Jak stáhnout Windows 10 Version 2004 (Windows 10 May 2020 Update)
Windows 10 May 2020 Update se objevilo na konci května. Je označené jako Version 2004 (tedy rok 2020 a měsíc 04, tedy duben, stejně zmateně jako je tomu u ostatních aktualizací Windows 10.
TIP#1640: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS
Mac OS používá okna jako základní a zásadní prvek rozhraní a v principu se neliší od Windows či Linuxu. Některé věci ale samozřejmě jsou jinak.
TIP#1639: Jak ve Windows zobrazit při výpisu souborů složky nahoře a pak teprve soubory
Tahle je věc je tak trochu peklo. Čas od času se Windows rozhodnou v Exploreru/Průzkumníkovi změnit při zobrazení utříděného podle data začít na počátku přehledu nezobrazovat složky – přitom právě ty tam nejčastěji potřebujete kvůli procházení strukturou. Pak chvíli marně hledáte jak to proboha zařídit abyste je tam měli zpět a na nic nepřijdete. Jsou ale dva způsoby.
TIP#1638: Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet
Launchpad je snadná cesta jak se podívat co máte v Macu za aplikace a rychle je spustit. Je vlastně dost podobný displeji mobilu nebo tabletu (tomu zejména), včetně té zásadní nevýhody že může mít více ploch a jakkoliv můžete na ploše měnit pořadí, není možné mít určité pozice pro ikonky (prostě to není plocha). Stejně jako na iPhone/iPadu se to „samo“ přerovnává a posouvá.
TIP#1637: Co vše se zálohuje do iCloudu z iPhone/iPadu
Zálohujete váš iPhone (iPad) do iCloudu? Měli byste, nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat obnovit. Nebo kdy si koupíte další zařízení a budete chtít „naklonovat“ abyste si ušetřili práci s kompletním zprovozněním.
TIP#1636: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows
Přechod z Windows na Mac OS je vlastně docela v pohodě. Ty ovládací prvky okna vlevo se naučíte, Dock je příjemná věc, když si k MacBooku dám myš, tak je to výrazně lepší. Jednu věc ale budete asi řešit dlouho – klávesnice má jiné věci než Ctrl a Alt a některé kombinace které používáte roky tam prostě nejsou nebo jsou „hmatově“ podstatně složitější. Navíc je v zásadě Ctrl – Win – Alt prohozeno jako Control – Option – Command. Prostě Command je Ctrl a je na špatném místě klávesnice pokud jste deset a více let na tohle navyklí z Windows.
TIP#1635: Co je to 0day
0day je termín z počítačové bezpečnosti a v češtině se občas píše i jako zero day (útok, zranitelnost) či útok nultého dne/zranitelnost nultého dne. Podstatou je o to, že jde o nějaké využití chyby, která ještě není známá a tím pádem na ní neexistuje obrana či oprava.
TIP#1634: Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače
Hot Corners (v čeština přeloženo jako Aktivní rohy) je užitečná možnost navázat nějakou akci na to, že kurzorem myši najedete do jedno ze čtyř rohů displeje. Schovává se to v Mission Control a není možné si nastavit libovolné akce, ale předem některou z předdefinovaných.
TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku
Bez iluzí, MacBook je na tom s hrami sice lépe než některý z Linuxů, ale s Windows se to prostě srovnávat nedá.Hry se najdou, většina z nich je spíš o ničem (tedy ne že by to pro Windows bylo jinak, zejména v aplikačním obchodě). Některé dobré hry mají verzí přímo pro Mac OS, ale není to tak časté, jak byste chtěli (či spíše potřebovali). Pokud jste si nějakou hru koupili pro Windows, tak málokdy budete moci bez placení mít verzi pro Mac OS.
TIP#1631: Vlastní někdo hashtagy? Mohu používat jaký hashtag chci?
Občas na tohle téma narazím u klientů a nejvíce pikantní to je tam, kde se nějaký člověk z marketingu domáhá toho, že „jejich“ hashtagy přece nikdo bez svolení nesmí používat a snaží se dokonce určovat pravidla používání. Čas od času se něco takového stane i menší aférkou v zahraničí. Nedávno si na tohle téma naběhli v Disney (viz Hey, Disney. #MayThe4th be with you, but nobody owns a hashtag)
TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander
Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS v najdete v něm aText označovaný za nejlepší, hodně doporučovaný Text Expander a pak řadu dalších : TypeIt4Me, Typinator, Karabiner-Elements, PhraseExpress, Keyboard Maestro, espanso či DashExpander.
TIP#1629: Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků
Snadno. Můžete jít v menu do Edit/úUpravit a ve většině aplikací tam najdete Emotikony s symboly neboli také Speciální znaky/Special Characters.
TIP#1628: Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací?
Chcete to stručně a jasně? Ne, nic takového nezkoušejte. Jednak jsou v nich rizika malware a vůbec divných věcí, ale hlavně, nedokáží opravdu dělat to co slibují. Problém s Mac OS je, že všechno co jste NEinstalovali z App Mac Store jde často obtížně odstranit. Vy sice můžete ikonku aplikace přetáhnout do Koše a možná samotná aplikace má odinstalační proces, ale ani to nezaručí, že v systému nezůstanou na až desítkách míst nějaké zbytky.
TIP#1627: HDMI, DisplayPort, USB-C či Thunderbolt? Jak se připojují monitory a co je nejlepší
Pokud si pořídíte nějaký slušnější (ideálně 4K) monitor, tak budete mít zpravidla velký výběr portů na zadní straně – nejčastěji právě ty co jsou uvedeny v titulku tohoto tipu. U méně drahých a ne tak vybavených monitorů tam bude ještě určitě klasický VGA port, ale ty už postupně mizí. Jak připojit váš počítač či notebook?
TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)
U tak trochu seriálu o přechodu na Mac OS z Windows (začíná Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a další díl je Pokračujeme v nastavování (2)) jsem si nebyl vůbec jist počtem pokračování. Mezitím totiž vyšlo několik tipů co se věnují zcela konkrétním věcem (a nesouvisejí příliš s přechodem). Jeden nový díl je ale vhodné napsat, byť se také nemusí nutně týkat přechodu. Bude se věnovat aplikacím co si pro Mac OS budete určitě chtít pořídit. A začne těmi, na které jsem byl zvyklý (a intenzivně je používám) na Windows.
TIP#1625: Jak pomocí Google Analytics sledovat otevření e-mailu (ale i další podobné události)?
Pokud používáte Google Analytics pro váš web a rozesíláte e-maily tak je hodně vhodné vědět o tom jaká je doručitelnost vašich e-mailu také jak je to s proklikovostí. Prokliky a návštěvy vedoucí na web můžete snadno sledovat přidáváním UTM parametrů k odkazům, ale jak sledovat alespoň v základní podobě otevření e-mailů?
TIP#1624: Jak na Mac OS zacházet s plochou?
Plocha je zvláštní koncept. Ve Windows vede k tomu, že tam lidé nechávají všechno co je napadne a Windows samo tam navíc dává aplikace (programy) aby je bylo možné spouštět (a navíc je dává do Start menu). Mac je v tomto ohledu trochu jiný než Windows – aplikace na plochu nedává, zato tam ale dává automaticky screenshoty, objeví se tam namontované DMG soubory. Jinak tam ale nijak extra žádné užitečné ikonky nejsou.
TIP#1623: Jak si vytvořit na Facebooku vlastní Avatar a jak ho používat
Facebook má novinku, Avatary, kreslené postavičky, které si můžete vytvořit podle vlastní chuti, ať už odpovídající tomu jak vypadáte či se vidíte, nebo prostě něco zcela jiného (můžete vytvořit i Avatar opačného pohlaví). Slouží přímo pouze pro komentáře a posílání v Messengeru v podobě nálepek vyjadřujících konkrétní aktivity či emoce.
TIP#1622: Jak nastavit web na WordPress.com než ho pustíte na veřejnost
Než spustíte web na WordPress.com je vhodné správně nastavit řadu věcí v Nastavení a další místech určujících jak bude web fungovat. Malý „checklist“ s vysvětlivkami určitě pomůže.
TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy
Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google – používám GSuite, takže e-mail, kalendář a kontakty zůstávají i po přechodu na iPhone v původní podobě. Další dvě nepoužívám vůbec, respektive mám vše také někde jinde – v Kalendáři u Google (ten umí Připomínky) a v Trello.




















