Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#1808: Jak z Mac OS odstranit Flash

    TIP#1808: Jak z Mac OS odstranit Flash

    S lednem 2021 definitivně skončil Flash. Což je dost významný důvod, proč ho (také definitivně) odstranit všude, kde jste to ještě neudělali. Jedno z míst může být i Mac OS. Související příspěvky…

  • TIP#1807: Jak se na Safari (iPad, iPhone a Mac OS) zbavit záplavy otevřených záložek

    TIP#1807: Jak se na Safari (iPad, iPhone a Mac OS) zbavit záplavy otevřených záložek

    Pokud na iPadu/iPhone snad zapomínáte ručně zavírat všechny co jste otevřeli v Safar tak je tu snadná pomoci. V Nastavení/Settings -> Safari -> Zavřít panely/Close Tabs je možné vybrat jak má Safari…

  • Jak si na Mac OS pořídit Adobe Flash Player

    Jak si na Mac OS pořídit Adobe Flash Player

    Chcete slyšet jednu jasnou věc hned na začátek? Žádný Flash Player si nepořizujte, už roky není potřeba (a v lednu 2021 ho navíc Adobe definitivně pohřbilo) a celou dobu to byla jedna…

  • TIP#1805: Co je to SSH a k čemu je to dobré

    TIP#1805: Co je to SSH a k čemu je to dobré

    SSH je zkratka pro Secure Shell (v delší podobě Secure Socket Shell) a v hlavní podobě jde o šifrovaný síťový protokol umožňující bezpečnou komunikaci v síti co nemá žádné další zabezpečení (VPN…

  • TIP#1804: Jak na Mac OS znovu získat (renew) IP adresu

    TIP#1804: Jak na Mac OS znovu získat (renew) IP adresu

    Dynamickou (přidělenou) IP adresu váš počítač (notebook, telefon, tablet, atd) dostává od DHCP serveru. Tzv. si ji „půjčuje“ (lease) a to na určitou, poměrně dlouhou dobu. DHCP server je zpravidla součástí Wi-Fi…

  • TIP#1800: Jak v prezentaci v PowerPointu změnit písmo (font) na všech snímcích

    TIP#1800: Jak v prezentaci v PowerPointu změnit písmo (font) na všech snímcích

    Taková ta věc, kterou čas od času sám řeším. Doplním či opravím nějakou starší prezentaci v PowerPointu a zjistím, že se mi tam místo fontu co doposud byl všude, najednou objevil nějaký…

  • TIP#1797: Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?

    TIP#1797: Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?

    Windows mají přesýpací hodiny, Mac má otáčející se barevné (duhové) kolečko. Říká se mu též Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti (podobně jako mají Windows Modrou obrazovku smrti/Bluescreen of death, byť to není…

  • TIP#1795: Jak v Mac OS smazat systémové tapety (wallpapers)?

    TIP#1795: Jak v Mac OS smazat systémové tapety (wallpapers)?

    Věděli jste, že tapety na plochu (wallpapers) v Mac OS zabírají přes 1 GB diskového prostoru? Apple jich nadělilo vrchovatě a možná by se vám mohlo hodit je odstranit pokud máte málo…

  • TIP#1789: Jak na MacOS dostat více obrázků do jednoho PDF

    TIP#1789: Jak na MacOS dostat více obrázků do jednoho PDF

    Jedna věc na začátek je dost nutná říci. Obrázky v podobě fotografií můžete posílat samostatně a vůbec je nemusíte (a neměli byste) dávat do PDF. Bohužel ale občas na něco takového narazíte…

  • TIP#1783: Jak je s to údaji o ochraně soukromí (‚Nutrition Label‘) u aplikací v App Store od Apple?

    TIP#1783: Jak je s to údaji o ochraně soukromí (‚Nutrition Label‘) u aplikací v App Store od Apple?

    14. prosince Apple uvolnilo iOS/iPadOS 14.3 a Mac OS Big Sure 11 a jednou z novinek bylo iu zprovoznění slibovaných údajů o tom jak aplikace používají naše osobní i neosobní údaje. U…

  • TIP#1782: Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

    TIP#1782: Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

    Pokud jste dlouholetým uživatelem LastPass, tak možná časem (po pořízení iPhone, iPad a MacBooku) dorazíte do momentu, kdy si říkáte, že by nebylo marné mít hesla z LastPass i v Klíčence u…

  • TIP#1780: Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout

    TIP#1780: Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout

    Nerušit (Do Not Disturb, DND) je na počítači či notebooku s Mac OS užitečná věc, pokud chcete mít klid na práci bez vyrušování upozorněními a zvuky nebo třeba když prezentujete a nechcete…

  • TIP#1775: Jak na Mac OS používat WhatsApp?

    TIP#1775: Jak na Mac OS používat WhatsApp?

    S WhatsApp je to stále stejně problematické, aplikaci je možné používat pouze na mobilní zařízení co má telefonní číslo a veškerá komunikace se odehrává pouze na tomto zařízení. Vyvoláno je to i…

  • TIP#1773: Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?

    TIP#1773: Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?

    Jedna věc je na Mac OS komplikovaná ve srovnání s Windows. Velmi důsledně skrývá velikosti souborů a vede to k tomu, že uživatelé z Maců běžně posílají přílohy (hlavně fotky kde to…

  • TIP#1770: Jak na Mac OS najít všechny snímky obrazovky (screenshot)

    TIP#1770: Jak na Mac OS najít všechny snímky obrazovky (screenshot)

    Malá vychytávka co využívá to, že v Mac OS je možné soborům přidávat štítky (tags) a Mac OS ke každému snímku obrazovky přidá konkrétní štítek. Ale protože jsme u Apple, tak to…

«Předchozí stránka
1 … 16 17 18 19 20 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení