TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?
Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? ale v tomto tipu budeme řešit něco trochu komplikovanějšího.
TIP#1207: Co to v prohlížeči znamená Do-Not-Track (DNT). A proč to k ničemu nepomůže.
Kdysi dávno, když se ještě šmírování v prohlížečích řešilo tak nějak civilizovaně (a ne nesmyslnými sušenkovými zákony či GDPR) vymyslely chytré hlavy DNT – DO NOT TRACK. Možnost aby uživatel požádal web, že nechce aby byl sledován. Mělo to znamenat to, že přijde na web, ten si přečte „prosím nesleduj mě“ a web to dodrží. Nebude si o uživateli nic pamatovat, nebude mu tam strkat později použitelné identifikační cookies, nebude dělat všechny ty triky, které weby dělají teď, zejména cílit reklamu podle údajů o uživateli. A nebude si ani ukládat informace o uživateli (nad rámec věcí nutných z čistě technického hlediska).
TIP#1204: Jak zjistím co mám v počítači s Linuxem za komponenty/hardware
Téma zjišťování co vlastně v počítači máte za hardware se tu už řešilo v Jak zjistit co mám v počítači s Windows za komponenty/hardware? Ale jak název napovídá, týká se to Windows a tohle můžete potřebovat i pro stroj s Linuxem.
TIP#1203: Jak udělat pořádek v záložkách (oblíbených) v prohlížeči?
Možná používáte intenzivně oblíbené (bookmarks, záložky) v prohlížeči jako já. V Chrome, mém primární nástroji, mám desítky složek v oblíbených a v nich stovky adres. Řadu z nich používám poměrně často – třeba pro otevření desítek webů, ze kterých čerpám informace. Některé jenom občas, když potřebuji nějakou konkrétní (ale méně často používanou) věc.
TIP#1202: Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Twitter jako důležitý zdroj zpravodajství a témat (5)
V předchozích dílech je toho o nasazení Twitteru pro účely obsahového média tolik, že by se mohlo skoro zapomenout na jednu z nejpodstatnějších věcí. Byla ostatně řečena hned na začátku, Twitter je zpravodajské médium, zdroj zpráv. Je fantasticky použitelný redakcí i externími autory pro hledání témat, zjištění něčeho zcela aktuálního a velkého.
TIP#1201: Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Jak se tweetování média a redaktorů projeví na webu média? (4)
Twitter by měl být jedním ze zásadních kanálů jak mohou čtenáři komunikovat s médiem a autory – musí tedy být dostatečně vidět. Samotné médium musí ukazovat účet na Twitteru dostatečně jasně a viditelně (a být dobře nalezitelné) – „mít to v patičce“ je to minimum, které můžete udělat, lepší je prominentní místo. Pokud na účtu na Twitteru média bude dostatek dalšího obsahu mimo články přímo z média, lze z Twitteru udělat i další obsahový prvek.
TIP#1200: Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Vaši redaktoři a autoři mají důležitou roli (3)
Pro správné využití Twitteru pro médium je důležité aby co nejvíce lidí z média (šéfredaktor, editoři, redaktoři, autoři) mělo aktivní účet na Twitteru. Aktivní v tom, že budou psát příspěvky, upozorňovat na to o čem budete psát, retweetovat (sdílet) účet vašeho média, reagovat na další uživatele na Twitteru (novináře a influencery zejména).
TIP#1199: Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Jak pracovat s účtem samotného média a proč monitorovat (2)
Účet samotného média by měl sdílet všechno co na médiu vychází i opakovat co již dříve vyšlo. Záleží i na tom kolik toho vychází – bude-li toho médium vydávat hodně, je opakování dobré „omezit“ je na věci úspěšné, takové co měly vysokou čtenost/poslechovost/sledovanost nebo vyšší zapojení u předchozích sdílení.
TIP#1198: Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Úvod a základní pravidla (1)
Máme tu Osobnostní marketing na Twitteru. Jak na (nejen) Twitteru řešit (zejména) účet šéfa/šéfky vaši firmy? kde je velmi detailně popsáno jak používat Twitter jako osobnosti. Tahle hodně detailní kuchařka se bude hodit jako součást návodu jak Twitter použít pro obsahové médium – v rámci aktivit média (novin, časopisu) totiž stále budou roli (a významnou roli) hrát účty na Twitteru jednotlivých novinářů a autorů.
TIP#1197: Jak vymazat Facebook a začít znovu s prázdným účtem?
Často hledaná a potřebná věc, se kterou to vůbec nebude jednoduché. Facebook (ale ani další sociální sítě) prostě nepřipouští, že byste chtěli „začít znovu“ a promazat obsah na účtu – smazat příspěvky, fotky, zrušit hromadně vše kde jste jako fanoušky, zrušit členství ve Skupinách, účast na Událostech případně i zrušit všechny přátele a sledující a sledované. Ale vlastně také Stránky/Skupiny/Události co vlastníte, atd. Něco jako „tovární nastavení“ u mobilního telefonu, prostě výchozí stav. Nebo alespoň vymazat vybrané věci.
Jak ve Windows nastavit. co se stane po zavření víka notebooku
Jedna z věcí, kterou si po zprovoznění notebooku budete nejspíš muset správně nastavit je chování při zavření víka a při stisku vypínacího tlačítka. Bývá poměrně praktické na zavření víka navázat pouhé uspání a na stisk vypínacího tlačítka dát hibernaci.
TIP#1196: Jak na obsahovém webu štítky ukazovat a používat v rámci designu? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (3)
Máte web s obsahem, vydáváte články (něco jako @365tipů například), ty obsahují štítky. Už jste zvládli proces práce se štítky i čas od času udržujete štítky. Je samozřejmě nutné, abyste štítky také správně na webu používali (nasadili) – není to jenom „interní“ pomůcka, byť tuhle roli rozhodně nepodceňujte.
TIP#1195: Jak udržovat štítky na obsahovém webu? Co vás pravidelně čeká? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (2)
V prvním díle Jak pracovat se štítky u článků? je hodně detailní postup a pravidla, které určují použití existujících štítků a tvorby nových štítků. Po určité době vás ale vždy čeká revize štítků – je dobré to dělat jednou za 3 až 6 měsíců (ale můžete i častěji) a cílem je poněkud uklidit. Popravdě, častější (ideálně měsíční) úklid je lepší (a čím více článků vydáváte, tím spíše to bude potřeba dělat častěji). Bude trvat méně dlouho a nestihne se napáchat tolik škody vytvořením záplavy zbytečných štítků (a tím i jejich archivních stránek).
TIP#1194: Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1)
O štítcích tu byla řeč někdy dávno před třemi lety v Štítky (i hashtagy) jsou dobrá cesta k zprostředkování obsahu i dalším věcem. Je to dost obecné, a i když k tomu přidáte Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení, tak to vlastně není až tak dobrý návod jak pracovat se štítky u obsahového webu, tedy se štítky, které chcete přidávat k článkům. Tomu se bude věnovat první díl – v druhém probereme údržbu a v posledním třetím to, jak štítky prezentovat na webu.
TIP#1193: Jak zjistím komu patří doména?
Jeden by řekl, že vlastnictví internetové domény by mělo přinášet to, že se snadno dozvíte kdo je vlastníkem. Skutečnost je ta, že s příchodem GDPR to registrátoři (včetně českého CZ.NICu) ještě znepříjemnili. Pokud narazíte na .cz doménu porušující zákon, okrádající lidi, porušující vaše práva, tak se nedozvíte prakticky vůbec nic. Celé je to ještě vylepšené tím, že údaje o vlastnících domén nejsou nikým kontrolované, takže u něčeho škodlivého/škodícího je běžné, že jsou kompletně vymyšlené. Byť přesně tohle je v rozporu s pravidly pro registraci a „vlastnictví“ domén.
TIP#1192: Je pro firmu bezpečné používat Facebook Workplace? Je Facebook bezpečný pro firemní komunikaci?
Facebook už několik let chce proniknout přímo dovnitř firem a poskytovat komunikační nástroje schopné konkurovat něčemu jako je (třeba) Yammer, Slack, G-Suite, Office 365 a další. Produkt k tomu určený se jmenuje Facebook Workplace – dlouho dobu byl „na pozvánky“ a stále je spojen s řadou omezení a měl by se stát plně placeným. Spuštěn byl v roce 2016 (Jako Facebook At Work, nyní Workplace by Facebook) a Facebook uvádí, že ho používá více než 30 tisíc firem.
TIP#1191: Jak zjistit, kdo je správce Stránky na Facebooku, profilu na Twitteru či Instagramu? Jak kontaktovat?
Taková ta letitá zapeklitost, pokud například Stránka na Facebooku porušuje vaše autorská či jiná práva, tak potřebujete zjistit, kdo ji provozuje a kontaktovat ho (či je). Může k tomu být ale i nějaký jiný důvod, než zrovna řešení nepříjemností s nějakou nepravostí. Třeba prostě chcete spolupracovat, nebo tam narazíte na nějakou chybu a chcete na ni upozornit. Jenže, velmi rychle zjistíte, že zjistit nelze nic.
TIP#1190: Kolik znaků má SMS? Proč má tak málo? A kdo vynalezl SMS?
SMS určitě všichni známe. Umí je posílat a přijímat každý mobil, od těch „hloupých“ až po ty „chytré“. Dříve to býval zlatý důl pro operátory, za každou poslanou SMS se platilo a jinudy nebylo jak psát, takže kdykoliv jste potřebovali někomu poslat zprávu či vzkaz, bylo jasné, že za to zaplatíte. Dnes jsou SMS v ohrožení, chatovací programy (WhatsApp, Messenger, atd) a sociální sítě je nahrazují (viz Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?). Byť SMS stále mají tu nejzásadnější výhodu, jistotu, že pokud znáte něčí číslo, tak na něj můžete poslat zprávu. Bez pořizování něčeho extra.
TIP#1189: Co je to geofencing, geoblocking a proč je Internet blokovaný teritoriálním dělením světa
Geofencing či (možná lépe) geoblocking je označení pro blokování obsahu na Internetu podle toho odkud přistupujete. Je to běžné na YouTube, kde dost často narazíte na video, které vám prostě neukáží, protože jste z Evropy. Je to běžně na stovkách amerických webů a služeb, kde se provozovatelé ukázali jako neschopní ignoranti a kompletně zablokovali celou EU „protože GDPR“.
TIP#1188: Co znamená beta verze? A proč je u software beta testování zásadní věc?
Beta verze u (zejména) software a mobilních aplikací je označení testované podoby, velmi často ale také chytrý způsob jak zmírnit případný negativní dopad toho, že něco prostě nefunguje. Něco co by v ostré verzi rozhodně fungovat mělo, byť ani v ostré verzi nebude software nikdy prosté chyb či nedostatků. Ty by ale neměly být tak zásadní či rozsáhlé, jako se tomu může stát u beta verze.
TIP#1187: Jak odinstalovat aplikaci z iPhone/iPadu?
Odinstalace aplikace z iPhone či iPadu je možná tak, že ji najdete na ploše (může být schovaná ve složce) a budete na ni chvíli držet prst – až se „zatřese“ a objeví se na ikonce „X“ nebo „-“ ( v levém horním rohu, „-“ se objevilo někde v iOS 14 nebo těsně před) tak právě tohle „X“/“-“ použijete pro odstranění (odinstalaci) aplikace ze zařízení.



















