@365tipu

TIP#1783: Jak je s to údaji o ochraně soukromí (‚Nutrition Label‘) u aplikací v App Store od Apple?

14. prosince Apple uvolnilo iOS/iPadOS 14.3 a Mac OS Big Sure 11 a jednou z novinek bylo iu zprovoznění slibovaných údajů o tom jak aplikace používají naše osobní i neosobní údaje. U každé aplikace v App Store i Mac App Store se tak můžete podívat na přehled . Má to ale několik zádrhelů.

Ten první je, že u řady aplikací to vůbec není uvedeno – závisí to totiž na tom, zda to tvůrci aplikací uvedli. Bude trvat ještě několik měsíců, než to Apple „vynutí“ od většiny aplikací.

Druhý zásadí zádrhel je, že jde o informace vyplněné autory aplikace. Nikdo je neověřuje, nekontroluje a a mohou si tam uvést cokoliv chtějí. Respektive, neuvést cokoliv uvést nechtějí. Jak a co vyplňují viz App privacy details on the App Store

Samotný přehled je rozdělená do tří sekci – data používaná pro sledování, data spojená s vámi a data co s vámi nejsou přímo spojena.

Sice jim „hrozí“ odhalení, ale to je velmi málo pravděpodobné. Kdykoliv se to navíc může změnit a nic vás na to neupozorní a ani Apple nebude vědět, že aplikace dělá něco zcela jiného, než uvedla v App Store.

Apple to v přehledu novinek uvádí slovy „New privacy information section on App Store pages that includes a developer-reported summary of the app’s privacy practices„.

Upozornit je potřeba na „developer-reported“ a pamatovat, že je to jenom nic neříkající hra. Apple se snaží budovat pozitivní image, ve skutečnosti jde jenom o další mimořádnou úroveň pokrytectví.

V Mac App Store jsou podmínky tytéž. Pokud chcete vidět jak to vypadá, když někdo zaškrtne prakticky všechno co může, tak se podívejte na Messenger či Facebook.

V App Store hledejte pod Ochrana soukromí v aplikaci/ App Privacy nálepkou (označovanou i jako nutrition label). Případně rovnou můžete zcela ignorovat. Reálně je to bezcenné

V dubnu 2021 dorazila možnost blokovat poskytování IDFA a tím „znemožnění“ šmírování, podrobnosti v Co je to App Tracking Transparency na iPhone/iPadu? Proč se Facebook bojí? A jak s tím zacházet?

TIP:  Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS jsou místa, kde najdete další tipy a triky pro jablíčkáře.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky