@365tipu

Jak si přes Google Home pustit vánoční koledy (hudbu) z vlastních MP3

Vánoce za dveřmi, čas na obvyklé „z čeho si letos pustíme koledy“? Letité CD s koledami je někde dobře ztracené, takže i obvyklé strkání do Xboxu (vlastně jediná věc co v domácnosti zbyla co umí přehrávat CD) už nepřipadá v úvahu. Šlo by pochopitelně vypálit nové, MP3 s českými koledami pořád leží někde na NAS. Ale proč něco takového dělat, když máme ty chytré asistenty.

S Google Home/Assistent je to překvapivě jednoduché – můžete si jako výchozí přehrávač hudby dát Google Play (není nutné si platit) resp. Youtube Music po zrušení hudby v Google Play. Tohle uděláte v mobilní aplikaci v Assistant Settings -> Music (nezapomeňte přepnout na angličtinu, pokud necháte telefon v češtině, nepůjde to přidat.

Pak si do Chrome nainstalujte Google Play Music pro Chrome a použijte Chrome pro nahrání alba s koledami do vašeho Google Play (samozřejmě si ohlídejte aby Google Echo i Google Play mělo stejný účet, pokud čirou náhodou máte účtů víc).

YouTube Music (nahradilo Google Play Music) – music.youtube.com – stále umožňuje nahrávat hudbu a nebudete na to potřebovat nic extra – na webu (můžete si i pořídit aplikaci YouTube Music) klikněte vpravo nahoře na ikonku účtu a vyberte Nahrávání hudby. Pak nahrajte MP3 s koledami – v YouTube Music se vám objeví ve Skladbách pod Nahrané soubory.

Protože si ale YouTube Music neplatíte, tak na Echo nepůjde vyvolat přehrání. Ničeho z YouTube Music. Dost hloupé omezení, nutno dodat. V Google Play Music to totiž bylo možné, viz následující odstavec

V Google Play Music stačilo album nebo jednotlivé skladby vložit do Playlistu (můžete tam dát jedno či více alb) a pak už stačí „OK Google Play“ s jménem vašeho Alba – volte něco anglicky a čemu bude dobře rozumět. „Koledy“ prostě fungovat nebudou, ale „Winter“ funguje víc než dobře.

S YouTube Music je to zábavně komplikované – některé země nepodporují nic (a Česko není zrovna uvedeno v přehledu těch kde to je možné). Ty kde je to podporováné ale neumožní pomoci Hey Google Play vyvolat skladbu, album a dokonce už ani playlist. Museli byste si koupit YouTube Premium.

Jak to tedy vyřešit?

Pokud nemáte Premium (placenou) verzi, tak nejjednodušší řešení je ty koledy mít v mobilu a streamovat je na Google repráček přímým připojením přes Bluetooth. Návod je třeba zde.

Pak už můžete přehrávat z mobilu cokoliv co v něm jde spustit – jedno jestli YouTube music či třeba Apple Music.

V Chrome je zabudovaná možnost odesílat na další zařízení a funguje to i na chytré repráčky od Google. Stačí když v „…“ menu vpravo nahoře najdete Odeslat/Cast a vyberete příslušné zařízení (musíte být na stejné síti). Tímto způsobem můžete přehrávat cokoliv z Windows, Mac OS i Linuxu. Stačí mít Chrome.

TIP: V Jak na Google Home? najdete další tipy a triky týkající se Google Home (Google Assistenta). Řeší se tam i Přehrávání hudby na Google Home (6).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky