Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost důležité), umí i různě umístit náhledový obrázek. Jde vypnout některé věci, zkrátit vypisovaný “perex” (na určitý počet slov).
Když jsem stěhoval 365tipů, tak jsem zjistil, že to je specifikum právě pro WordPress.com – a nakonec našel, kde zrovna tento blok je – v pluginu WordPress.com editing toolkit. Funguje docela dobře, jen tedy jednou za pár měsíců dorazí aktualizace, která rozbije web – a to občas docela dost.

Právě tady na 365tipech jsem ho používal dlouho, byl zodpovědný za docela dost výpisů “dalších” článků na konci tipu – třeba i tohoto. To co na konci vidíte, tedy další tipy a triky pro WordPress bylo právě přes tento blok.
Tím jak často rozbíjel web vznikla potřeba najít něco jiného, něco , že když se ho (plugin) přeci jen rozhodnu aktualizovat, tak nebude nutné vrátit zpět předchozí verzi. Ale také něco co umí minimálně totéž. Ideálně obrázky vpravo a malé (ukazuje se, že tvůrci bloků jsou posedlí obrázky vlevo) a filtrací podle štítků (tvůrci bloků jsou posedlí jen filtrací podle rubriky).
Na FeedIT.cz jsem to nechtěl řešit touto cestou, hledal jsem něco pokročilejší. A našel Advanced Post Block Pro – placený, což ale u FeedIT.cz dává smysl, protože tamní obsah je placený, takže si může “dovolit” něco co stojí peníze. V neplacené verzi se dá použít na něco málo věcí, ale chybí tam, hodně, pokročilejší možnosti formátování. A pokud potřebujete filtr podle štítků, tak nutno zaplatit za Pro verzi.
PostX – Gutenberg Post Grid Blocks umí jak rubriky, tak štítky. A má záplavu možnosti v nastavování, obrázek doprava hledejte pod “Image Flip”. Asi jeden z nejlépe vybavených pluginů pro výpisy článku – v Pro (placené) podobě fantastické množství variant a stylů. Nakonec jsem na 365tipech skončil právě u tohoto pluginu a pořídil i placenou verzi – mám v plánu změnit hlavní stránku a to bez něčeho takového dohromady nedám (a vyloženě programovat v PHP se mi to nechce).
Mimochodem, pokud se podíváte dolů, tak zjistíte, že vyloženě „malé obrázky“ to neumí, ale nakonec jsou stejně vlevo (ale vpravo dát jdou).
Další možnosti
Otestoval jsem i řadu dalších možností, ale má to vždy nějaký háček. Nebo to potřebné věci umí, ale jen v placené podobě a běžně je tam tolik oblíbené roční placení. A 365tipů je už tak poněkud nákladné hobby.
Canvas je zajímavý tím, že je to hodně minimalistické a neslouží jenom k výpisu článků (kde má i štítky a rubriky a vůbec všechno). Je to kolekce potřebných stavebních bloků pro vytváření stránek. Počítá ale s tím, že si vše pomoci CSS nastylujete. Jeden z mála, který si asi opravdu zaslouží vaši pozornost.
Easy Blocks je řada bloků, ale mezi nimi je Blog Post Grid/List (post grid). Má ale obvyklý háček, umí jenom rubriku. A také neumí jednosloupcové zobrazení (tedy “výpis”).
Otter Blocks umí Posts Block. Je hodně přizpůsobitelný, ale opět umí jenom rubriku.
Ultimate Blocks – Gutenberg Blocks Plugin umí rubriky/štítky. Náhledy umí ale jen vlevo, ale kupodivu i funguje. Neumí stránkování, ale to moc potřebovat nebudete.
Spectra – WordPress Gutenberg Blocks umí rubriky a štítky. Ale zato neumí náhledový obrázek nejen malý, ale ani doleva/doprava.
The Post Grid – Shortcode, Gutenberg Blocks & Elementor Addon for Post Grid vypadá zajímavě, ale nic než “přesýpací hodiny” z něj v editoru nedostanete – náhled nefunguje, musíte koukat “zvenčí”. A nepodařilo se rozchodit, vůbec nereflektuje změnu velikosti obrázků a vychází paskvil. Škoda, protože umí štítky i rubriky.
Content Views – Post Grid & Filter for WordPress je zajímavě řešené, definujete si “pohledy” a ty potom můžete používat kdekoliv chcete (včetně shortcode). Nemusíte tedy jít přes klasické bloky. Má jedinou nevýhodu, zobrazuje odkaz na “číst dále” v podivném žluto zeleném provedení, ale jde to změnit přes CSS.
Magical Posts Display – ani nezkoušejte, zboří vám WordPress.
Essential Blocks for Gutenberg je asi docela fajn, umí rubriky i štítky, ale náhledy umí opět jenom vlevo. Nepodařilo se mi mimochodem rozchodit v reálném provozu na 365tipech, ukládání opakované použitelných bloků padá.
Co používáte pro zobrazování bloků příspěvků podle štítků/rubrik a je to i dostatečně přizpůsobitelné? Dejte vědět.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2117: Co byste po instalaci WordPressu měli smazat či změnit? install.php – pozor ať nedopadnete špatně
O nutnosti smazat install.php jsem se poučil už před lety, když jsem zprovoznil (na VPSku) můj vůbec první WordPress. Tento soubor jsem nesmazal a někdo (naštěstí hodný) do mě oprávněně rýpnul tím,…
-
TIP#2115: WordPress a XMLRPC? Proč nefunguje aplikace? Je XMLRPC bezpečné? Mám ho zakázat?
Ve většině případů na XMLRPC u WordPressu nenarazíte – zpravidla poprvé v okamžiku, kdy budete chtít zprovoznit mobilní aplikaci a ta se odmítne připojit a jako důvod uvede chybu 403 a zkratku…
-
TIP#2112: Jak na související články (příspěvky) na WordPressu
Pro řadu obsahových webů je dobré mít související příspěvky, ať už pod textem nebo někde v sloupci či patičce. Ideálně tvořené automaticky, protože ručně je to práce navíc. Generování něčeho takového je…
-
TIP#2110: Jak na WordPressu hromadně nahradit něco v článcích (databázi) za něco jiného
Na jednu věc při migraci z WordPress.com na vlastní narazíte velmi snadno. V příspěvcích i stránkách často zůstanou odkazy či obrázky s původní (nebo pracovní) webovou adresou. Ne vždy je totiž zajištěno…
-
TIP#2105: Jak na WordPressu automaticky hlídat nefunkční odkazy?
Čím déle bude fungovat váš web či blog, tím spíše se postupně začnou objevovat nefunkční odkazy – takové na které návštěvník klikne a nedostane co čekal. Může se stát i to, že…
-
TIP#2100: Jak na WordPressu pomocí .htaccess přesměrovat starou doménu na novou?
Když jsem kdysi přesunul Justit.cz věci do Pooh.cz, tak to ještě běželo na WordPress.com. Takže stačilo přidat k Pooh.cz i doménu Justit.cz jako sekundární. A udělalo to přesně co jsem chtěl, cokoliv…
-
TIP#2098: Přidat web do služeb jako Ahrefs, Yandex? Jak nastavit indexaci od Google, Bingu a dalších?
Přidat web do Google Search Console (původní Webmaster Tools) je bez diskuze zásadně užitečná a důležitá věc. Otázkou ale je, zda chcete web mít v dalších službách jako je Ahrefs, Yandex, Bing…
-
TIP#2093: Jak na vyhledávání na webu s WordPressem? Co vás čeká za komplikace?
Vyhledávání je přímo součást WordPressu a funguje poměrně dobře až do momentu, kdy váš web či blog začne mít tisíce článků (příspěvků). U desítek tisíc pak velmi rychle poznáte, že je hledání…
-
TIP#2088: Co udělat na WordPressu, pokud vypnete podporu AMP?
Při přestěhování FitTipy.cz z WordPress.com na vlastní WordPress nedošlo k přidání podpory pro Google AMP (na WordPress.com je automatický, na vlastním musíte přidávat přes plugin, AMP od Google nebo AMP for WP…
-
TIP#2083: Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat?
Pokud si sami hostujete WordPress tak asi víte, že na disku má určitou strukturu složek. A pokud si nechcete zálohovat zbytečné věci, tak některé z nich můžete ze zálohování vyjmout. Zejména se…
-
TIP#2079: Co je to WordPress Recovery mode a jak pomůže, když se něco rozbije?
Něco se na vašem WordPressu rozbije velmi snadno. Nejčastěji při aktualizaci pluginu/šablony, kdy dorazí nová verze s chybou. V dobách dřívějších to znamenalo se dostat na hosting (přes FTP, například) a ideálně…
-
TIP#2074: Aktualizace WordPressu, jak na to? Mám nechat automaticky aktualizovat? Jak s pluginy a šablonou?
Aktualizovat samotný WordPress (váš vlastní, toto neplatí pro weby na WordPress.com) a samozřejmě i pluginy či šablony je velmi důležité v okamžiku, kdy se objeví nějaká bezpečnostní chyba a vašem webu tak…
-
TIP#2068: Jak zjistím jaké Bloky jsou k dispozici na mém WordPressu?
Možná jste si pořídili nějaké pluginy co přidávají Bloky použitelné v Guttenberg editoru nebo widgetovch oblastech. A chcete se podívat co všechno tak vlastně vaše instalace WordPressu umí. Související příspěvky TIP#804: Jak…