@365tipu

TIP#2050: Co dělat, když vám na WordPress hostingu dochází prostor pro databází 

Řada dnešních hostingů pro WordPress nabízí neomezený (nebo hodně dostatečný) prostor pro soubory, ale omezenější prostor pro databázi (SQL).  Co dělat když vám dochází místo v databází?

U většiny hostingů si můžete připlatit na rozšíření databáze, ale možná je lepší se nejprve podívat, co vám vlastně v databázi zabírá místo.

Pokud máte přístup k administraci SQL serveru na hostingu (typicky něco jako PHPMyAdmin), tak začněte klidně tam – umožní vám to zjistit, která z tabulek zabírá nejvíc místa (má nejvíce záznamů) a podle toho se můžete rozhodnout co s tím. 

Pokud se nechcete pouštět do ručního čištění (pomoci SQL příkazů) tak je vhodné zkusit některé z pluginů, které to usnadňuj – WPS CleanerWP-Sweep, Advanced Database Cleaner, WP Optimize

Nejčastějším důvodem velké databáze mohou být komentáře (wp_commentmeta) za předpokladu, že je máte povolené. A zejména pokud se vám tam procházejí spamovací komentářoví boti.

Druhý nejčastější bude wp_postmeta kde jsou detaily k (nejenom) článkům – má tendenci bobtnat revizemi, nemazat staré věci a vůbec dělat neplechu. 

A samozřejmě wp_posts kde jsou všechny typy příspěvků (a nějaké další věci), za předpokladu. že máte web s hodně příspěvky.  

Pro FeedIT.cz to byl například právě ten hlavní problém – 59 713 Posts and 785 122 Post Meta – v wp_postmeta bylo 615 845 duplikátů

U (nejenom) WPS Cleaner ale pozor u hostingů, kde je nastavený velmi krátký PHP Timeout – některé z funkcí (zejména kontrola souborů) mohou být tak časově náročné, že to prostě PHP Timeout znemožní. 

Po promazání ale stejně budete zpravidla potřebovat nějaký ten phpMyAdmin – promazané tabulky totiž můžete zkusit optimalizovat aby zmizely smazané věci. Zpravidla se to dělá v přehledu tabulek pro každou jednotlivou (a WP Sweep to umí vyvolat). Samozřejmě to můžete udělat ručně přes SQL příkaz. Celé to ale může mít háček, že se nic s ohledem na velikost SQL databáze nezmění – bude to záležet na nastavení SQL Serveru. Každopádně by to ale mělo pomoci v zastavení růstu – vzniklé volné místo se bude recyklovat. 

Chybí-li vám přihlašovací údaje pro SQL server tak to má poměrně snadné řešení – ve wp-config.php na vašem webu najdete jak ID, tak heslo, Případně si můžete v administraci většinou vytvořit dalšího uživatele jen pro sebe. 

Pokud se budete rozhodovat mezi WP Sweep a WPS Cleaner, tak možná zkuste ten první – trochu líp ukazuje čísla. Oba ale v zásadě umí přesně to samé a rozhodně neumí vyřešit všechny problémy. 

POZNÁMKA: Váš webhosting by měl varovat včas, když se plní databáze – Blueboard to posílá e-mailem (a i SMS, velmi užitečné) když je na 80 % dostupného prostoru (1 GB).  Pokud to nedělá a máte kombinaci menšího prostoru vs. větší web, tak to může být komplikace. 

Pokud byste chtěli plugin co vám ukáže velikost tabulek v KB/MB tak  Advanced Database Cleaner pomůže víc než dvě předchozí. 

A pokud byste třeba chtěli zjistit co máte ve wp_posts a co tam zabírá místo, tak třeba takto:

SELECT 
  post_type,
  ROUND(
    SUM(
      LENGTH(
        CONCAT(
          ID, post_author, post_date, post_date_gmt, post_content, post_title, post_excerpt, post_status, comment_status, ping_status, post_password, post_name, to_ping, pinged, post_modified, post_modified_gmt, post_parent, guid, menu_order, post_type
        )
      )
    )/1048567, 2
  ),
  COUNT(*) 
  FROM wp_posts
  GROUP BY post_type

Případně detailnější rozpis podle “větších” polí (dívá se i na post_content_filtered kde by v principu nic nemělo být, ale může k tomu dojít)

SELECT post_type, 
ROUND(SUM(LENGTH(post_content))/1024/1024,2) as Content,
        ROUND(SUM(LENGTH(post_title))/1024/1024,2) as Title,
        ROUND(SUM(LENGTH(post_excerpt))/1024/1024,2) as Excerpt,
        ROUND(SUM(LENGTH(to_ping))/1024/1024,2) as ToPing,
        ROUND(SUM(LENGTH(pinged))/1024/1024,2) as Pinged,
        ROUND(SUM(LENGTH(post_content_filtered))/1024/1024,2) as ContentFiltered,
        COUNT(*)
FROM wp_posts 
GROUP BY post_type

Stejně tak se může hodit podívat se na velikost tabulek a indexu. Musíte tam jenom vyměnit “database_name” za jméno té vaší

SELECT table_name AS "Table",
ROUND(((data_length + index_length) / 1024 / 1024), 2) AS "Size (MB)"
FROM information_schema.TABLES
WHERE table_schema = "database_name"
ORDER BY (data_length + index_length) DESC;

Pokud byste chtěli vidět zvlášť data a zvlášť indexy

SELECT table_name AS "Table",
ROUND(data_length/ 1024 / 1024, 2) AS "data (MB)",
ROUND(index_length/ 1024 / 1024, 2) AS "index (MB)"
FROM information_schema.TABLES
WHERE table_schema = "database_name"
ORDER BY (data_length + index_length) DESC;

WHERE řádku mimochodem můžete vynechat, pak se vám to ukáže prostě pro všechny tabulky, které v databázi máte.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky