@365tipu

TIP#2245: QNAP MARS a zálohování WordPressu. Šikovná věc

Nic si nenamlouvejme, zálohování (a následně i případné obnovení) webů na WordPressu bývá jedna ze slabin. Můžete mít (snad) použitelné řešení u vašeho poskytovatele hostingu. Můžete jít do některých ze zálohovacích pluginů – řada z nich je ale placená v okamžiku kdy máte větší web nebo mají různorodé komplikace.

O to víc jsem uvítal, když QNAP přišel s aplikací MARS – Multi Application Reovery Service. Slouží (v aktuální podobě) k zálohování (i obnovení) webů na WordPressu. 

Zálohování a obnova WordPressu je pomocí aplikace MARS (najdete mezi zálohovacími aplikacemi) a odpovídajícího pluginu (QNAP NAS Backup), který musíte pořídit na váš WordPress.

V něm také získáte klíč, který je nutné vložit do aplikace (applications), kterou si vytvoříte v aplikaci – pro každý WordPress samostatnou. Pak už jenom vytvoříte zálohovací (backup) úlohy. Ty můžete nechat spouštět automaticky, vyvolávat ručně, zachovávat starší verze (lze nastavit kritéria výmazu). 

Každá zálohovací úloha potřebuje vlastní složku, kam se záloha bude ukládat. 

První spuštění zálohování občas skončí selháním – bohužel se nedozvíte proč (vlastnost logování u QNAPu, že chybí informace). Stačí ale spustit zálohování znovu. 

Selhání v průběhu zálohování má každopádně stejný problém, nebudete vědět proč. Dost často pomůže to prostě spustit znovu. Nepočítejte s tím, že by se ukazatel (procenta) pohyboval průběžně, klidně z 8 procent skorí na 85 procent, kde to na velmi dlouho zůstane stát (stahuje to všechny soubory, kdybyste chtěli vědět).  

TIP: V Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat? je dost podstatných věcí, které u MARS prozatím bohužel neuplatníte. Neumí totiž vyjímat složky ze zálohování. Ale v budoucnu snad. QNAP plugin/aplikaci postupně vylepšuje. 

Může být rozumné si rozdělit zálohování na soubory a databázi. Soubory méně často, případně ručně před aktualizacemi, databáze častěji (například denně, a ideálně před aktualizacemi). 

Soubory zahrnují jak kód vašeho WordPressu, tak vše ostatní – tedy i média – oddělit to bohužel možné není, takže u rozsáhlých webů s množstvím obrázků či souborů může být zálohování časově náročné. Možným řešením by bylo využití Hybrid backup Sync/Qsync nebo něco  podobného – HybridMount umí připojit na FTP/SFTP/WebDAV/NFS přístup. 

Budete-li zálohovat víc webů, tak si je nějak rozumně rozdělte v čase, ať se vám úlohy zbytečně nepouštění v tu samou hodinu. 

Hodně velké weby se vám nemusí dařit zazálohovat, bude to po určité době (nebo rovnou) končit Failed (a protože nevíte proč, ta nemůžete nic řešit) – databáze nebývá problém (konkrétně FeedIT 700+ MB databáze), soubory mohou být (FeedIT.cz původně 14 GB, po výměně cache pluginu zhruba polovina). Ale ty můžete zálohovat většinou i jinak.  Mimochodem, chybí i možnost nastavitelného “opakovat při neúspěchu”. 

Jedna věc s otazníkem – na webu ve wp-content/qnap-backups plugin nechává poslední provedenou zálohu i poté, co došlo ke stažení na NAS. Pokud nemáte na webu dostatek místa, může to být komplikace.

Dostatek místa je ostatně nejčastějším důvodem proč selhala souborová záloha – plugin totiž uloží zálohu celého webu do výše zmíněné složky a teprve poté ji stahuje na NAS. 

POZOR: Pro weby na WordPress.com nelze toto  zálohování použit, není tam možné instalovat potřebný plugin. 

Ukládané zálohy nejsou volně čitelné či použitelné – je to jeden soubor s příponou QWP.  V něm je schované všechno, včetně obrázků v binární podobě. 

V Pluginu na WordPressu je užitečná drobnost, možnost vidět jak velká byla záloha a kdy proběhla. Což můžete vidět i na QNAP v složce se zálohou.

Pro obnovení můžete narazit na omezení velikosti souborů pro upload (býva 256 MB) a možná i na dobu pro běh PHP i paměť – v How to Restore a WordPress Website je postup jak to navýšit, velikost souboru musíte přizpůsobit velikosti vaší zálohy, PHP paměť také navýšit (třeba  na 2560 MB), a nezapomenout na zvýšení doby běhu  (třeba na 3 000).

Pokud váš hosting navýšení neumožňuje, tak smůla, obnovit touto cestou nemůžete – to je ale vlastnost všech zálohovacích řešení ve formě pluginů. 

K samotnému obnovení zálohy se ještě vrátí samostatný tip. 

Další tipy pro QNAP

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky