy teoreticky max. je 3 V, u nabíjecích 2.4 V).
Podobně se budou samozřejmě chovat i Bluetooth/BLE zařízení, protože i tam je třeba šetřit baterie. Komplikovat to bude i další “vlastnost” BT/BLE, tedy problematická kvalita signálu s ohledem na vzdálenost od místa připojení.
Důležité jsou ale dvě věci – intervaly aktualizací a “threshold”, tedy o kolik se musí hodnota změnit aby se vynutila aktualizace určuje výrobce, takže různé modely od různých výrobců to mohou mít jinak.
A to druhé důležité, výše popsané platí pro napájení z baterií – senzory napájené ze sítě šetřit moc nemusí, takže mohou aktualizovat častěji a také může threshold být podstatně menší – případně vůbec žádný a aktualizace může být v nějakém pevně daném intervalu.
A jakkoliv je výše popsané hlavně týkající se Home Assistant řešení, platí to i pro běžné využití aplikací a senzorů – Mi Flora senzory ve Flower Care aplikaci například nebudou mít aktuální údaje dokud je ručně nesynchronizujete – a to ať už všechny nebo jeden (otevřením údajů). V Home Assistantu ale bude integrace sledovat údaje posílané BLE a mít je tak (poměrně) aktuální.

Tedy až na to jedno vzdálené čidlo, kde je potíže se signálem.
Tipy týkající se Home Assistant
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#1609: Přechod z Androidu na iPhone (8): Chytrá domácnost, Focení, kupa neprobraných drobnosti a shrnutí
Poslední díl dlouhého a velmi důkladného seriálu o přechodu z Androidu na iPhone. Počátek má v březnu 2019 a vznikal až do dubna 2020 kdy dozrál čas ho pustit ven a důkladně…
-
TIP#1556: Co je to HbbTV a k čemu to je (a není) dobré?
HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV, hybridní vysílání) najdete v chytrých televizích – kombinuje klasické televizní vysílání s internetem. Budete tedy potřebovat chytrou televizi (umí to i některé set top boxy) a tu…
-
TIP#1542: Co je to DLNA?
DLNA je především zkratka Digital Living Network Aliance (www.dlna.org) – název sdružení výrobců spotřební elektroniky a mobilní/počítačové techniky. Ti stojí za komunikačním standardem, technologií, která umožňuje (zejména) v domácnostech vytvářet multimediální sítě…
-
TIP#1520: Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu
Bezdrátové nabíjení je nesmírně užitečná věc – nemusíte řešit kabel, stačí položit telefon na podložku nebo do stojánku a nechat nabíjet. Existují i rychlo nabíjecí bezdrátové stanice, které trochu řeší to, že klasické…
-
TIP#1511: Jak bezpečně používat zařízení v chytré domácnosti? Na co dát pozor u webkamer a dalších udělátek
Máte doma nějaká udělátka pro chytrou domácnost? Měli byste vědět, že existuje pár poměrně zásadních věcí, které je potřeba s ohledem na bezpečnost a soukromí dodržovat. Hlavně proto, že většina zařízení pro…
-
TIP#1451: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl sedmý (Co dělat když věci nefungují jak mají a jak Alexu umlčet)
Dříve nebo později se u Amazon Echo setkáte s tím, že ztratí připojení k WiFi a sama se prostě nepřipojí ani po dlouhém čekání. Jak tohle řešit má několik možných (a postupných)…
-
TIP#1442: Jak z hloupé TV udělat chytrou?
Chcete nachytřit klasickou televizi? Mít možnost si pouštět filmy a seriály, videa na YouTube? Je to vlastně poměrně snadné, ale vždy to bude vyžadovat, že si pořídíte něco co do televize zapojíte…
-
TIP#1430: Mám vypínat router při odjezdu na dovolenou? Mám ho vypínat přes noc?
Vypínáte doma spotřebiče, když odjíždíte na dovolenou? Odpojujete je ze zásuvek? V minulosti to bývalo dost časté a nemusí to být až tak špatný nápad (ušetří to elektřinu, sníží to riziko požáru,…
-
TIP#1403: Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)
Čas otestovat další kousek chytré domácnost od Netatmo. Po chytrém topení (viz dlouhý seriál Jak na chytré vytápění) přišlo dlouhé období testování domácí meteostanice od Netatmo. Snadno použitelná, elegantní, slušně vybavená a…
-
TIP#1310: Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?
Jedno z omezení Wi-Fi je to, že na jeden router lze maximálně připojit 255 zařízení Reálně ovšem nikoliv, dokonce ani těch 250 co se občas uvádí. Pokud se jedná o velké firmy,…
-
TIP#1270: Jak na chytré topení: Zkušenosti s řešením od Netatmo – Výměna termostatu a hlavic (11)
Když jsem na konci roku začal testovat termostat a dvě hlavice od Netatmo tak šlo o zápůjčku. Milou, protože mi to umožnilo zjistit jak to celé funguje a rozhodnout se, jestli koupit…
-
TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?
Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co…
-
Jak si přes Google Home pustit vánoční koledy (hudbu) z vlastních MP3
Vánoce za dveřmi, čas na obvyklé „z čeho si letos pustíme koledy“? Letité CD s koledami je někde dobře ztracené, takže i obvyklé strkání do Xboxu (vlastně jediná věc co v domácnosti…
-
TIP#1253: Jak na chytré topení: Netatmo vs Apple HomeKit, Alexa a Google Home (10)
Pokud máte iPhone/iPad, tak je dobré vědět, že Netatmo je kompatibilní s HomeKit – stačí když tam přidáte buď relay nebo termostat. To první má kód pro přidání do HomeKitu na nálepce…
-
TIP#1252: Jak na chytré topení: Jak nastavit teploty pro domácnost (9)
Po všech těch technologických a elektronických záležitostech okolo chytrého topení je ještě čas se podívat na jednu vlastně dost zásadní věc. Jakou teplotu nastavit konkrétně? Mírně navazuje na Jak na chytré topení:…