@365tipu

TIP#1986: Nový Google Disk pro počítače. Co vás čeká, co se změnilo a jak přejít

Google to oznámil už dříve a na začátku záři skutečně dorazil nový Disk Google. Ten sjednocuje dvě aplikace pro cloud od Google v počítači do jedné a dorazí k vám tak, že v počítači objevíte upozornění na přechod na nový Disk pro počítače. Případně můžete stáhnout novou verzi a instalovat ručně. 

TIP: Předchozí podoba je popsaná v Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google? a Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání

Nemusíte spěchat, ale časem to stejně budete muset udělat. Samotná migrace má kouzelníka, který nejprve zkontroluje soubory v počítači vs. soubory v cloudu – je charakteristický zcela špatným odhadem (nejprve 2 715 hodin, pak 2 hodiny a něco) a příliš nepohybujícím se  ukazatelem postupu. Zbývající čas bude poskakovat nahoru i dolů (klidně z “zbývá asi 5 minut” skokem na “zbývá asi 52 minut”).

Ale to není nic co by nebylo známo z Windows i z aplikací. Klasicky to prostě chce trpělivost. Tedy, v mém případě, abyste věděli do vás čeká – 1 a čtvrt hodiny. Pro 197 801 souborů. 

Výsledek kontroly je, že buď nemusíte synchronizovat nic (tedy to co máte v počítači je v souladu s tím co máte v cloudu) nebo je nutné nejprve uvést vše do souladu.

V dalším kroku dostanete na vybranou mezi streamováním souborů nebo zrcadlením souborů – tedy mezi variantami původních dvou samostatných Google Disků. 

Streamování se hodí pro notebook či tablet či pro počítač kde nemáte soubory jako primární (výchozí) a ani je tam nechcete mít zachované všechny. Primárně budou soubory v cloudu a do počítače se dostanou v okamžiku, kdy si je vyžádáte. Případně budete moci určit, které soubory a složky mají být dostupné offline a ty budou trvale v počítači i v cloudu.

Zrcadlení je dobré, pokud v počítači máte soubory jako primární, výchozí – nově už nemohou existovat složky, které budou jenom v cloudu – to pro případ, že máte Disk Google poněkud rozrostlý i o řadu dalších věcí.

POZOR: Vybrat zrcadlení si rozmyslete velmi dobře, protože (jak ještě zjistíme později a už bylo řečeno) už není možné určit co se synchronizuje a co ne. Což znamená po zprovoznění zahájení stahování všeho co máte v cloudu a co možná v počítači vůbec nechcete. Tuhle variantu tedy rozhodně nepoužívejte na notebooku či tabletu. 

Pak už jenom dojde k zobrazení potvrzení co jste si vybrali (lze se vrátit zpět a výběr změnit) a pokračuje nastavení  nového Disku pro počítače – můžete si vybrat zda odstranit původní aplikaci (tedy například Zálohování a synchronizace, tedy ekvivalent Zrcadlení). 

Samotné Nastavování Disku pro počítače opět může “trvat několik minut” a tradičně tomu nevěřte, může trvat déle. Ale nutno dodat, že ne tak dlouho jako předchozí.

Co vás čeká v novém Disku Google

Po dokončení máte v počítači nový Disk Google pro počítače. Chová se skoro stejně jako předchozí, jen má jednu zásadní novinku (a vadu) – není součástí struktury složek ale zprovozní se jako disk (v mém případě například G:).  A překvapení, ačkoliv jste si  nevybrali streamování, tak se to stejně nastavilo. 

Pokud jste doposud měli Disk Google někde ve vlastní složce, tak špatná zpráva, přepnutím na Streamování se ta původní složka ignoruje – musíte jít do Nastavení, tam přejít do Disk Google a přepnout na Zrcadlení souborů a změnit umístění na původní složku – po uložení se restartuje Disk Google a znovu dojde ke kontrole synchronizace (ano, rozumíte tomu správně, Google se vůbec z minulosti nepoučil) a znovu to bude trvat hodinu a déle. 

Nezbaví vás to disku G: (například), ale budete alespoň vědět, že soubory jsou tam, kde byly předtím. 

Celé to má ale u Zrcadlení další háček, už nejde určovat co se synchronizuje a co ne – tahle možnost je pouze u Streamování. Po zprovoznění nové verze tak dojde k synchronizaci zcela všeho co máte v Disku Google bez ohledu na to, že jste si dříve nastavili co se má a nemá synchronizovat (co má zůstat v cloudu a na lokálním disku to nechcete).  Ano, tohle Google zcela nezvládl.

POZNÁMKA: Nový Disk Google je vlastně dost dobrý důvod k přehodnocení toho, jestli ho vůbec v počítači potřebujete. V mém případě následná synchronizace trvala přes čtyři hodiny a v počítači mám 257 GB dat. Polovina z nich je zbytečná, v předchozí verzi byly ve složkách vyjmutých ze synchronizace.

Nezapomeňte, že v Předvolby se pod ozubeným kolečkem skrývají ještě nějaká další nastavení. Zejména omezení kolik bude využito z vašeho internetového připojení – klasicky odděleně pro stahování a odesílání. 

Mezi Zrcadlení a Streaming se můžete kdykoliv přepnout – Streaming vyžaduje abyste využívali virtuální disk zatímco Zrcadlení funguje ve složce na vašem klasickém disku. 

Po přepnutí na Zrcadlení vám v počítači zůstane původně vytvořený virtuální disk (G: v mém případě) a není aktuální. 

Měli byste vědět, že u Streamování můžete u jednotlivých souborů či složek nastavit, že mají být přístupné i off-line – nedělá se to ale v Předvolbách Disku – musíte si vyvolat kontextové menu souboru či složky a tam najdete Přístup offline s možnosti Dostupné v režimu offline a Pouze online (výchozí nastavení).

Nastavení složky se bude týkat jak všech souborů v ní, tak další podsložek. Na obrázku vpravo je jak to vypadá na Mac OS 

Nastavení je možné vidět i na ikonce – má malou “přelepku” v podobě mráčku (pouze online) a zeleného zaškrtávátka (v počítači je kopie)

Přechod na Mac OS

Pokud máte ještě původní Zálohování a synchronizace na Mac Booku, tak si tam vypněte synchronizaci. Pokud to neuděláte, tak se vám tam začne stahovat něco z toho, co se nově dostalo do vašeho hlavního počítače. A to nechcete. Na notebooku si pak zprovozněte Streamování

Pro Mac OS je samozřejmě možné nový Disk Google klasicky stáhnout a spustit instalaci. Teoreticky by se vám časem také měla nabídnout aktualizace sama, ale pokud už jste přešli na nový Disk jinde, tak je vhodné to urychlit i na dalších počítačích. Instalace na Mac OS je stejná jako na Windows. Včetně až několika hodin čekání na “kontrolu souborů”. 

Nezapomeňte, že pokud jste na Mac OS používali původní Zálohování a synchronizace, tak po přechodu na Streamování na disku zůstane dřívější kompletní obsah a je vhodné ho smazat. Uloženo ve vaší osobní složce – objeví se tam “Disk Google (nesynchronizuje se)” a tuto složku tedy můžete odstranit. Mimo to tam bude ještě zástupce “Disk Google” co nedělá nic a zástupce “Google Drive” co funguje a je ten správný. 

POZNÁMKA: Čistě prakticky, protože budete nejspíš přecházet na Streamování, je asi rychlejší z Mac OS starou verzi odstranit a novou nainstalovat jako čistou. 

Samotná instalace/aktualizace je nicméně klasická komplikovaná záležitost. Bude nutné povolit rozšíření systému, možná i přidělit práva a postup bude zmatený a nelogický.

Navíc bude vyžadován restart, po kterém možná vůbec nový Google Disk nepoběží – v nejhorším mu zkuste pomoci ručním spouštěním. 

Chyby synchronizace

Je velmi pravděpodobné, že se setkáte s “Vyskytly se chyby” (v menu dostupné i přes Seznam chyb) a zjistíte, že se jedná o desítky až stovky souborů. 

Často je to proto, že k daným souborů nemáte přístup, byť ve vašem Disku Google jsou “vidět”. Občas prostě jenom došlo k chybě a můžete to později zkusit znovu. 

Zkuste tyhle soubory (a složky) zkoumat přímo v Disku Google (v prohlížeči), většinou se vám podaří přijít na to proč k chybě došlo. 

Špatná zpráva je, že zkoumat je můžete pouze jednotlivě, není možné například hromadě říci, že to chcete ignorovat. Těch nedotažených věcí je v Disku Google opravdu hodně.

Můj počítač? Zálohování počítače

V Předvolby pak ještě narazíte na volbu Můj počítač (vše předchozí se týká volby Disk Google) kde můžete zálohovat složky a fotografie (do Fotek Google) z počítače.  Pro každou přidanou složku si volíte zda jde o synchronizaci s Diskem nebo zda jde o fotky/videa a má se tedy synchronizovat do Fotek Google. 

Do Disku Google tohle míří do části Počítače kde jsou divně pojmenované složky všech vašich strojů (například Můj model Počítač). Můžete si je ale přejmenovat, ať to dává trochu smysl. 

Každá přidaná složka se synchronizuje včetně podsložek a není možné některé případně ze synchronizace vyjmout. 

Tuhle část nového Disku Google můžete využít pro zálohování vašeho počítače “do cloudu” – byť musíte pamatovat na to zda máte dostatečně silný Internet a také na to, jak velký diskový prostor ve vašem účtu u Google máte. Tady je dobré vhodně plánovat co budete mít v Disku Google a co budete “jenom” zálohovat. 

TIP: Co byste měli vědět o cloudovém zálohování? Přehled služeb pro zálohování do cloudu

U případného zálohování fotek a videí nezapomeňte, že Fotky Google bohužel už roky nejsou přístupné přes Disk Google a jsou v odděleném prostoru i oddělené aplikaci. Místo pochopitelně ubírají z celkového. 

Malá drobnost, pokud používáte Streamování, tak všechny zálohované počítače jsou dostupné v rámci virtuálního disku (složka Ostatní počítače). Pokud používáte Zrcadlení tak dostupné nejsou.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky