Pokud si sami hostujete WordPress tak asi víte, že na disku má určitou strukturu složek. A pokud si nechcete zálohovat zbytečné věci, tak některé z nich můžete ze zálohování vyjmout. Zejména se to hodí, pokud zálohujete přes S/FTP nebo zálohy odesíláte někam do cloudu a chcete ušetřit místo i čas.
/ (root) vašeho webu by v zásadě asi neměl obsahovat nic než složku, kde je uložen váš web, tedy například /www. Bude ale záležet na vašem hostingu, jak toto realizují.
/www (můžete ji mít pojmenovanou jinak) pak obsahuje kompletní WordPress včetně pluginů, šablon, všech médií. Případně může váš WordPress být ještě v podsložce, opět záleží na tom, jak to váš hosting má.
Přímo ve složce WordPressu najdete zpravidla i dost podstatné věci jako .htaccess a wp-config.php (zde je základní nutná konfigurace vašeho WordPressu, včetně přihlašovacích údajů do SQL). Takže určitě zálohovat ano.
/www/wp-admin je kód WordPressu. Zálohovat ho chcete, ale není vcelku problém ho nahradit – můžete ale zálohovat, nebude to moc velké.
/www/wp-includes je místo kde je zbytek samotného WordPressu (a i něco navíc) a určitě to zálohovat chcete. Velké to nebude.
Spousta obsahu ale i kódu
/www/wp-content je místo, kde to začíná být komplikovanější. Jsou zde různé menší složky od pluginů i šablon, ale také jsou zde monstra jako uploads kde jsou všechna média.
/www/wp-content/plugins jsou všechny pluginy. Zálohovat můžete, ale obnovení bez korektní instalace pluginu vám moc platné nebude.
/www/wp-content/themes jsou všechny šablony. Opět, můžete zálohovat, ale bez korektní aktivace vám obnova moc platná nebude. Toto i předchozí se ale hodí zálohovat abyste věděli co tam vlastně máte a později to mohli obnovit instalací.
/www/wp-content/languages jsou případné jazykové soubory. Malé a klidně zálohujte.
/www/wp-content/upgrade by měl být prázdný, používá se při aktualizaci WordPressu
Kde už je to komplikované
Ve /www/wp-content mohou být řady dalších složek. Backup Migration tam například ukládá zálohy (které můžete a nemusíte chtít extra zálohovat). Řada dalších pluginů si tam vytváří složky se skripty nebo se soubory.
/www/wp-content/uploads zálohovat chcete, ale má to háček – jde o všechna média a soubory a u obrázků budete zálohovat záplavu automaticky generovaných náhledových velikostí. Pokud byste hodně chtěli, tak se dají vyjmout (mají v názvu přidanou velikost náhledu). Sám WordPress generuje většinou dva náhledy, ale šablona do toho přidá i řadu dalších – FeedIT.cz jich tam má devět.
/www/wp-content/cache je u mých webů místo kam WP Fastest Cache ukládá vygenerované cache soubory. Tuhle složku zálohovat opravdu nechcete a může být nejen enormně velká (v bajtech) ale i rozsáhlá (v počtech souborů a složek). Máte-li jiný plugin pro cache, může se jmenovat jinak nebo být umístěná jinde. Ale věřte mi, tuhle složku opravdu zálohovat nechcete a nejspíš to ani dost dobře nepůjde – může mít tolik podsložek a souborů, že si na tom klasické FTP vyláme zuby kvůli timeoutu.
POZNÁMKA: Pokud máte web malý, pár stránek (pár desítek) a příspěvků, tak můžete zálohovat všechno a nic nemusíte řešit. Ideálně samozřejmě je, pokud máte FTP klienta (či jiný mechanismus) co synchronizuje zdroj a cíl a nestahuje zbytečně všechno.
Kde jsou články a příspěvky a informace o médiích?
Při zálohování nezapomeňte, že všechny články, příspěvky, informace o médiích (a řada dalších věc, včetně nastavení WordPressu i pluginů) je v SQL databázi a tu na disku zpravidla nenajdete. A i kdyby našli, tak se nedá zálohovat prostým stažením (je otevřená a aktivně se mění).
Zálohovat SQL databází musí nějak umožňovat služby, kde máte svůj hosting – některé dělají denní zálohy, které můžete stahovat (jako třeba BlueBoard).
V jiných to můžete zkusit přes nějaké to “SQL admin” rozhraní. Případně si můžete pořídit některý ze zálohovacích pluginů, které dokáží vytvořit “exportní” zálohu SQL databáze.