@365tipu

TIP#1442: Jak z hloupé TV udělat chytrou?

Chcete nachytřit klasickou televizi? Mít možnost si pouštět filmy a seriály, videa na YouTube? Je to vlastně poměrně snadné, ale vždy to bude vyžadovat, že si pořídíte něco co do televize zapojíte – nemusí to být ani moc drahé a některá z řešení zvládnou i zcela nezkušení lidé.

825-330-Chromecast-3Nejsnazší cesta je využít Google Chromecast – řeč na @365tipů je o něm v  Tipy a triky pro Google Chromecast a Co to je a k čemu je dobré Google Chromecast? Vyjde vás na zhruba 1000 Kč v poslední základní podobě (Google Cromecast 3) ale k jeho použití budete muset využít mobil, tablet nebo počítač. To co budete chtít na televizi přehrát totiž musíte spustit na některém z těchto zařízení. Nehodí se příliš pro přehrávání filmů a seriálů. Pro spouštění videí z YouTube se ale hodí fantasticky – i jako nástroj pro spuštění prezentace z počítače na televizi.

Podobné jako Google Chromecast jsou řešení od Roku (Express a Streaming Stick+) ale ty v Česku spíš smysl nemají. Stejně jako Amazon Fire TV.

825-330-z69-tv-boxZlatá střední cesta je Android TV box – některá z krabiček co obsahuje Android a slouží pro připojení k TV kde se dostanete na ceny od 1500 do 3000 Kč. . Příklad najdete v Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti) Bude platit, že je lepší si pořídit některý z výkonnějších boxů, pro přehrávání v 1080p je to přeci jenom praktičtější.

Nejsnazší cesta k filmům a seriálům v tomto řešení je přes Kodi, detaily viz Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi. Výhodou tohoto řešení je i to, že si můžete nainstalovat Netflix, O2 TV, HBO GO a cokoliv dalšího.

POZNÁMKA: Vaše nechytrá televize musí mít HDMI. Pokud ho nemá, žádné ze zde popsaných řešení fungovat nebude. A přes konvertor na klasický anténní vstup to fakt dělat nechcete.

Pokud byste nechtěli něco s Androidem tak zajímavé možnosti nabízí třeba Intel Compute Stick (kde jste ale také už u vyšší ceny, přes 3000 Kč). Na tom běží Windows 10 a zapojuje se do TV vlastně dost stejně jako Chromecast.

K pochytřené televizi se hodí mít dostatečně velké úložiště kam budete filmy a seriály ukládat a nemuset se spoléhat na streamování v reálném čase přímo z nějakého zdroje. Může to být třeba QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate) nebo něco od Synology (Synology poslouží dobře jako mediální centrum). Některé z NAS zařízení umí připojit přímo na televizi a dají se také použít pro přímo pouštění filmů a seriálů.  Méně praktické, ale uvažovat o tom můžete.

825-330-raspberry_pi_pi_apPro pokročilejší je zde možnost využít Raspberry Pi ale tam už je potřeba mít trochu víc znalostí a také si umět onu „krabičku“co připojíte k televizi sestavit. Řeč je o tom v Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum a najdete tam i zbylé díly zdejšího rozsáhlého seriálu o Raspberry Pi. Středem je zde Linux, od čehož se odvíjejí i potřebné znalosti.

Velkou výhodou je, že tohle řešení nabízí poměrně dost zásadní možnosti ve všech směrech – je to plnohodnotný počítač, nikoliv pouze „TV box“.  Chybět ale budou možnosti aplikací pro Android či iOS.

apple-tvPokud používáte iPhone nebo další věcí od Apple, tak je vhodné uvažovat o Apple TV– Tady se už ale dostáváte na částku okolo 5 000 Kč (Apple TV 4K 64 GB). Řešení od Apple ale bude znamenat, že se musíte občas přizpůsobit Apple. Něco jako Kodi si na Apple TV nepustíte (pokud tedy nejste vývojář). Věci jako Netflix, O2 TV či HBO GO budou většinou bez problémů a nabídka aplikací je vynikající.

TIP: Co je to Apple TV+? Čím se to liší od Apple TV? Mám si to pořídit?

Máte-li doma Xbox (nebo jinou herní konzoli) tak je to také docela dobrá příležitost. Na Xbox One existuje nejenom možnost přehrávat YouTube, ale je tam třeba i HBO GO či O2 TV. U dalších konzolí jsou podobné možnosti (ale bohužel ne tak velké jako třeba u řešení s Kodi a Androidem).

Poslední možné řešení je to, že si televizi připojíte přímo k počítači či notebooku. Je ale asi nejméně praktické, přeci jenom bych spíše doporučil nějaký ten TV box s Androidem.

TIP: Chytrá domácnost (Smart Home) je souhrn tipů na podobné téma.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky