Jedna věc, kterou Mac OS neznámo proč skoro vůbec neumí. Barevná schémata, tak je to možné třeba ve Windows. Nebo alespoň nějak lépe zvýraznit okna.

Jediné co můžete, je jít cestou světlého/tmavého režimu a režimu kontrastu, který je mimochodem zcela příšerný (najdete v Accesibility/Zpřístupnění).
Lze změnit barevný akcent (accent color) a barvu zvýraznění ( Highlight color), což je dost k ničemu. Najdete v System Settings > Appearance. A bohužel nelze ukládat zvolené kombinace a rovnou upozorním, že když se vám to povede nastavit nevhodně, tak je dost těžké to dostat do původní podoby. Navíc to nezmění onu nevýraznost rozhraní jako takové.
- Accent color je barva, která se používá pro různé prvky uživatelského rozhraní, jako jsou tlačítka, výběrové rámečky a další interaktivní prvky. Což může dost pomoci i v tom, že budete lépe vidět aktivní prvky, které ve výchozí podobě jsou stejně nevýrazné jako většina rozhraní.
- Highlight color se používá k označení vybraného textu nebo položek. Tedy toho co “vyberete do bloku”
Zkuste si pohrát s Povolit zabarvování tapet v oknech/Allow Wallpaper Tinting in Window, uvidíte co vám bude víc vyhovovat.
Mimochodem, ty výše uvedené možnost “přizpůsobení” se objevily jako velká novinka v roce 2020. A od té doby se nic nezměnilo.
Trochu si lze pohrát s průhledností, ale to je také bída. Viz konec tohoto tipu.
Malá užitečná aplikace je HazeOver – ztmavuje neaktivní okna, což dost pomůže. Na velkém displeji velmi, stačí nastavit jen něco okolo 15 % ztmavení, nejsou nutné příliš velké hodnoty.
POZNÁMKA: Chrome umožňuje měnit barvu okna a změní tím i barvu záhlaví s taby. Dost užitečné, protože tím lze snadno vizuálně odlišit různé profily Chrome. Některé další aplikace také mohou mít vlastní barvová a vzhledová schémata.
“Semafor” (traffic lights), tedy ony tři barevné prvky pro zavírání/minimalizaci/umístění oken nejde mít jinde než vlevo nahoře. A podle všeho opravdu neexistuje cesta, jak to změnit.
Můžete měnit ikonky, ale nemůžete to udělat pro předinstalované aplikace. A občas budete narážet na to, že to prostě někde funguje a někde nefunguje.

Je možné mít vlastní pozadí plochy (Wallpaper) ale také pozadí složek ve Finderu. Ale opět je to omezené, jedině pokud je v pohledu s ikonami.

Lze přizpůsobit mírně přihlašovací/zamknutou obrazovku (login screen), ale to vám s přehledností a použitelností rozhraní nijak nepomůže.

Dock je přizpůsobitelný co se velikosti ikon týče, toho zda se zvětší při najetí kurzorem. Lze ho schovávat a umístit dolů, vlevo nebo vpravo. Nahoru ovšem ne. Pokud byste chtěli více přizpůsobitelný Dock, tak zahodit ten od Apple a pořídit si nějaký lepší. Pro přizpůsobení toho od Apple třeba viz již zmíněný DockDoor. A něco více v Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Menu nahoře je rozhodně vhodné uvést do použitelnějšícho stavu. Dříve byl vhodný Bartender, aktuálně bych doporučil spíše Ice. Tady více v Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

Poslední kde můžete něco zkusit něco Accesibility/Přístupnost kde v Display/Displej jsou různé možnosti přizpůsobení pro zobrazování pro uživatele se specifickými potřebami. Je zde i výše zmíněné nastavení průhlednosti.
PS: Otvírákový obrázek vytvořil Copilot. ChatGPT zrovna pár hodin nejela, takže se mi nechtělo čekat.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1152: U kterých WiFi sítí si zapínat a nezapínat automatické připojování (Wi-Fi mýty)
Jedno z dobrých bezpečnostních opatření u WiFi je, že ne pro každou síť si zapnete automatické připojování. Měli byste s touto funkčností zacházet obezřetně. Souvisí to s Je nechávání zapnuté WiFi nebezpečné?…
-
TIP#1144: Jak najít soubor v počítači?
Jedna věc je na tomto tématu zajímavá. Žijeme v době, kdy pomocí Google dokážeme najít skoro cokoliv. Navíc velmi rychle a pohodlně. Jenže když přijde na hledání věcí co máte uložené v…
-
TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?
Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují…
-
iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená?
Aktuální (11.4) iOS přinesl dlouho žádanou novinku, zprávy (Messages) ukládané a synchronizované v iCloudu. Podstatné na této změně je, že konečně po mnoha letech budou zprávy synchronizované napříč zařízeními. Druhé podstatné je,…
-
TIP#1078: Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google?
Klasický Disk Google (Google Drive) jste možná v počítači měli a možná ještě máte (byť teď je čas přejít na náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google…
-
TIP#1058: Co je to LaTeX?
Možná se vám poštěstilo a setkali jste se s termínem LaTeX – nic neobvyklého to není, pokud se pohybujete v akademické sféře nebo pracujete s lidmi co používají Linux. Související příspěvky TIP#951:…
-
TIP#1050: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF
PDF je souborový formát od Adobe, což asi víte. Zkratka z Portable Document Format, což tak trochu vystihuje to, že pokud něco máte v PDF, tak to zpravidla dokážete zobrazit a vytisknout…
-
TIP#1004: Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5
Jedna z užitečných klávesových zkratek napříč všemi prohlížeči je tak, který vám umožní znovu natáhnout zobrazenou stránku – skrývá se pod F5 či Ctrl-R v tzv „soft“ podobě a Ctrl-Shift-R či Shift/Ctrl-F5…
-
TIP#951: Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Virtuální plochy (virtual desktops) jsou věc poměrně běžná z Linuxového prostředí, méně běžná ve Windows, byť od Windows 10 jsou virtuální plochy (konečně) součástí systému. Tahle schopnost mít více ploch a moci…
-
TIP#907: V čem vytvářet vývojové diagramy?
Vývojové diagramy můžete začít vytvářet v něčem jako PowerPoint, Word či KeyNote. Což ale bude znamenat, že půjde jen o něco velmi jednoduchého a nepříliš praktického. Nebo se můžete vydat k věcem…
-
TIP#905: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory
Notepad++ je jeden z velmi povedených editorů pro Windows. Tedy editorů pro kodéry a programátory, abych byl přesný. Pokud ale používáte Linux, tenhle skvělý kousek software mít nemůžete. Skoro nemůžete. Je tu…
-
Od iOS 11 se změnil formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIC/HEIF/HEVC. I po třech letech je to stále zbytečná komplikace.
S příchodem iOS 11 pro iPhone a iPad přichází také jedna dost zásadní změna v ukládaní fotografií a videa – přichází HEIF místo JPEG a HEVC místo H.264 (u videa). Což může…
-
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…
-
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…