Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)

Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací knoflík a konektor pro napájení. Konkurence k němu je Alexa skrývající se v Amazon Echo (o té najdete všechno v Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?).

Zprovoznění Google Home

Pokud si Google Home koupíte v Česku, tak to bude velmi pravděpodobně britské provedení – koupit můžete v Alza.cz i CZC.cz. Znamená to, že bude mít britský zdroj – stačí ale nasadit klasickou redukci (v CZC.cz dodávají přímo k Google home). Zdroj je kulatý a možná vám v některých zásuvkách bude trochu překážet.

TIP: V Alza.cz můžete kupit Google Home Mini (tři různá barevná provedení – Chalk, Charcoal a Coral Exclusive),  Google Home EU (větší provedení) a Google Home Max (ještě větší více vypadající jako reproduktor, má dvě provedení)

Zapojte, případně zapněte, na horní straně uvidíte čtyři světélka a začne to na vás mluvit. Pokud máte už v mobilu aplikaci Home (Google Play, App Store) od Google, tak ji můžete spustit a nechat najít zařízení a pokračovat v nastavování (nemáte-li, nainstalujte si ji). Přes výběr jazyka (angličtina, francouzština, němčina a japonština, víc prozatím ne) – pro připojení a nastavení se využívá WiFi, takže telefon se kterým to děláte se bude muset na chvíli připojit k Google Home.

Ignorujte varování „Toto zařízení Google Home Mini bylo vyrobeno pro jinou zemi a s vaší sítí Wi-Fi možná není kompatibilní„, vyberte si kde je vaše zařízení umístěno (třeba „Pracovna“) a poté si budete moci vybrat k jaké WiFi sítí bude zařízení připojeno – umí 2.4 i 5 GHz.

Protože Google Home bude hodně vyhledávat informace, tak můžete povolit/nepovolit personalizaci. Stejně tak můžete zadat či nezadat adresu,  je možné si nechat či nenechat (na e-mail) posílat různorodé tipy – osobně doporučím si to aktivovat, později můžete kdykoliv vypnout (vídat je budete i v Home aplikaci).

Pro přehrávání hudby můžete připojit Hudbu Google Play (ta musí být placená) nebo Spotify (na rozdíl od Alexy je možné připojit i neplacenou variantu). U Spotify se vám bude líbit, že spuštěná aplikace Spotify umí automaticky najít Google Home a nabídnout přehrávání na něm. Oproti Alexe/Echo je tohle dost velké plus.

POZOR: Google Home aplikace se chová zvláštně, pokud máte mobilní telefon nastavený na češtinu. Jak bude ještě později zmíněno, přepnout si ho do angličtiny řeší řadu problémů.

TIP: Všechny další tipy týkají se Google Home či Google Assistant najdete v Jak na Google Home?