Stále se s tím setkávám, takže je čas tomu věnovat menší samostatný tip. Týká se provozu webu na https – což je dnes normální, běžné a nutné. To co bylo popisování v Provozujete web na http místo https? Hodně nešťastný nápad už nemá žádné tehdejší výmluvy. Dnes weby musí běžet na https a je to navíc velmi snadné. Se zdarma dostupnými certifikáty to navíc ani nic nestojí.
Jenže. velmi často se stane to, že zprovozní nový web, krásně běží na https: Ale zapomenou, že je nutné přesměrovávat http na https. A buďto jim běží dva weby nebo jim běží jen ten na https a ten druhý nefunguje.
Patří sem i otázka, zda web má být jenom doména.něco nebo www.doména.něco? Tedy zda budete mít web na (například) www.365tipu.cz nebo na 365tipu.cz. K čemu bych v současnosti (původní tip je z roku 2016) dodal, že je praktičtější ona krátká varianta.
Vlastně tak už doporučuji přesně opak toho, co tehdy. Ale stále platí, že je to na vás, jak se rozhodnete, případně to může být podmíněno technicky (cookies pro subdomény, kde www budete potřebovat). Každopádně i toto je nutné řešit stejným přesměrováním.
Ale zpět k přesměrování http na https.
Nesmí se zapomenout, že to nemůže být jenom pro hlavní stránku, ale pro cokoliv co je z webu požadováno, tedy jakákoliv adresa začínající http:// musí přesměrovat na https:// – a samozřejmě musí jít o přesměrování s kódem 301. Stejně tak „s www“ na „bez www“ (či opačně).
Pokud nevíte jak na to, tak pomůže tip Jak na WordPressu pomocí .htaccess přesměrovat starou doménu na novou?
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2245: QNAP MARS a zálohování WordPressu. Šikovná věc
Nic si nenamlouvejme, zálohování (a následně i případné obnovení) webů na WordPressu bývá jedna ze slabin. Můžete mít (snad) použitelné řešení u vašeho poskytovatele hostingu. Můžete jít do některých ze zálohovacích pluginů…
-
TIP#2223: Ponechat na WordPress webu pouze aktivní šablonu nebo i jednu z výchozích?
Předchozí aktuální výchozí šablona WordPressu je Twenty Twenty One (a nově čerstvě samozřejmě Twenty Twenty Two) a je to šablona, kterou byste na vašem webu ideálně měli nechat současně s šablonou, kterou…
-
TIP#2210: Jak zobrazovat Twitter feed/timeline na webu s WordPressem
WordPress přímo má plugin pro základní zobrazení obsahu z nějakého účtu na Twitteru. Bohužel není přizpůsobitelný (a je i trochu nevzhledný) a nemá ani žádné pokročilejší možnosti. Chcete-li něco víc, tak musíte…
-
TIP#2203: Jak nejsnáze vrátit zpět předchozí verzi pluginu či šablony na WordPressu?
S pluginy pro WordPress bývají občas potíže, stejně jako s šablonami. Dorazí aktualizace, vy kliknete, aktualizace proběhne abyste zjistili, že něco nefunguje. A potřebujete se vrátit zpět k předchozí verzi, která fungovala…
-
TIP#2199: Jak na WordPressu mít “vyskakovací” zobrazení fotek (Lightbox)?
WordPress už dnes umí slušné fotogalerie i další způsoby předložení fotek. Zůstává ale nevýhoda, že když klikne návštěvník na náhled, tak se buď nezobrazí nic, zobrazí stránka s fotkou nebo zobrazí přímo…
-
TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání?
Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je nutné…
-
TIP#2184: Pro WordPress potřebujete cache, pokud má ustát návštěvnost. Co byste měli vědět?
Cache pro váš WordPressový web je plugin, který bude dělat to, že stránky (příspěvky, stránky, štítky, rubriky, atd) vyžádané návštěvníky webu uloží na disk a při dalším vyžádání je poskytne z disku.…
-
TIP#2178: Jak reinstalovat Wordfence se zachováním konfigurace? Jak odinstalovat se zrušením tabulek v SQL?
Jedna z vhodných cest jak vyčistit WordPress (i SQL) od Wordfence je, že plugin odinstalujete a zaškrtnete, že se mají smazat všechny tabulky. Přijdete tím ale o případnou konfiguraci, kterou jste už…
-
TIP#2175: Jak do příspěvků na WordPressu vkládat odkazy i s náhledy?
WordPress umí u některých odkazů zobrazit náhledy – samozřejmě u YouTube, Twitteru či Facebooku a sebe sama, ale umí i ještě nějaké další weby. Není to ale univerzální, takže některé odkazy s…
-
TIP#2167: Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor?
Jedna z možných nepříjemností na provozu hostingu s omezeným diskovým prostorem je, že může dojít. Blueboard má omezení dvě – na počet souboru (inode, 100 tisíc) a na velikost (10 GB). A…
-
TIP#2153: Co dělat s Wordfence zaplňující SQL v tabulce wp_wfhoover?
To nejrychlejší a nejsnazší co můžete udělat s nadměrnou wp_wfhoover je smazat její obsah – slouží k tomu TRUNCATE v SQL, takže buď v nějakém pluginu co to umožní nebo v admineru/phpMyAdmin…
-
TIP#2142: Jak na vlastní WordPress. Co bude chybět z WordPress.com
Po pár letech na WordPress.com zjistíte po přechodu na vlastní WordPress, že to není až tak stejné, jak by se na první dojem mohlo zdát. Chybět a řešit budete muset hodně věcí,…
-
TIP#2139: Jak z WordPressu automaticky sdílet na Linkedin
Sdílet nové příspěvky automaticky na Linkedin je u webů s WordPressem mírná komplikace. Ne všechny nástroje totiž umí sdílet na stránky. Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok…
-
TIP#2129: Praktické postřehy k blokům a widgetům na WordPressu
Od příchodu Guttenbergu je možné na WordPressu využívat různé “aktivní” bloky – vedle základního formátování umí například i zobrazovat přehledy článků (a dalších prvků) či řešit jiné věci. Většinou to funguje bez…
-
TIP#2125: Reusable blocks/Znovu použitelné bloky na WordPressu. Jak se dostat k výpisu a exportu
WordPress s Guttenbergem přinesl reusable block (znovu použitelné bloky). Kupodivu mají stejné rozhraní pro kompletní přehled jako mají Příspěvky či Stránky, ale neznámo proč to není v levém menu. Související příspěvky TIP#804:…