@365tipu

TIP#1795: Jak v Mac OS smazat systémové tapety (wallpapers)?

Věděli jste, že tapety na plochu (wallpapers) v Mac OS zabírají přes 1 GB diskového prostoru? Apple jich nadělilo vrchovatě a možná by se vám mohlo hodit je odstranit pokud máte málo místa na disku. Jenže, jste u Apple a uživatel nemá právo mazat tapety od Apple.

Pokud zajdete do „/Volumes/Macintosh HD/System/Library/Desktop Pictures“ tak je tam sice uvidíte, ale mazání není dovoleno. Ve Finderu vůbec není v nabídce a v Terminalu dojde chybě.

POZNÁMKA: Pozor, v počeštěném Mac OS to ale bude „/Volumes/Macintosh HD/Systém/Knihovna/Desktop Pictures“. Ve starších verzí Mac OS toto nemusí platit.

Jedno řešení by tu bylo – restartujte do Recovery režimu (při restartu držte ⌘R), jděte do výše uvedené složky (v Terminalu) a budete je moci smazat.

Při aktualizaci Mac OS (zejména té větší, jako třeba Big Sur) se vám nejspíš v systému objeví znovu.

Změnu tapety najdete v Předvolby Systému/System Preferences -> Plocha a spořič/Desktop & Screen Saver – pokud kliknete na „Obrázky na plochu“ v levém sloupci otevře se vám výše uvedená složka. Pozor na to, že kliknutí na nabízenou tapetu okamžitě změní nastavení.

Další tipy a triky pro Mac najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky