@365tipu

Co je nového v Mac OS Big Sur

Máte staženo a nainstalováno? Můžete tedy začít zkoumat co je vlastně nového v nejnovější verzi Mac OS uvolněné 12. listopadu 2020. Nutno dodat, že nového je toho hodně, ne všechny novinky ale jsou dobré. Verze Big Sur je mimochodem 11.0.1

Barvičky a vzhled

Tohle se vám možná nebude líbit (osobně považuji barevné schéma za mimořádně odpudivé) a omalovánkový vzhled je prostě velká změna oproti předchozímu. Ale nakonec si stejně budete muset zvyknout. Nejvíc mi vadí modrá horní lišta menu.

Měnit tohle můžete  v Předvolby systému/System Preferences -> Obecné/General. Špatná zpráva je, že moc na výběr nemáte. Tohle se líbit nebude, protože nemáte na výběr nic vlastního.

Zcela určitě ale můžete vybrat jiný obrázek na ploše (Předvolby systému/System Preferences -> Plocha & Spořič/Desktop and Screen saver) a tím se změní i barva lišty (odvozuje se totiž od pozadí, nemá vlastní barevné nastavení, bohužel). Pokud máte víc ploch tak nezapomeňte, že nastavení je pro každou jiné.

Novinkou je možnost volby barevného ekcentu/Accent Color v Předvolby Systému/System Preferences -> Obecné/General. Pokud zvolíte první z nabízených, budou moci různé aplikace mít různé barvy pro zvýraznění – další volby nastavují jednu vybranou barvu.

Andrew Denty v A visual comparison of macOS Catalina and Big Sur má skvělé srovnání původních a nových vzhledů

Rozhraní (UX, GUI)

Rozhraní jako takové je jiné – v aplikací se jinak zobrazují různé stránky, došlo k odlehčení oken, jsou nové zvuky,

Rolovátka (posuvníky) po stranách by měla být použitelnější (a jsou na celou výšku) ale ve skutečnosti se neustále schovávají a je dost obtížné je zobrazit (jde je naštěstí zapnout na „vždy“ – Předvolby systému/System Preferences -> Obecné/General -> Zobrazit posuvníky).

Každopádně kulatější rohy uvidíte na první pohled a nadmíru průhledných věcí také. Dock je také průhlednější. Je hodně nových ikon a všechny mají nový „squircle“ tvar (prostě čtverec s kulatými rohy). U Docku se navíc Apple chlubí geniálností a prostorovosti. Klasicky ale pokud chcete opravdu cool Dock, tak jděte po něčem jiném než tom od Apple (viz alternativy pro Dock).

Horní pruh s menu (řádek nabídek) je možné nechat skrývat když ho nepotřebujete. Najdete v Předvolby systému/System Preferences -> Dock a řádek nabídek -> Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek.

Tu modrou barvu (nebo jinou co tam vznikne) výše zmíněnou prostě zrušit nemůžete, jedině výběr druhého schématu s „dark“ pro pruh i Dock – jenže tím získáte „dark“ (temné) i aplikace nebo změnit průhlednost nebo (zejména) změnit obrázek na pozadí.

V aplikacích je boční panel na celou výšku (uvidíte to třeba u Fotky, Finder či v Poště). A ano, dost se to podobá iPadu.

Knoflíky a ovládací prvky nově mizí a objevují se podle toho, zda jsou skutečně potřeba. Čas ukáže, jestli to bude dobře či špatně.

Share Sheets (sdílecí dialog) je také pozměněný vzhledově – dole můžete navíc kliknout na More/Více a dostat se tak do Předvoleb systému kde můžete přidat/odebrat položky.

Pokud vám nevyhovuje automatické zabarvování oken podle pozadí na ploše tak i to je možné vypnout. V Předvolby Systému/System Preferences -> Obecné/General najdete Povolit zabarvování tapet v oknech/Allow Wallpaper Tinting in Window

Safari se zlepšuje, ale pořád to hlavní chybí

Safari je nová verze – rychlejší, lepší práce se záložkami (tabs)

Více soukromí (Privacy Report Button co vám řekne jak hodně leze daný web do soukromí, ikonka černobílého štítu),

Šikovná kontrola kompromitovaných hesel (těch co máte v iCloud Klíčence).

Velká novinka jsou rozšíření  a v App Store je nová kategorie, kde si je můžete opatřovat.

Můžete si i upravit spouštěcí (start) obrazovku. Klikněte na ikonku vpravo dole.Nic moc to ale neumí

Doplněny byly překlady, ale je to pouze sedm jazyků a čeština tam není.

Bohužel stále není možné mít více profilů, takže Chrome/Firefox zůstávají lepší volbou.

Užitečná věc v Safari je import záložek, historie a hesel z Chrome a Firefoxu. Musíte je předtím ukončit a poté proběhne import. Těžko ale hádat co vlastně importuje pokud používáte více profilů. Najdete v Soubor/File -> Import Z/Importovat From – Není to sice novinka v Big Sur, ale je dobré jí zdokumentovat.

Další aplikace od Apple

Messages umí připínat konverzace, lépe pracovat se skupinovými zprávami i lépe vyhledávat. Nechybí nové Memoji a efekty. Potěšit by mohlo vylepšené vybírání fotek. Nepotěší, že Messages/Zprávy jsou stále jenom Apple ekosystém. Po tolika letech by to konečně měli rozšířit všude.

Mapy od Apple toho v Česku moc nového mít nebudou, ale v lepších částech světa jsou tam například vnitřní prostory letišť a nákupáků, 360 stupňový pohled na cíl, plánování cesty pro elektromobily. Nové jsou i průvodce, které můžete vytvářet i vy sami a sdílet.

FaceTime pozná pokud někdo mluví ve znakové řeči. Jak to ale bude pro češtinu netuším.

V Apple Music je Pusťte si/Listen Now (nahradilo For You) s nabídkou aktuálních novinek, rozhovorů a personalizovaných playlistů. Pokud vám Pustťe si dává trval Vyskytla se chyba tak vítejte do klubu.

Spotlight vyhledává rychleji a trochu se zlepšila použitenost předložených výsledků (stále je to ale bída). Nevím zda potěší, ale Spotlight nově pohání vyhledávání v Safari, Pages, Keynotes a dalších aplikacích. Vylepšen byl i Rychlý náhled

Připomínky/Reminder je možné přiřazovat lidem a mají chytré návrhy podle toho co jste měli v připomínkách v minulosti. Seznamy umí emoji.

Poznámky/Notes umí více stylů textu a formátování, je vylepšné hledání a také scanner přes fotoaparát.

Diktafon umí složky a dynamické složky, oblíbené a vylepšuje záznamy (odstranění hluku na pozadí a dozvuku místnosti).

Nějaké ty novinky jsou i v Apple Arcade (něco co jsem asi nikdy nespustil) – doporučování her od přátel, „continuity“ v podobě pokračování her na více zařízeních.

Oznamovací centrum/Notification Center

Vyvolaní Oznamovacího centra nemá vpravo nahoře vlastní ikonu – klikejte na datum a čas (a ano, konečně je tam normálně vidět datum i čas).

Notification Center/Notifikační centrum je zcela přepracované, už nemá dvě karty a je založené na Widgetech. 

Někde se dočtete, že Widgety je možné dávat přímo na plochu, ale není tomu tak – mohou být jenom v Notifikačním centru a je to stejně nepraktické a hloupé jako na iPhone/iPadu.

Na konci centra je volba Upravit widgety/Edit Widgets kde můžete přidávat nové, ubírat stávající a měnit jejich pořadí.

Stejně jako na iPhone/iPadu mají tři velkosti a velikost je možné měnit přes menu vyvolatelný pravým kliknutím (Control+kliknutí).

Výběr je enormně malý. Mělo by se to zlepšit až se začnou objevovat widgety z aplikací a od dalších autorů. Budete to ale muset hledat v App Store – přímo v úpravě Widgetů ne – kde to ale žádnou samostatnou kategorii nemá a přidají se tím, že si přidáte aplikaci co je umí.

V Notifikačním centru můžete kliknout a držet upozornění pro zobrazení dalších voleb. Nefunguje to ale všude, upozornění musí něco takového podporovat (interaktivní upozornění, umí to například Pošta/Mail). Upozornění se seskupují podle aplikace.

Ovládací Centrum/Control Center (pravá část menu, horní lišty)

Ikonky v pravé části menu jsou také změněné – vypadá to na větší rozestup mezi nimi a hlavně je tam nová ikonka pro Ovládací centrum/Control Center co vypadá stejně jako ten na iPhone či iPadu – je na něm ovládání WiFi, Bluetooth, AirDrop, jasu monitoru, hlasitosti, DND/Nerušit, jas klávesnice, zrcadlení obrazovky a mohou tam být i ovládání od různých aplikací.

Naštěstí to není udělané tak špatně jako na iPhone/iPadu, takže je tu například rovnou vidět k jaké Wi-Fi síti jste připojení. Ikonka pro Wi-Fi je stále k dispozici samostatně a není u ní možnost vypnutí. Z Ovládacího centra jde přetahovat ikonky do lišty.

Baterie – stav a nabíjení

Potěší ikonka pro baterii, co konečně zobrazuje mírně použitelnější informace a to, že v Předvolbách systému -> Baterie je vidět historie nabití/vybíjení. Apple navíc uvádí, že nabíjení baterie je ještě více optimalizovano.

Z menu se ztratilo kolik procent baterie zbývá – chcete-li to vrátit zpět tak v Předvolbách systému -> Dock a řádek nabídek(Dock & Menu bar -> Baterie najdete možnost Zobrazit procent/Show Percentage (a také možnost zobrazit v Ovládacím centru)

Předvolby systému/System Preferences

Změny jsou i v Předvolbách systému. Ne že by tedy došlo k utřídění ikonek podle abecedy a zlepšení přehlednosti ale došlo ke změně ovládání a chování. Osobně bych řekl, že je to zmatenější než předtím, ale asi půjde jenom o zvyk.

A také stále platí, že pokud někde Předvolby systému máte otevřené, tak na jiné ploše je prostě neotevřete. Prostě Apple.

Fotky/Photos a práce s fotografiemi

Fotky/Photos mají novou úravu Retouch/Retuš (ale to tím Apple myslí a kde to tam najdete se neptejte, typicky nejasné) s ML pro odstraňování nechtěných věcí z fotek.

Samozřejmě i přepracovaný vzhled (tady hodně uvidíte jak se iPad přibližuje k Mac OS a naopak).

Popisky fotek se nově jmenují Captions (což odpovídá názvosloví na iPadu/iPhone).

Bohužel fotky jsou stále beze jmen a stále jsou mimo souborový systém.

Nově jde opravovat, filtrovat a ořezávat i video.

A samozřejmě, vylepšené jsou i vzpomínky (další z věcí, kterou jsem nikdy nepoužil).

Systémové věci a bezpečnost

Apple slibuje rychlejší aktualizace a také více aktualizací na pozadí.

App Store

V App Store jsou nově rozšíření pro Safari (mají samostatnou kategorii) a u aplikací je „nutriton label“ informující o tom jaká data shromažďují a co s nimi dělají. Moc od toho nečekejte, vyplňují to sami vývojáři.

Novinky týkající se hardware

AirPods se nově automaticky přepínají mezi zařízeními (stejně jako další slucházka od Apple) – přepínají se podle toho, které ze zařízení (se stejným iCloud účtem) hraje audio.

Home umí u HomeKit Secure Video Cameras rozpoznávání obličeje a zóny aktivit. Obličeje jsou navíc propojené s Photos/Fotkami. Barevní žárovky podporují změnu barev v průběhu dne. Samotná Home/Domácnost aplikace je stále stejně nevzhledná a nepoužitelná.

Možnost spouštět aplikace z iPhone/iPadu se netýká Mac/MacBook počítačů s Intel procesory – mělo by to jít u nových ARM (M1) strojů.

POZNÁMKA: Snad všechno. Pokud jste ještě na něco narazili, dejte vědět. Tipy a triky pro MacOS najdete v  Jak na Mac OS.

Pokračování v Co vás čeká po aktualizaci Mac OS na Big Sur a jaké problémy se objevily (průběžná aktualizace)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky