Jak stáhnout a aktualizovat Mac (MacBook) na Mac OS Big Sur

12. listopadu 2020 je den na které Apple oznámilo uvolnění nové verze Mac OS s označením Big Sur. Jak pro klasické Mac/MacBooky založené na Intel procesorech, tak pro nové s ARM M1.

Tradičně platí, že musíte počkat až se vám nabídka nového operačního systému objeví v Jablíčko -> O tomto Macu/About This Mac -> Aktualizace softwaru (případně bude svítit v jablíčkovém menu jako „Aktualizace“ u položky Předvolby systému/System Preferences protože tam je Aktualizace softwaru také dostupná).

Ještě předtím je ale dost dobře možné, že na vás vyskočí Doplňková aktualizace systému macOS Catalina 10.15.7 – má 1.2 GB a v popisku je řeč o bezpečnostních opravách a je zhruba týden stará. Instalovat ji nemusíte, stačí počkat na nový Big Sur.

Nějak urychlit stažení nového Big Sur nemůžete – jediné co čas od času pomáhá je jít otevřít právě Aktualizaci systému – provede se tím kontrola. Žádná ruční „kontrola na dostupnost aktualizace“ tam není.

TIP: Pokud byste chtěli Mac OS aktualizovat z Terminalu, tak k tomu slouží příkaz „softwareupdate -l“ (pro zobrazení dostupných aktualizací) a „software update -i“ (pro instalaci konkrétní aktualizace). Ani tady ale Big Sur dříve nezískáte.

Než vám tedy dorazí Big Sure tak se ujistěte, že máte v Macu/MacBooku dostatek volného místa na disku a případně si udělejte nějaký ten úklid a zálohu.

Mac OS Big Sur je dostupný

Zhruba o půl osmé večer 12. listopadu se Big Sur objevil jako dostupný k stažení.

Čeká vás stáhnout 12.18 GB a poté spustit aktualizaci. U té nepočítejte, že by byla rychle. Samotné stažení je čerstvé po uvolnění extrémně pomalé a může docházet i k tomu, že se stahování přeruší. Také nepočítejte s tím, že by byla vidět rychlost stahování. Dost nepříjemné opomenutí, pokud chcete vědět jestli máte v pohodě připojení. Ale tohle je Apple, tady nemáte nárok.

Pokračování tedy později, až se zadaří stáhnout. Prozatím „Zbývá přibližně 12 hodin“ ‚[12.11.20 19:56]. O něco později „Zbývá přibližně 2 dny“ při stažených 94.4 MB a [12.11.20 20:05]. O pár hodiny později ([12.11.20 21:35]) jsme na „zbývá 17 hodin“ a staženo 3.44 GB.

Co se stane když uprostřed stahování aktualizace dojde k „selhání“?

Tohle se vám líbit nebude. V mém případě po stažení 3.5 GB došlo k „selhání“. Nové spuštění stahování sice nezačalo „od nuly“, ale od 1.54 GB. Prostě nepočítejte s tím co je běžné u Windows, že stahování bude pokračovat tam, kde přestalo.

Pokud chcete dobrou radu? Nikdy nestahujte aktualizace (a už vůbec ne nový Mac OS) hned poté co došlo k uvolnění.

Opakovaně (a krátce po sobě) se objevující selhání mimochodem znamená, že Apple přestaly fungovat aktualizační servery (nebo jsou enormně přetížené).

Dost důležitá věc je i neměnit uprostřed stahování Wi-Fi/síť. Pokud dojde ke změně IP adresy/sítě vašeho počítače, tak okamžitě dojde k selhání stahování.

[12.11.20 22:08] Konečný stav prvního pokusu o aktualizaci je ten, že Apple spadly aktualizační servery a s nimi i část iCloudu. Nechám to na ráno.

[13.11.20 09:26] Staženo, potřebný čas zhruba 2.5 hodiny, což odpovídá možnostem linky. Takže problémy odstraněny. Jde se instalovat. Píše, že odhadovaný čas je 15 minut. Což bude tak do rebootu.

[13.11.20 10:17] Hotovo. Mam na MacBooku omalovánky.

Postup aktualizace

Po stažení nejprve zhruba 15 minut bude probíhat příprava a poté dojde k restartu.

Samotná aktualizace u MacBook Air 2020 zabrala zhruba 45 minut. Dostanete barevné omalovánky. Osobně bych to barevné schéma označil za iritující, zejména tedy modrou horní lištu.

Novinky a zádrhele

Pokud chcete vědět co je vše nové v Mac OS Big Sure tak pokračujte do Co je nového v Mac OS Big Sur a Co vás čeká po aktualizaci Mac OS na Big Sur a jaké problémy se objevily (průběžná aktualizace)