@365tipu

TIP#2040: Jak na vlastní WordPress. Jak funguje Export a k čemu je použitelný

Export najdete ve WordPressu vlastním (.org) i WordPress.com v Nástroje -> Export/Exportovat. V tom vlastním se provedením trochu vzhledově liší od toho ve WordPress.com, ale funkčnost je stejná. Poněkud komplikovaná, protože je třeba vědět pár důležitých věcí.

Export na WordPress.com 

Pokud chcete pomocí Exportu zálohovat váš web na WordPress.com v kompletní podobě, tak je nutné vždy volit Kompletní obsah a  k tomu ještě Média (Knihovnu médií)

U exportu obsahu (kterékoliv formy) získáte ZIP ve kterém budou schovány XML soubory ve formátu WXR. U velkých webů jich tam bude několik, maximální velikost jednoho je 15 MB. A je nutné vědět, že s tak velkými WXR budete mít prakticky všude potíže s importem, pokud nemáte WordPress na lokálu nebo nemůžete nastavit hodně velký PHP Timeout.

U exportu médií (knihovny médií) získáte TAR ve kterém je vše, co jste kdy na váš web nahráli mezi média – nemá to ale nic společného s tím co je v databází, je to prostě kompletní složka s médii se všemi podsložkami (organizovaný po rocích a měsících). 

V Kompletním obsahu je i databáze médií, takže pokud chcete obnovit nebo migrovat váš web z WordPress.com někam jinam, tak musíte jít cestou kompletního exportu. V ostatních dílčích (filtrovaných) exportech totiž toto není. A nepodaří se vám tak obnovit otevírákové obrázky k článkům. 

Jinými slovy, exportovat z WordPress.com je sice možné, ale výsledek je krajně nepraktický a přináší komplikace. 

Export na vlastním (.org) WordPressu

Zmatek nastává v tom, že na vlastním (.org) WordPressu se export chová jinak. Exporty obsahu jsou přímo jedno XML (žádný zip, žádné dělení po 15 MB). 

Příspěvky, Stránky a další formy obsahu můžete filtrovat – podle rubrik, autorů, stavu, ale hlavně podle data zveřejnění v podobě měsíc od-do.  Můžete si tak vytvořit postupné exporty (třeba) po čtvrtletích, které půjdou lépe importovat, ale pozor, stále platí, že tam nejsou informace o médiích

Média mají možnost filtrace pouze na vlastním (.org) WordPressu. Na WordPress.com můžete stáhnout jedině vše kompletní (viz výše). Na vlastním ale zpravidla máte přístup přímo na FTP, takže je jednodušší média řešit přímým stahováním (či synchronizací). Na vlastním navíc nejde o export vlastních médií, ale pouze o XML s informacemi o médiích. 

K čemu je tedy export vlastně použitelný? 

Export je použitelná jako základní (nepraktická) záloha. Na WordPress.com jinou možnost nemáte, ale na vlastním je lepší hledat schůdnější cesty – ať už pomocí zálohovacích pluginů nebo toho co umožňuje váš hosting. 

Je použitelný také pro migraci s výše uvedenými omezeními – tedy tím že si musíte dát pozor abyste přenesli databázi (tabulku) médií a musíte umět vyřešit velká XML (WXR) – je možné je rozdělit na menší. Vrátí se k tomu ale pozdější tip. Navíc migrace mezi .COM a vlastním (.org) se musí řešit vždy trochu jinak. 

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky