Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost důležité), umí i různě umístit náhledový obrázek. Jde vypnout některé věci, zkrátit vypisovaný “perex” (na určitý počet slov).
Když jsem stěhoval 365tipů, tak jsem zjistil, že to je specifikum právě pro WordPress.com – a nakonec našel, kde zrovna tento blok je – v pluginu WordPress.com editing toolkit. Funguje docela dobře, jen tedy jednou za pár měsíců dorazí aktualizace, která rozbije web – a to občas docela dost.

Právě tady na 365tipech jsem ho používal dlouho, byl zodpovědný za docela dost výpisů “dalších” článků na konci tipu – třeba i tohoto. To co na konci vidíte, tedy další tipy a triky pro WordPress bylo právě přes tento blok.
Tím jak často rozbíjel web vznikla potřeba najít něco jiného, něco , že když se ho (plugin) přeci jen rozhodnu aktualizovat, tak nebude nutné vrátit zpět předchozí verzi. Ale také něco co umí minimálně totéž. Ideálně obrázky vpravo a malé (ukazuje se, že tvůrci bloků jsou posedlí obrázky vlevo) a filtrací podle štítků (tvůrci bloků jsou posedlí jen filtrací podle rubriky).
Na FeedIT.cz jsem to nechtěl řešit touto cestou, hledal jsem něco pokročilejší. A našel Advanced Post Block Pro – placený, což ale u FeedIT.cz dává smysl, protože tamní obsah je placený, takže si může “dovolit” něco co stojí peníze. V neplacené verzi se dá použít na něco málo věcí, ale chybí tam, hodně, pokročilejší možnosti formátování. A pokud potřebujete filtr podle štítků, tak nutno zaplatit za Pro verzi.
PostX – Gutenberg Post Grid Blocks umí jak rubriky, tak štítky. A má záplavu možnosti v nastavování, obrázek doprava hledejte pod “Image Flip”. Asi jeden z nejlépe vybavených pluginů pro výpisy článku – v Pro (placené) podobě fantastické množství variant a stylů. Nakonec jsem na 365tipech skončil právě u tohoto pluginu a pořídil i placenou verzi – mám v plánu změnit hlavní stránku a to bez něčeho takového dohromady nedám (a vyloženě programovat v PHP se mi to nechce).
Mimochodem, pokud se podíváte dolů, tak zjistíte, že vyloženě „malé obrázky“ to neumí, ale nakonec jsou stejně vlevo (ale vpravo dát jdou).
Další možnosti
Otestoval jsem i řadu dalších možností, ale má to vždy nějaký háček. Nebo to potřebné věci umí, ale jen v placené podobě a běžně je tam tolik oblíbené roční placení. A 365tipů je už tak poněkud nákladné hobby.
Canvas je zajímavý tím, že je to hodně minimalistické a neslouží jenom k výpisu článků (kde má i štítky a rubriky a vůbec všechno). Je to kolekce potřebných stavebních bloků pro vytváření stránek. Počítá ale s tím, že si vše pomoci CSS nastylujete. Jeden z mála, který si asi opravdu zaslouží vaši pozornost.
Easy Blocks je řada bloků, ale mezi nimi je Blog Post Grid/List (post grid). Má ale obvyklý háček, umí jenom rubriku. A také neumí jednosloupcové zobrazení (tedy “výpis”).
Otter Blocks umí Posts Block. Je hodně přizpůsobitelný, ale opět umí jenom rubriku.
Ultimate Blocks – Gutenberg Blocks Plugin umí rubriky/štítky. Náhledy umí ale jen vlevo, ale kupodivu i funguje. Neumí stránkování, ale to moc potřebovat nebudete.
Spectra – WordPress Gutenberg Blocks umí rubriky a štítky. Ale zato neumí náhledový obrázek nejen malý, ale ani doleva/doprava.
The Post Grid – Shortcode, Gutenberg Blocks & Elementor Addon for Post Grid vypadá zajímavě, ale nic než “přesýpací hodiny” z něj v editoru nedostanete – náhled nefunguje, musíte koukat “zvenčí”. A nepodařilo se rozchodit, vůbec nereflektuje změnu velikosti obrázků a vychází paskvil. Škoda, protože umí štítky i rubriky.
Content Views – Post Grid & Filter for WordPress je zajímavě řešené, definujete si “pohledy” a ty potom můžete používat kdekoliv chcete (včetně shortcode). Nemusíte tedy jít přes klasické bloky. Má jedinou nevýhodu, zobrazuje odkaz na “číst dále” v podivném žluto zeleném provedení, ale jde to změnit přes CSS.
Magical Posts Display – ani nezkoušejte, zboří vám WordPress.
Essential Blocks for Gutenberg je asi docela fajn, umí rubriky i štítky, ale náhledy umí opět jenom vlevo. Nepodařilo se mi mimochodem rozchodit v reálném provozu na 365tipech, ukládání opakované použitelných bloků padá.
Co používáte pro zobrazování bloků příspěvků podle štítků/rubrik a je to i dostatečně přizpůsobitelné? Dejte vědět.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2223: Ponechat na WordPress webu pouze aktivní šablonu nebo i jednu z výchozích?
Předchozí aktuální výchozí šablona WordPressu je Twenty Twenty One (a nově čerstvě samozřejmě Twenty Twenty Two) a je to šablona, kterou byste na vašem webu ideálně měli nechat současně s šablonou, kterou…
-
TIP#2210: Jak zobrazovat Twitter feed/timeline na webu s WordPressem
WordPress přímo má plugin pro základní zobrazení obsahu z nějakého účtu na Twitteru. Bohužel není přizpůsobitelný (a je i trochu nevzhledný) a nemá ani žádné pokročilejší možnosti. Chcete-li něco víc, tak musíte…
-
TIP#2203: Jak nejsnáze vrátit zpět předchozí verzi pluginu či šablony na WordPressu?
S pluginy pro WordPress bývají občas potíže, stejně jako s šablonami. Dorazí aktualizace, vy kliknete, aktualizace proběhne abyste zjistili, že něco nefunguje. A potřebujete se vrátit zpět k předchozí verzi, která fungovala…
-
TIP#2199: Jak na WordPressu mít “vyskakovací” zobrazení fotek (Lightbox)?
WordPress už dnes umí slušné fotogalerie i další způsoby předložení fotek. Zůstává ale nevýhoda, že když klikne návštěvník na náhled, tak se buď nezobrazí nic, zobrazí stránka s fotkou nebo zobrazí přímo…
-
TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání?
Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je nutné…
-
TIP#2184: Pro WordPress potřebujete cache, pokud má ustát návštěvnost. Co byste měli vědět?
Cache pro váš WordPressový web je plugin, který bude dělat to, že stránky (příspěvky, stránky, štítky, rubriky, atd) vyžádané návštěvníky webu uloží na disk a při dalším vyžádání je poskytne z disku.…
-
TIP#2178: Jak reinstalovat Wordfence se zachováním konfigurace? Jak odinstalovat se zrušením tabulek v SQL?
Jedna z vhodných cest jak vyčistit WordPress (i SQL) od Wordfence je, že plugin odinstalujete a zaškrtnete, že se mají smazat všechny tabulky. Přijdete tím ale o případnou konfiguraci, kterou jste už…
-
TIP#2175: Jak do příspěvků na WordPressu vkládat odkazy i s náhledy?
WordPress umí u některých odkazů zobrazit náhledy – samozřejmě u YouTube, Twitteru či Facebooku a sebe sama, ale umí i ještě nějaké další weby. Není to ale univerzální, takže některé odkazy s…
-
TIP#2167: Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor?
Jedna z možných nepříjemností na provozu hostingu s omezeným diskovým prostorem je, že může dojít. Blueboard má omezení dvě – na počet souboru (inode, 100 tisíc) a na velikost (10 GB). A…
-
TIP#2153: Co dělat s Wordfence zaplňující SQL v tabulce wp_wfhoover?
To nejrychlejší a nejsnazší co můžete udělat s nadměrnou wp_wfhoover je smazat její obsah – slouží k tomu TRUNCATE v SQL, takže buď v nějakém pluginu co to umožní nebo v admineru/phpMyAdmin…
-
TIP#2142: Jak na vlastní WordPress. Co bude chybět z WordPress.com
Po pár letech na WordPress.com zjistíte po přechodu na vlastní WordPress, že to není až tak stejné, jak by se na první dojem mohlo zdát. Chybět a řešit budete muset hodně věcí,…
-
TIP#2139: Jak z WordPressu automaticky sdílet na Linkedin
Sdílet nové příspěvky automaticky na Linkedin je u webů s WordPressem mírná komplikace. Ne všechny nástroje totiž umí sdílet na stránky. Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok…
-
TIP#2129: Praktické postřehy k blokům a widgetům na WordPressu
Od příchodu Guttenbergu je možné na WordPressu využívat různé “aktivní” bloky – vedle základního formátování umí například i zobrazovat přehledy článků (a dalších prvků) či řešit jiné věci. Většinou to funguje bez…
-
TIP#2125: Reusable blocks/Znovu použitelné bloky na WordPressu. Jak se dostat k výpisu a exportu
WordPress s Guttenbergem přinesl reusable block (znovu použitelné bloky). Kupodivu mají stejné rozhraní pro kompletní přehled jako mají Příspěvky či Stránky, ale neznámo proč to není v levém menu. Související příspěvky TIP#804:…
-
TIP#2119: Jak napojit WordPress na Google Analytics
Jedno z nejoblíbenějších řešení je Monster Insights – má ale dvě vady. Je to opravdu “monstrum” a vyžaduje napojení na jejich servery. Na druhou stranu, funguje dobře, poskytuje vše potřebné (základní potřebné,…