@365tipu

TIP#2083: Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat? 

Pokud si sami hostujete WordPress tak asi víte, že na disku má určitou strukturu složek. A pokud si nechcete zálohovat zbytečné věci, tak některé z nich můžete ze zálohování vyjmout. Zejména se to hodí, pokud zálohujete přes S/FTP nebo zálohy odesíláte někam do cloudu a chcete ušetřit místo i čas.

/ (root) vašeho webu by v zásadě asi neměl obsahovat nic než složku, kde je uložen váš web, tedy například /www. Bude ale záležet na vašem hostingu, jak toto realizují.

/www (můžete ji mít pojmenovanou jinak) pak obsahuje kompletní WordPress včetně pluginů, šablon, všech médií. Případně může váš WordPress být ještě v podsložce, opět záleží na tom, jak to váš hosting má. 

Přímo ve složce WordPressu najdete zpravidla i dost podstatné věci jako .htaccess a wp-config.php (zde je základní nutná konfigurace vašeho WordPressu, včetně přihlašovacích údajů do SQL). Takže určitě zálohovat ano. 

/www/wp-admin je kód WordPressu. Zálohovat ho chcete, ale není vcelku problém ho nahradit – můžete ale zálohovat, nebude to moc velké.

/www/wp-includes  je místo kde je zbytek samotného WordPressu (a i něco navíc) a určitě to zálohovat chcete. Velké to nebude.

Spousta obsahu ale i kódu

/www/wp-content je místo, kde to začíná být komplikovanější. Jsou zde různé menší složky od pluginů i šablon, ale také jsou zde monstra jako uploads kde jsou všechna média.

/www/wp-content/plugins jsou všechny pluginy. Zálohovat můžete, ale obnovení bez korektní instalace pluginu vám moc platné nebude. 

/www/wp-content/themes jsou všechny šablony. Opět, můžete zálohovat, ale bez korektní aktivace vám obnova moc platná nebude. Toto i předchozí se ale hodí zálohovat abyste věděli co tam vlastně máte a později to mohli obnovit instalací.

/www/wp-content/languages jsou případné jazykové soubory. Malé a klidně zálohujte.

/www/wp-content/upgrade by měl být prázdný, používá se při aktualizaci WordPressu

Kde už je to komplikované 

Ve /www/wp-content mohou být řady dalších složek. Backup Migration tam například ukládá zálohy (které můžete a nemusíte chtít extra zálohovat). Řada dalších pluginů si tam vytváří složky se skripty nebo se soubory. 

/www/wp-content/uploads zálohovat chcete, ale má to háček – jde o všechna média a soubory a u obrázků budete zálohovat záplavu automaticky generovaných náhledových velikostí. Pokud byste hodně chtěli, tak se dají vyjmout (mají v názvu přidanou velikost náhledu). Sám WordPress generuje většinou dva náhledy, ale šablona do toho přidá i řadu dalších – FeedIT.cz jich tam má devět.

/www/wp-content/cache je u mých webů místo kam WP Fastest Cache ukládá vygenerované cache soubory. Tuhle složku zálohovat opravdu nechcete a může být nejen enormně velká (v bajtech) ale i rozsáhlá (v počtech souborů a složek). Máte-li jiný plugin pro cache, může se jmenovat jinak nebo být  umístěná jinde. Ale věřte mi, tuhle složku opravdu zálohovat nechcete a nejspíš to ani dost dobře nepůjde – může mít tolik podsložek a souborů, že si na tom klasické FTP vyláme zuby kvůli timeoutu. 

POZNÁMKA: Pokud máte web malý, pár stránek (pár desítek) a příspěvků, tak můžete zálohovat všechno a nic nemusíte řešit. Ideálně samozřejmě je, pokud máte FTP klienta (či jiný mechanismus) co synchronizuje zdroj a cíl a nestahuje zbytečně všechno.

Kde jsou články a příspěvky a informace o médiích? 

Při zálohování nezapomeňte, že všechny články, příspěvky, informace o médiích (a řada dalších věc, včetně nastavení WordPressu i pluginů) je v SQL databázi a tu na disku zpravidla nenajdete. A i kdyby našli, tak se nedá zálohovat prostým stažením (je otevřená a aktivně se mění). 

Zálohovat SQL databází musí nějak umožňovat služby, kde máte svůj hosting – některé dělají denní zálohy, které můžete stahovat (jako třeba BlueBoard).

V jiných to můžete zkusit přes nějaké to “SQL admin” rozhraní. Případně si můžete pořídit některý ze zálohovacích pluginů, které dokáží vytvořit “exportní” zálohu SQL databáze. 

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky