Jednu věc byste měli vědět a přijdete na ni nejspíš stejně sami. Jen vám to nebude moc jasné. Pořídíte-li si si nějaký ten (nenapájený ze sítě) Zigbee senzor teploty a vlhkosti, tak budete sledovat poměrně chaotickou aktualizace – tedy dobu poslední aktualizace. Může být v minutách, ale klidně i v hodinách. A ještě delší a horší to může být u procenta baterie.
Pro bateriemi napájenými senzory je to tak trochu nutnost. Komunikovat co nejméně a šetřit spotřebu. Proto se věci jako teplota či vlhkost posílají jen pokud došlo k změně – a je na výrobcích zařízení jak má nastavenou velikost té změny.
Některé zařízení pak (pro jistotu a udržení naživu) pošlou aktuální stav jednou za určitou dobu, což může být třeba 30 minut. Případně to někde může být vráceno na vyžádání, takže záleží na aplikaci/integraci.
Teplotu a vlhkost budete získávat “po pár minutách” (viz dále, typicky to může být co pět minut), ale stav baterie klidně i jednou za několik hodin, protože tam nějak není důvod k spěchu a větší aktivitě.
Některé komentáře online ale upozorňují že i u teploty/vlhkosti ten interval může být poměrně dlouhý, ale i pro to je tu možné vysvětlení:

Jaký je mechanismus hlášení pro čidlo teploty a vlhkosti?
Po úspěšném spárování sítě senzor nahlásí svůj stav. Poté každých pět minut odebírá vzorky prostředí. Pokud okolní teplota překročí nastavenou hodnotu čidla o 0,6 °C nebo vlhkost o 6 %, čidlo odešle do systému Tuya Smart alarm. Bez ohledu na to, zda teplota nebo vlhkost překročí přednastavené prahové hodnoty, budou data synchronizována do systému TuyaSmart každých 30 minut.
U baterie to pak vypadá, že se aktualizace může řídit výchozím heartbeat parametrem a ten je velmi často třeba 4 hodiny.
Celé to má ještě jeden drobný háček, pokud se ZigBee zařízení příliš dlouho neohlásí, nebo pokud se sledované hodnoty příliš dlouho nemění, tak může dojít k odpojení ze sítě (meshe) nebo k plnému uspání zařízení – k probrání pak zpravidla potřebuje vnější podnět – tedy nějaké to tlačítko. Což u senzorů bez tlačítek nepůjde.

U baterií navíc můžete narazit na to, že budou ukazovat kompletně nesmyslnou procentuální hodnotu a přitom budou baterie v pohodě a můžete to občas i zkontrolovat na dostupném testeru napětí – příklad může být 6 % stav baterie ačkoliv napětí je 2.6V pro dvojici AAA (malých tužkových) baterií (tedy teoreticky max. je 3 V, u nabíjecích 2.4 V).
Podobně se budou samozřejmě chovat i Bluetooth/BLE zařízení, protože i tam je třeba šetřit baterie. Komplikovat to bude i další “vlastnost” BT/BLE, tedy problematická kvalita signálu s ohledem na vzdálenost od místa připojení.
Důležité jsou ale dvě věci – intervaly aktualizací a “threshold”, tedy o kolik se musí hodnota změnit aby se vynutila aktualizace určuje výrobce, takže různé modely od různých výrobců to mohou mít jinak.
A to druhé důležité, výše popsané platí pro napájení z baterií – senzory napájené ze sítě šetřit moc nemusí, takže mohou aktualizovat častěji a také může threshold být podstatně menší – případně vůbec žádný a aktualizace může být v nějakém pevně daném intervalu.
A jakkoliv je výše popsané hlavně týkající se Home Assistant řešení, platí to i pro běžné využití aplikací a senzorů – Mi Flora senzory ve Flower Care aplikaci například nebudou mít aktuální údaje dokud je ručně nesynchronizujete – a to ať už všechny nebo jeden (otevřením údajů). V Home Assistantu ale bude integrace sledovat údaje posílané BLE a mít je tak (poměrně) aktuální.

Tedy až na to jedno vzdálené čidlo, kde je potíže se signálem.
Tipy týkající se Home Assistant
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#1029: Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?
U bezdrátových sítí (a hlavně u Wi-Fi) se můžete setkat s termínem Mesh. Označuje topologii, tedy uspořádání zařízení zprostředkovávajících připojení k (Wi-Fi) síti a propojení mezi jednotlivými zařízeními. Poněkud delší označení je…
-
TIP#1031: Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)
TP-Link Deco M5 je jedna z možností jak si domů pořídit Mesh – termín se kterým jsme se setkali už v jednom z dřívějších tipů (Co je to WiFi Extender a WiFi…
-
Jak na Google Home? Google Home v mobilu je důležité pro nastavování (4)
Aplikace Google Home v mobilu je velmi důležitá. Všechno nastavování, změny, připojování zařízení se bude dít právě tam. Je dobré se s ní postupně dobře seznámit. Nutno dodat, že je místy dost…
-
Jak na Google Home? Ovládací prvky na Google Home a jak resetovat (tovární nastavení) (3)
Ač to tak nevypadá, na Google Home Mini jsou ovládací prvky, tlačítka – liší se podle provedení (Google Home, Google Home Mini, atd) a případná nápověda je v Control Google Home by touch.…
-
Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)
Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací…
-
TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT
Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb…
-
TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.
Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří…
-
TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy
Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to…
-
TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo
TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat…
-
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá…