@365tipu

TIP#2184: Pro WordPress potřebujete cache, pokud má ustát návštěvnost. Co byste měli vědět?

Cache pro váš WordPressový web je plugin, který bude dělat to, že stránky (příspěvky, stránky, štítky, rubriky, atd) vyžádané návštěvníky webu uloží na disk a při dalším vyžádání je poskytne z disku. Což je zásadně rychlejší, než kdyby pokaždé mělo docházet k generování stránky a dotazování z databáze.

Celé to je pochopitelně trochu komplikované a měli byste vědět řadu věcí. 

Aktualizace čehokoliv znamená nutnost smazání odpovídajících vygenerovaných souborů. Což ne vždy bude fungovat dobře. Může být například vhodné si vyjmout z cache hlavní stránku – a tu zkusit nechat dodávat vždy “živou”.  Stejně tak XML/RSS, tedy /feed. Pokud by ale cokoliv z nich bylo výrazně zatěžované, tak naopak v cache ponechat.

Základní možnosti nastavení u WP Fastest Cache

Každý cache plugin umožňuje ručně smazat cache – na úrovní jednotlivé stránky (to dělejte, když se vám nenačítá aktualizovaná) nebo kompletní cache (to občas bývá nutné – při změně či aktualizaci šablony, při aktualizaci WordPressu, při aktualizaci některých pluginů, po nasazení/změně Google Analytics). 

Aktualizace může také znamenat velký objem mazání, až tak velký, že to váš hosting nemusí ustát a dojde k PHP timeoutu. Některé pluginy jsou na tohle víc náchylné než jiné a je to případně řešitelné buď změnou pluginu nebo změnou nastavení. Buď aby nedocházelo k mazání nebo to bylo nějak omezené “množstvím”.  Správně by to ale plugin pro caching měl zvládnout. 

TIP: Jak už bylo řečeno jinde: WP Fastest Cache je jedna z pár dobrých variant jak zrychlit WordPress. Na něco jako varnish to samozřejmě nemá, ale základ je to dobrý. Možná další varianta je Hummingbird

Velké weby mají výše popsané víc komplikované, pokud máte web s pár příspěvky, štítky a rubrikami, tak vás to nepotká. Velký web bude mít i další možnou komplikaci, cache na disku může zabírat opravdu hodně místa – některé pluginy totiž generují cache pro každou hloupost a pokud vás (například) navštíví indexovací robot co projde kompletní web tak se vám na disku objeví kompletní kopie. 

Cache pluginy umí i řadu další věcí, které umí zrychlit web – minifikaci JavaScriptu/CSS nebo jiné cesty jak ho zrychlit, třeba přes zapojení CDN. Případné minifikace JS/CSS mohou způsobovat problémy s některými pluginy či šablonami – často bývá vhodné to mít vypnuté.

Nechtěný vedlejší efekt některých cache je, že vy sice zveřejníte něco nového, ale někde v cache zůstane starý obsah. Velmi nepříjemné je to třeba u homepage, proto poznámka výše o vhodnosti ji z cache vyjmout. 

Pokud měníte pluginy co mají jiné skripty (nejlepší příklad je, že si pořídíte něco jiného na vložení Google Analytics), tak je dost nutné smazat veškeré cache – budete v něm mít podle starých pluginů vygenerované stránky. Ideálně je, při změně pluginů (zrušení, náhrada, instalace nových) prostě cache kompletně promáznout. Pokud tohle neuděláte a měnili jste plugin právě pro GA, tak se budete divit, proč vám to neměří návštěvnost. 

Pokud je to možné, tak by cache mělo mazat vytvořené obsahy po určité době – záleží na tom jak to bude nastavitelné, ale určitě nechcete aby vše zůstávalo natrvalo (třeba i pro to, že se v cache může objevit chybně vytvořená stránka). U WP Fastest Cache to například musíte přidat do nastavení sami, ve výchozí podobě tam nic takového není. Ideálně pokud je možné nastavit různé frekvence mazání pro různé stránky (adresy). 

Nezapomeňte, pokud zálohujete váš WordPress, tak nezálohujte složku, kde je cache. Viz Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat? 

Migrujete-li web na nový, tak si na tom novém nenechávejte zbytečně aktivní cache. Zapněte ho až poté, kdy bude vše hotovo. 

U cache bude běžné, že nebude poskytovat věci z cache pro přihlášeného uživatele – což může mít jeden nepříjemný vedlejší efekt, jako přihlášený uživatel nepoznáte, jestli nějaká stránka je v cache poškozená. Na druhou stranu se tato funkčnost dá využít i jako extra vychytávka pro “členy” vaší služby – můžete jim dodávat vše aktuální a určitě čerstvé.

Jaké cache tedy použít? Odpověď najdete v Jaké cache použít pro váš WordPress web?

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky