Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale s přístupem Mac OS k „oknům“ vs. „aplikacím“ z toho vzniká opravdu peklo. Navíc i na Mac si řada věcí prostě myslí, že je za každou cenu potřebujete po spuštění. Čím více toho při startu spouštíte, tím déle to navíc trvá (mimochodem, Windows 10 startují podstatně rychleji, jen to probouzení jim trvá podstatně déle).
![Snímek obrazovky 2020-05-16 v 7.11.02](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/snicc81mek-obrazovky-2020-05-16-v-7.11.02.png)
Jděte do Jablíčko -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny (tam to určitě nečekáte, že?). Vyberte záložku Přihlášení/Login Items (ano, tady je špatně nejen překlad do češtiny). Najdete tam vše co se po spuštění spouští. Abyste to mohli měnit, klikněte vlevo dole na zámeček.
![](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/Screenshot-2025-02-04-at-21.18.50-1024x692.png)
Mimochodem, Apple tomu opravdu říká login items místo klasického a zažitého startup items. Těch míst kde si Apple vymýšlí vlastní terminologie nakonec v Mac OS najdete víc.
Každý uživatel má vlastní startup items. Ale abyste je mohli měnit, musíte se na uživatele přihlásit. Další z nedotažených věcí.
Položku můžete odstranit výběrem a kliknutím na „-“ pod přehledem (jasně, tohle taky nemá moc logiku, ale hlavně že to funguje). Pokud u některých položek vidíte žlutý vykřičník v trojúhelníku, tak to znamená, že daná věc už neexistuje (nebo se změnily práva a není k ní přístup). Podívat se na konkrétní údaje o dané položce není možné. Vlastně totéž jako ve Windows.
TIP: Držte při startu systému Shift. Položky v „startup“ výběru se neuplatní.
Přidání je pomocí „+“ pod seznamem a otevře vám Finder. Takže pokud například chcete přidat Terminal, tak ho prostě buď najděte v Aplikace (kde je schován ve složce Utility) nebo pomocí hledání.
Druhá možnost přidání je v Docku kde v menu (Pravé kliknutí na ikonce) můžete v Options/Volby zvolit Open at Login/Otevřít při přihlášení.
V souborovém systému tohle najdete v /Libary/StartUpItems a navíc ještě v /Library/LaunchDaemons a /LibraryLaunchAgents (démony a agenti, oproti běžným aplikacím). Více systémové věci najdate v /System/ a složkách stejných jako v /Library/
Další tipy týkající se Mac OS
iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená?
Aktuální (11.4) iOS přinesl dlouho žádanou novinku, zprávy (Messages) ukládané a synchronizované v iCloudu. Podstatné na této změně je, že konečně po mnoha letech budou zprávy synchronizované napříč zařízeními. Druhé podstatné je,…
TIP#1078: Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google?
Klasický Disk Google (Google Drive) jste možná v počítači měli a možná ještě máte (byť teď je čas přejít na náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google…
TIP#1058: Co je to LaTeX?
Možná se vám poštěstilo a setkali jste se s termínem LaTeX – nic neobvyklého to není, pokud se pohybujete v akademické sféře nebo pracujete s lidmi co používají Linux. Související příspěvky TIP#951:…
TIP#1050: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF
PDF je souborový formát od Adobe, což asi víte. Zkratka z Portable Document Format, což tak trochu vystihuje to, že pokud něco máte v PDF, tak to zpravidla dokážete zobrazit a vytisknout…
TIP#1004: Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5
Jedna z užitečných klávesových zkratek napříč všemi prohlížeči je tak, který vám umožní znovu natáhnout zobrazenou stránku – skrývá se pod F5 či Ctrl-R v tzv „soft“ podobě a Ctrl-Shift-R či Shift/Ctrl-F5…
TIP#951: Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Virtuální plochy (virtual desktops) jsou věc poměrně běžná z Linuxového prostředí, méně běžná ve Windows, byť od Windows 10 jsou virtuální plochy (konečně) součástí systému. Tahle schopnost mít více ploch a moci…
TIP#907: V čem vytvářet vývojové diagramy?
Vývojové diagramy můžete začít vytvářet v něčem jako PowerPoint, Word či KeyNote. Což ale bude znamenat, že půjde jen o něco velmi jednoduchého a nepříliš praktického. Nebo se můžete vydat k věcem…
TIP#905: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory
Notepad++ je jeden z velmi povedených editorů pro Windows. Tedy editorů pro kodéry a programátory, abych byl přesný. Pokud ale používáte Linux, tenhle skvělý kousek software mít nemůžete. Skoro nemůžete. Je tu…
Od iOS 11 se změnil formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIC/HEIF/HEVC. I po třech letech je to stále zbytečná komplikace.
S příchodem iOS 11 pro iPhone a iPad přichází také jedna dost zásadní změna v ukládaní fotografií a videa – přichází HEIF místo JPEG a HEVC místo H.264 (u videa). Což může…
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…
TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?
Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve…