@365tipu

TIP#2020: Jak ve Wordu a Dokumentech Google přeškrtnout text? A nejenom tam …

Začátečnický tip? Samozřejmě, proč ne! Je hodně lidí co prostě neví i takové ty běžné věci. Jako třeba že Ctrl+C a Ctrl+V jsou dvě hodně užitečné klávesové zkratky. A tak nemusí tušit, jak udělat aby určitý text byl přeškrtnutý (strikethrough).

Ve Wordu, ale i v řadě další aplikací (programů) se přeškrtnout text dá stejně snadno jako když ho děláte tučný či šikmý nebo podtržený. 

V Dokumentech Google označíte text k přeškrtnutí a v menu Formát vyberete Text -> Přeškrtnuté.  Klávesová zkratka Alt+Shift+5

Ve Wordu je to podobné, vyberete text a pak v pásu karet v části Písmo kliknete na ikonku přeškrtnutého textu.

Nebo vyvoláte kontextové menu (pravý klik myší) a kliknete na Písmo – tam už si v Styl můžete vybrat Přeškrtnuté (a dokonce i Dvojitě přeškrtnuté). 

Word na to žádnou přímou klávesovou zkratku nemá, jen posloupnost kláves usnadňujících výběr některé z výše uvedených metod. Tedy Alt -> H -> 4 (v anglickém) či Alt -> ů -> 4 (v českém) pro první z metod. Případně Ctrl+D -> Alt+K (v anglickém či Ctrl+D -> Alt+U pro druhou. 

Word nicméně umožňuje definovat vlastní klávesové zkratky, takže nic nebrání abyste si právě přeškrtnutí na nějakou kombinaci kláves nastavili.

V Excelu není přeškrtnutí přímo mezi ikonkami, takže musíte kliknout v části s formátovacími ikonkami na čipku vpravo dole pro vyvolání starého známého dialogu Formát buněk. Nebo využít Ctrl+Shift+F (ano, tady to funguje jinak než ve Wordu).

POZNÁMKA: Výše popsané je Word/Excel 2010. V dalších novějších verzích se postupy a klávesové zkratky mohou mírně lišit. 

WordPress v nejnovější podobě editoru (Guttenberg) má přeškrtnutí v menu Více.

Jiné aplikace? Přeškrtnutí textu je styl či písmo, takže podobně jako ve výše uvedených příkladech to hledejte tam, kde můžete formátovat text. Ne vždy ale nutně právě přeškrtnutí musí být k dispozici. V Notepadu to nepůjde, ale WordPad přeškrtávat umí. 

Další tipy pro Word a Google Dokumenty

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky