Elektronická pošta (e-mail) se přes Internet přenáší jako textové soubory a vedle samotného textu e-mailu a příloh (ty se pro přenos mění také v textové soubory) je součástí přenosu každé zprávy i hlavička e-mailu (e-mail header). Obsahuje postupně se rozšiřující informace o tom odkud e-mail začal putovat, kudy prošel a kam došel. Ale také informace o tom co ho vytvořilo, jak s ním zacházet, kdo je odesílatelem i adresátem. Mohou tam být i informace o proběhlých antispamových kontrolách.
Hlavičku e-mailu budete potřebovat například když hlásíte spam ÚOOÚ – ve formuláři pro podání stížnosti je potřeba nahrát nejenom samotný text e-mailu, ale právě hlavičky. Ty jsou důležité právě pro informace o odesílateli – hlavně o tom odkud byl odeslán.
Hlavička je „záznam“ o tom co se dělo s mailem a je nutné pamatovat i na to, že odesílatel je čisté jedna řádka textu – může tam být tedy uvedeno cokoliv. Stejně tak je možné do hlavičky vložit falešné informace o odesílajících systémech. Spammeři a hackeři to dělávají kdykoliv, kdy potřebují zamaskovat původ e-mailu. Ostatně, viz Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu? (a Co je to CEO fraud?)
Protože jde o text zaznamenávající co se s e-mailem od vytvoření až po přijetí, tak nemá žádný pevný „databázový“ formát – informace jsou volně přidávány v podobě řádek a identifikovány řadou (většinou) známých klíčových slov.
Zcela určitě v hlavičce najdete řádky s From (odesílatel), To (adresát i všichni adresáti pokud je uvedena CC), Subject (Předmět e-mailu), Date (datum), Return-Path (kam vracet v případě problémů), Received (jednotlivé položky identifikující systémy přes které e-mail prošel).
TIP: Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?
Analýza hlaviček e-mailů
Pokud budete někdy pátrat po původu nějakého e-mailu, tak to můžete dělat ručně – bude to ale poněkud komplikované. Nebo zkusit některé z analyzátorů hlaviček. Začít můžete třeba u MxToolbox Email Header Analyzer.
Analýza hlaviček se většinou pokusí zjistit odkud e-mail byl odeslán. Výše uvedený MxToolbox vám také prozradí, jestli odesílající systémy jsou na černých listinách spammerů. Jak už ale bylo řečeno výše, u důmyslných spamů to nemusí být určeno správně. To „odkud“ bude zpravidla IP adresa a bude se k ní hodit ještě tip Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází?
Další analyzátory vám snadno najde Google, stačí hledat například „e-mail header analyzer„.
TIP: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách
Jak získat hlavičku e-mailu
Tady už to začíná být trochu komplikovanější – hlavička e-mailu by měla být dostupná v každém poštovním programu i webové poště. Musíte ale vědět kde hledat – zpravidla někde v menu u zprávy, kontextovém menu u zprávy a tak podobně. Většinou je možné hlavičku zobrazit a vy si ji pomocí označení do bloku můžete zkopírovat (Ctrl+C), někde ji bude možné uložit (do textového souboru). V některých případech pomůže Uložit jako a zvolit EML formát – tím získáte textový soubor s hlavičkou i kompletním tělem e-mailu (tady například viz Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?)

V Gmailu se například k hlavičce dostanete cestou popsanou v onom výše uvedeném tipu o EML – vyvoláte si menu zprávy (vpravo nahoře) a po Zobrazit originál uvidíte hlavičku i tělo v textové podobě – stačí pak zkopírovat do schránky onu část co je hlavička. Poznat to půjde poměrně jednoduše – hlavička je to od samého počátku až po prvních jednu či více prázdných řádek (po těch začíná tělo e-mailu) nebo Content-Type řádku..
TIP: Výše zmíněný MxToolbox má přehlednou stránku How to Get Email Headers s tipy jak hlavičku získat v množství poštovních klientů.
Příklad toho jak vypadá hlavička spamu
Další tipy týkající se Gmailu
-
TIP#2890: Jak v Gmailu vysypat koš (a smazat v něm uchované e-maily co zabírají místo)
Klasický Gmail (neplacený) poskytuje 15 GB prostoru pro soubory, fotky a poštu. Velmi snadno tak dorazíte do momentu, kdy potřebuje uvolnit místo. Jednou z cest je promazat Gmail (poštu) a zbavit se…
-
TIP#2885: Jaký je v Gmailu rozdíl mezi smazáním a archivací? A kdy co používat
Gmail má velmi užitečnou možnost archivace došlého e-mailu vedle klasické možnosti jeho smazání. A je dobré vědět, že se vyplatí používat právě onu první jmenovanou možnost. Související příspěvky TIP#2890: Jak v Gmailu…
-
TIP#2608: Jak z našeptávače v Gmailu odstranit chybnou či neplatnou adresu?
Taky vás Gmail štve tím, jak v našeptávači navrhuje staré, neplatné adresy? Neznámo proč je není možné hned při našeptání odstranit. Ale řešení tu je. Související příspěvky TIP#2885: Jaký je v Gmailu…
-
TIP#2198: Jak v Gmailu smazat přílohy ale ponechat e-mail?
Smazat jenom přílohu, ale ponechat e-mail, přímo Gmail neumí, ale můžete to obejít. Mělo by stačit připojit Thunderbird pomocí IMAP a pak můžete mazat přílohy. Což se může nejčastěji hodit v okamžiku,…
-
TIP#2097: Jak/čím nahradit končící “legacy” G-Suite (Google Workspace)?
Věci zdarma nebývají zdarma věčně, což je i případ u tzv. “legacy” G-Suite (dnes se to jmenuje Google Workspace, GWS) kde bylo možné používat řadu let kompletní GWS zdarma. Google ale v…
-
TIP#2033: Jak v Gmailu smazat všechny zprávy (kompletní poštu)?
Neuškodilo by, kdyby Google v Gmailu umožnil něco jako “tovární nastavení” nebo alespoň snadnou a jednuduchou cestu jak vymazat všechny e-maily, které v něm máte. Související příspěvky TIP#786: Jak se přihlásit k…
-
TIP#2007: Jak se v mobilním Gmailu zbavit nadbytečných záložek Meet, Chat a Rooms/Spaces
Tahle změna v mobilní aplikaci Gmailu je natolik iritující, že se vyplati tomu věnovat krátký tip. Původně totiž Gmail v mobilu měl pouze záložku pro Meet, ale nově je tam navíc záložka…
-
TIP#2005: Proč mi Gmail zkracuje newslettery? Jak se tomu vyhnout
Pokud používáte Gmail, tak jste se s tím asi už setkali. Dlouhé e-maily nejsou zobrazovány celé a při čtení náhle narazíte na [Zpráva byla zkrácena] Zobrazit celou zprávu. V angličtině případně Message…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1751: Naučte se v Gmailu používat pravidla pro třídění a organizování pošty
Jedna z nejvíce užitečných vlastností Gmailu jsou pravidla (Rules) umožňující třídit a organizovat došlou poštu. Nemusíte tak mít Inbox/Došlo poštu plnou velmi různorodých zpráv, ale pouze takových, které vyžadují nějaké to zpracování.…
-
TIP#1646: Jak se v Gmailu zbavit zbytečných odkazů na Google Meet v levém sloupci
Google definitivně pohřbil Hangouts a dopředu tlačí Google Meet. Což obnáší i to, že při otevření Gmailu vás upozornil na nadílku několik statických odkazů zbytečně zabírajících místo v levém sloupci. A samozřejmě…
-
TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy
Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google…
-
TIP#1445: Jak v Gmailu nastavit whitelist na e-mailovou adresu (aby nepadala do spamu)
O whitelistu pro e-maily už je řeč v Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting? Umožňují napravit e-mail (jeden nebo klidně i celou doménu) padají do…
-
TIP#1393: Jak v Gmailu vypnout (zapnout) „dynamické e-maily“. A co to vůbec je?
„Dynamic e-mails“ je čerstvě zpřístupněná funkčnost Gmailu, která přinesla do e-mailu AMP (a proto se také jmenuje AMP for Gmail) – Google se snaží v e-mailech zpřístupnit „programovatelné“ prostředí, které by e-maily…