TIP#1078: Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google?

Klasický Disk Google (Google Drive) jste možná v počítači měli a možná ještě máte (byť teď je čas přejít na náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání). Pokud vlastníte G-Suite (bývalé Google Apps) tak vám ale aktualizace původního Google Disku nabízí dvě možnosti, kde tou druhou je Streamování z Disku (Google Drive File Stream)- jinak fungující variantu přístupu k souborům, které máte v Google Cloudu.

Streamování z Disku nepoužívá klasickou synchronizaci od prvního spuštění – v průzkumníku (Explorer) si musíte/můžete nastavit, jaké složky chcete mít dostupné offline a jaké ne. To že něco není offline ale neznamená, že se k souboru nedostanete – bude dostupný přímo z cloudu.

[13.07.21] POZOR: Google Backup and Sync (Zálohování a synchronizace od Google) končí 1. října, náhradou je Google Drive for Desktop (dříve též jako Drive File Stream). Detaily v Backup and Sync users should begin transitioning to Drive for desktop a od 19. července bude Backup and Sync nabízet přechod.

Jak tato nová verze funguje najdete v Nový Google Disk pro počítače. Co vás čeká, co se změnilo a jak přejít

Streamování z Disku je virtuální disk v počítači

Zásadní rozdíl je ten, že Streamování z Disku se instaluje nikoliv jako složka ale jako disk – má vlastní písmeno (výchozí nastavení je G:). K souborům z cloudu pak přistupujete přes toto písmeno. Pokud je soubor v počítači (označili jste si soubor nebo složku jako offline), tak se použije kopie v počítači a změny se synchronizují do/z cloudu. Pokud v počítači není, tak se otevře přímo z cloudu. Protože je vše namapované na disk, je možné přistupovat k souborům z cloudu z jakéhokoliv programu.

Streamování z disku nemá žádné Nastavení (ani šíře využitého pásma, bohužel), můžete pozastavit synchronizace, přepnout účet – funguje to ale pouze pro účty z G-Suite, takže klasický účet z Gmailu k tomu použít nemůžete a neumí víc účtů (aktivních) než ten jeden přihlášený (soudě podle jediné možností přepnutí).

Nastavit dostupnost offline si můžete pro složky i jednotlivé soubory – má to dvě klasické nevýhody, je nutno vyvolat kontextové menu a rozbalit jednu z položek, takže zbytečná klikání navíc) a pokud máte zobrazení s malými ikonami, tak symbol online/offline nepoznáte.

2018-05-09 14_58_41-Start.png

Celá disková struktura z vašeho Disku Google je dostupná na vytvořeném virtuálním disku – nepočítejte ale s tím, že by vše bylo dostupné v okamžiku, kdy nejste připojení k Internetu – strukturu si pamatuje, budou dostupné všechny soubory a složky označeno jako „offline“ a občas budou dostupné i některé soubory, které byly již dříve otevřeny. Budete-li chtít pracovat offline, tak si nezapomeňte potřebné složky označit jako offline a synchronizovat.

Protože celý váš Disk Google (všechny v něm vytvořené nebo připojené složky) je k dispozici jako virtuální disk, tak můžete v počítači bez omezení přesunovat, kopírovat i mazat – Streamování z Disku se postará o provedení změn v cloudu.

Znamená to ale i to (jak připomněl Jakub Danielka na Twitteru), že nemůžete počítat s tím, že takto „dostupné“ soubory vám bude hledat vyhledávání ve Windows. K čemuž musím dodat že tahle funkčnost Windows je jedna z těch co vypínám jako první (řeč je o tom v Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle a Nastavte si lépe vyhledávání ve Windows. Případně ho můžete i vypnout.

TIP: Streamování z disku se nehodí tam, kde primární uložení souborů je váš počítač, tam jděte do klasického Google Backup & Sync – pokud ale jde o počítač, který jen využívá nějaké úložiště, je Streamování z disku velmi šikovné.

2018-05-09 15_02_50-Můj disk.png

Na co si dát pozor

Pozor i na to, že když si budete zobrazovat náhledy, tak u souborů co nejsou offline (uložené na lokálu) se bude sahat do cloudu – Streamování z disku může mít poměrně zásadní nároky na síťové přípojení a u mobilního přípojení na objem přenášený dat (a tím FUP). Na druhou stranu, při použití klasického Disku Google bývá v počítači synchronizováno běžně něco, co nikdy (nebo výjimečně) budete potřebovat. Streamování vám může ušetřit hodně místa na disku u notebooků. Stejně tak jako ušetřit hodně času a dat při prvotním zprovozněním na novém nebo reinstalovaném počítači.

Dejte si pozor, instalace Streamování z Disku neodstraní případný Disk Google, který máte v počítači. O to se musíte postarat ručně, stejně jako o následné smazání složky s původními soubory z Google Drive. A opravdu není dobrý nápad používat na jednom počítači oboje – byť to možné je.

Nevýhody Streamování z disku

Jedna z nevýhod je ta, že není možné nastavit omezení šířky pásma pro stahování a odesílání (vsadil bych se, že to někde v Registru či jinde bude nastavitelné).

Druhá, že není jasné kam vlastně fyzicky Streamování z Disku ukládá soubory a ani to není možné ovlivnit. Na disku totiž existuje cache souborů co máte označené pro offline i těch se kterými pracujete (a jste i pracovali).

TIP: Pokud budete trochu hledat, tak v Users\uživatel\AppData\Local\Google\DriveFS  – což může znamenat, že pokud máte na systémovém disku málo místo, nemusí to být praktické. Na MACu najdete stejnou složku DriveFS v Library/Application Support/Google/DriveFS.

Výše zmíněná je i třetí nevýhoda, nebo spíše omezení. Streamování z disku je dostupné jenom pro G-Suite (dřívejší Google Apps).

Pro mobilní zařízení (Android, iOS) k dispozici Google Drive File Stream není, pouze Windows a MAC. Začíná to být trochu zmatené. Pro mobilní zařízení je tu stále Google Drive/Disk Google, pro Windows/MAC je tu Google Backup and Sync nebo Google Drive File Stream.

Zálohování a synchronizace Google padá s chybou 5FA6B333 zjistíte, že Google není schopen ani po více než půl roce zajistit aby to fungovalo.