Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost důležité), umí i různě umístit náhledový obrázek. Jde vypnout některé věci, zkrátit vypisovaný “perex” (na určitý počet slov).
Když jsem stěhoval 365tipů, tak jsem zjistil, že to je specifikum právě pro WordPress.com – a nakonec našel, kde zrovna tento blok je – v pluginu WordPress.com editing toolkit. Funguje docela dobře, jen tedy jednou za pár měsíců dorazí aktualizace, která rozbije web – a to občas docela dost.

Právě tady na 365tipech jsem ho používal dlouho, byl zodpovědný za docela dost výpisů “dalších” článků na konci tipu – třeba i tohoto. To co na konci vidíte, tedy další tipy a triky pro WordPress bylo právě přes tento blok.
Tím jak často rozbíjel web vznikla potřeba najít něco jiného, něco , že když se ho (plugin) přeci jen rozhodnu aktualizovat, tak nebude nutné vrátit zpět předchozí verzi. Ale také něco co umí minimálně totéž. Ideálně obrázky vpravo a malé (ukazuje se, že tvůrci bloků jsou posedlí obrázky vlevo) a filtrací podle štítků (tvůrci bloků jsou posedlí jen filtrací podle rubriky).
Na FeedIT.cz jsem to nechtěl řešit touto cestou, hledal jsem něco pokročilejší. A našel Advanced Post Block Pro – placený, což ale u FeedIT.cz dává smysl, protože tamní obsah je placený, takže si může “dovolit” něco co stojí peníze. V neplacené verzi se dá použít na něco málo věcí, ale chybí tam, hodně, pokročilejší možnosti formátování. A pokud potřebujete filtr podle štítků, tak nutno zaplatit za Pro verzi.
PostX – Gutenberg Post Grid Blocks umí jak rubriky, tak štítky. A má záplavu možnosti v nastavování, obrázek doprava hledejte pod “Image Flip”. Asi jeden z nejlépe vybavených pluginů pro výpisy článku – v Pro (placené) podobě fantastické množství variant a stylů. Nakonec jsem na 365tipech skončil právě u tohoto pluginu a pořídil i placenou verzi – mám v plánu změnit hlavní stránku a to bez něčeho takového dohromady nedám (a vyloženě programovat v PHP se mi to nechce).
Mimochodem, pokud se podíváte dolů, tak zjistíte, že vyloženě „malé obrázky“ to neumí, ale nakonec jsou stejně vlevo (ale vpravo dát jdou).
Další možnosti
Otestoval jsem i řadu dalších možností, ale má to vždy nějaký háček. Nebo to potřebné věci umí, ale jen v placené podobě a běžně je tam tolik oblíbené roční placení. A 365tipů je už tak poněkud nákladné hobby.
Canvas je zajímavý tím, že je to hodně minimalistické a neslouží jenom k výpisu článků (kde má i štítky a rubriky a vůbec všechno). Je to kolekce potřebných stavebních bloků pro vytváření stránek. Počítá ale s tím, že si vše pomoci CSS nastylujete. Jeden z mála, který si asi opravdu zaslouží vaši pozornost.
Easy Blocks je řada bloků, ale mezi nimi je Blog Post Grid/List (post grid). Má ale obvyklý háček, umí jenom rubriku. A také neumí jednosloupcové zobrazení (tedy “výpis”).
Otter Blocks umí Posts Block. Je hodně přizpůsobitelný, ale opět umí jenom rubriku.
Ultimate Blocks – Gutenberg Blocks Plugin umí rubriky/štítky. Náhledy umí ale jen vlevo, ale kupodivu i funguje. Neumí stránkování, ale to moc potřebovat nebudete.
Spectra – WordPress Gutenberg Blocks umí rubriky a štítky. Ale zato neumí náhledový obrázek nejen malý, ale ani doleva/doprava.
The Post Grid – Shortcode, Gutenberg Blocks & Elementor Addon for Post Grid vypadá zajímavě, ale nic než “přesýpací hodiny” z něj v editoru nedostanete – náhled nefunguje, musíte koukat “zvenčí”. A nepodařilo se rozchodit, vůbec nereflektuje změnu velikosti obrázků a vychází paskvil. Škoda, protože umí štítky i rubriky.
Content Views – Post Grid & Filter for WordPress je zajímavě řešené, definujete si “pohledy” a ty potom můžete používat kdekoliv chcete (včetně shortcode). Nemusíte tedy jít přes klasické bloky. Má jedinou nevýhodu, zobrazuje odkaz na “číst dále” v podivném žluto zeleném provedení, ale jde to změnit přes CSS.
Magical Posts Display – ani nezkoušejte, zboří vám WordPress.
Essential Blocks for Gutenberg je asi docela fajn, umí rubriky i štítky, ale náhledy umí opět jenom vlevo. Nepodařilo se mi mimochodem rozchodit v reálném provozu na 365tipech, ukládání opakované použitelných bloků padá.
Co používáte pro zobrazování bloků příspěvků podle štítků/rubrik a je to i dostatečně přizpůsobitelné? Dejte vědět.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2058: Odpojuje se vám FTP klient ve Windows od serveru? Tady je řešení
Po migraci několika WordPressů na Blueboard jsem narazil na problém s přístupem přes FTP. WinSCP se při přenosech, ale třeba i při procházení složek nebo mazání většího množství souborů odpojovalo od serveru.…
-
TIP#2050: Co dělat, když vám na WordPress hostingu dochází prostor pro databází
Řada dnešních hostingů pro WordPress nabízí neomezený (nebo hodně dostatečný) prostor pro soubory, ale omezenější prostor pro databázi (SQL). Co dělat když vám dochází místo v databází? Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat…
-
TIP#2045: Jak na webu na WordPressu zacházet s pluginy? Méně je více
Jedno z důležitých pravidel pro weby na WordPressu? Nenechávejte na webu zbytečné pluginy. Nejen že nenechávejte aktivní, ale nenechávejte je tam vůbec. Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com?…
-
TIP#2043: Jak na WordPressu vytvořit Sitemapu? Nejlepší pluginy pro sitemap.xml
Sitemapu (sitemap.xml) vám váš vlastní WordPress nevytvoří (WordPress.com ano), takže si musíte pořídit nějaký plugin, který to umí – například All in One SEO, a další, viz dále. Ručně ji totiž zcela…
-
TIP#2040: Jak na vlastní WordPress. Jak funguje Export a k čemu je použitelný
Export najdete ve WordPressu vlastním (.org) i WordPress.com v Nástroje -> Export/Exportovat. V tom vlastním se provedením trochu vzhledově liší od toho ve WordPress.com, ale funkčnost je stejná. Poněkud komplikovaná, protože je…
-
TIP#2020: Jak ve Wordu a Dokumentech Google přeškrtnout text? A nejenom tam …
Začátečnický tip? Samozřejmě, proč ne! Je hodně lidí co prostě neví i takové ty běžné věci. Jako třeba že Ctrl+C a Ctrl+V jsou dvě hodně užitečné klávesové zkratky. A tak nemusí tušit,…
-
TIP#2015: Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress
Po migraci z WordPress.com na BlueBoard je samozřejmě nutné se podívat po různých velmi důležitých pluginech (a také středně užitečných pluginech). Musí zajistit to co umí přímo WordPress.com (mají tam vlastní sady…
-
TIP#2011: Jak na vlastní WordPress. Migrace z WordPress.com na BlueBoard
Před pár týdny přišel čas zaplatit na další rok jeden z hostingů u WordPress.com a s tím i obvyklé přemýšlení, jestli zase nezkusit vlastní WordPress. Ne pro 365tipu.cz, to je docela dost…
-
TIP#1763: Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech
Jedna z nejvíce problematických věci při tvorbě obsahu na webu, ať už jsou to blogy nebo weby jako takové. Je totiž bohužel zcela běžné, že na webech a blozích najdete zcela špatně…
-
TIP#1758: Jak ve WordPressu smazat rubriku a co všechno to znamená
Na Rychlofky.cz jsem se rozhodl zrušit kompletně rubriky a ponechat pouze štítky – je tam tak nějak 10 tisíc krátkých zpráviček původně rozdělovaných do rubrik, ale ty jsou stejně duplicitní se štítky…
-
TIP#1750: Jak převést starý příspěvek ve WordPressu na nový blokový editor?
Nový WordPress 5.0 (v září 2020) přinesl blokový editor (Gutenberg) a během příštích měsíců dojde k odstranění klasického editoru. Na novinku se dá se skřípáním zubů a nadáváním zvyknout za předpokladu, že…
-
TIP#1706: Jaké jsou alternativy pro WordPress?
WordPress je blogovací služba (na WordPress.com) a také CMS (Content Management System) software, které si můžete pořídit a provozovat a mít na něm blog i pokročilý web (najdete na WordPress.org). Má řadu…
-
Bez reklamy. Od 1. července bez WordAds. Čtěte proč a také jak dál. A jak můžete pomoci
Od 1. července si můžete @365tipů užívat bez reklamy (stejně jako Pooh.cz a Rychlofky.cz). Definitivně došla trpělivost s tím co do WordAds (tak se systém reklamy na WordPress.com jmenuje) teče. Záplava podvodných…
-
TIP#1647: Jak se ve WordPressu zbavit zadávání data a času při zveřejnění příspěvku
WordPress před pár měsíci zavedl v editoru příspěvků jednu změnu, kterou nemusíte mít zrovna v oblibě. Když chcete zveřejnit nový příspěvek, tak ho nezveřejní rovnou, ale vkládá mezikrok umožňující zvolit mezi okamžitým…
-
TIP#1622: Jak nastavit web na WordPress.com než ho pustíte na veřejnost
Než spustíte web na WordPress.com je vhodné správně nastavit řadu věcí v Nastavení a další místech určujících jak bude web fungovat. Malý „checklist“ s vysvětlivkami určitě pomůže. Související příspěvky Změnit adresu blogu…