Před pár dny jsem potkal jeden takový klasický případ. Kanál na YouTube a tam namluvené audioknihy, včetně obálek těch knih. Bez práv. Dotyčný argumentoval tím, že si to dělá pro sebe” a “nevydělává na tom”.
Velmi častá omluva (nebo výmluva, záleží kdy a jak) v okamžiku, kdy se na něco takového přijde a dorazí nějaká ta výzva od právníka na upuštění od jednání nebo, ještě hůře, předžalobní výzva rovnou k zaplacení mnohdy ne příliš malých peněz.
Ano, můžete si namlouvat audioknihy pro osobní potřebu, ale pak to musí zůstat u vás v počítači či mobilu a nemůžete to veřejně šířit. Už vůbec ne tak, že si založíte kanál na YouTube či pořídíte Instagram/TikTok a tam to budete dávat.
Protože v tom okamžiku už šíříte autorská díla a pro něco takového musíte mít ošetřena autorská práva. Tedy od autorů, knihy, ilustrace, prostě všeho, mít svolení (smlouvu).
Nebudete-li to takto mít, tak vám hrozí v tom dobrém případě, že dostanete výzvu k ukončení protiprávního konání. V tom horším případě vás může čekat soud a náhrada škody. Což může být nakonec dost značná částka, protože peníze se tam počítají většinou poněkud absurdně. A opravdu vám nepomůže, že jste na tom nic nevydělali a že to bylo “pro osobní potřebu” či že to byl “jen koníček”.
Osobní potřeba?
Osobní třeba, to je dost důležité vědět, je v zásadě určená tím, že si něco pořídíte/vytvoříte pro soukromé užití a nesmíte to sdílet s veřejnosti. A co navíc, musí jít o nekomerční účel. Sdílení s veřejností nicméně není to, že danou věc zpřístupníte úzkému okruhu rodiny a přátel.
V okamžiku kdy to ale pověsíte na volně/veřejně přístupný Youtube/TikTok/Instagram/Facebook (atd), tak už je to sdílení s veřejností.
TIP: A ne, nepomůže vám ani „fair use“. Viz Co je to “fair use” (férové užití) a řídí se tím i evropské/české autorské právo?
Jak na to někdo přijde?
Nespoléhejte se na to, že snad váš YouTube kanál nikdo nezná a neobjeví. Vlastnící práv mají řadu mechanismů, které pomocí prostě “prohledávají” Internet, hlídají sociální sítě, nasdílené příspěvky, zkoumají zvukové stopy videí. A dříve nebo později se k vašemu obsahu dostanou.
Pro hudbu je to dokonce velmi snadné, přes tzv. Content ID systémy, kde na sociálních sítích i dalších platformách lze snadno identifikovat hudbu.
Co dělají platformy s takovýmto obsahem?
Vedle postihů/stíhání od autorů (respektive od autorských organizací, které je zastupují) se zpravidla setkáte i s postihem od platforem, kde porušujete autorská práva.
- Mohou vám například odstranit hudbu u videa
- Mohou kompletně odstranit video či jiný obsah, který porušuje práva
- A samozřejmě, při opakovaném porušování, přijdete o účet
Když nevíš, zeptej se právníka. Nebo AI
Dnes to máte snadné, můžete se prostě zeptat AI. Treba tak, že do ChatGPT hodíte titulek tohoto tipu. A dozvíte se vše podstatné (kompletní odpověď následuje):
Nahrávání cizích autorských děl na platformy jako YouTube, Instagram nebo TikTok, i když je to „pro osobní potřebu“, může mít právní důsledky. České autorské právo chrání autory a jejich díla před neoprávněným užitím, šířením nebo zpřístupňováním veřejnosti bez souhlasu držitele práv.
I když zákon umožňuje vytvářet kopie pro osobní potřebu, toto se nevztahuje na zpřístupňování děl veřejnosti prostřednictvím internetu. Nahráním cizího díla na sociální sítě ho zpřístupňujete širokému publiku, což překračuje rámec osobní potřeby.
Možné důsledky mohou zahrnovat:
- Odstranění obsahu: Platformy často reagují na stížnosti držitelů práv a mohou váš obsah odstranit.
- Právní kroky: Držitelé autorských práv mohou požadovat náhradu škody nebo podniknout právní kroky.
- Finanční sankce: Můžete být vystaveni pokutám nebo povinnosti uhradit škodu způsobenou porušením práv.
- Trestní odpovědnost: V závažných případech může být porušení autorských práv posuzováno i jako trestný čin.
Doporučení:
- Získejte souhlas: Pokud chcete sdílet cizí dílo, požádejte o svolení držitele autorských práv.
- Využijte legální zdroje: Používejte obsah s licencí, která umožňuje sdílení (např. Creative Commons).
- Vytvářejte vlastní obsah: Nejlepší způsob, jak se vyhnout porušení autorských práv, je tvořit a sdílet vlastní díla.
Je důležité respektovat autorská práva, abyste se vyhnuli možným právním problémům a podpořili spravedlivé užívání tvůrčího obsahu.
Další tipy týkající se autorského práva
-
TIP#372: Mohu použít Zdroj Facebook? Zdroj Youtube? Zdroj Internet?
Dlouholetý nešvar českých médií. Seberou „někde“ na Internetu obrázek či video a aby to vypadalo košer, tak pod něj napíší „Zdroj: Internet“. Od té doby co se rozšířil masivně Facebook je neméně…
-
TIP#285: Jak stáhnout z YouTube video?
Především, pokud je to vaše vlastní video, tedy to co jste si tam nahráli, tak většinou prostě stačí jít do vašich videí a u videa v menu najít Download MP4. Bez problémů…
-
Windows 10 nepodporuje hry s DRM v (nejenom) podobě Securom či SafeDISC
Mohli bychom si dlouze povídat o tom, že DRM (Digital Rights Management) je absolutní zlo a jediné co kdy snaha o „ochranu“ programů, hudby či filmů v této podobě přinesla byly a…
-
TIP#217: Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává?
V Mohu si z Internetu stahovat film či hudbu? Je to legální? byla řeč o tom, že stahovat hudbu či filmy je v zásadě legální, byť to může mít různé zádrhele a…
-
TIP#200: Mohu si z Internetu stahovat film či hudbu? Je to legální?
Tenhle tip bude těžko zkousnutelný pro některé lidi. Bude jim vadit, že tvrdí něco opačného, než tvrdí oni. Staví se totiž na stranu pohledu, že samotné stáhnutí hudby či filmu z Internetu…
-
TIP#180: Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem?
V přehledu služeb se zdarma dostupnými fotografiemi (Kde získat fotky k použití zdarma?) na konci zůstala část nazvaná reverzní vyhledávání. Dostala se tam tak, že byla původně součástí předchozího článku, ale má rozhodně…
-
TIP#112: Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat?
Je to možná trochu zvláštní věnovat jeden tip jednomu programu, ale ono to až tak výjimečné není a nebude., Co navíc, v tomto případě, je to věc o které se hodně mluví.…
-
TIP#101: Co používat pro stahování torrentů?
O torrentech už jsme si tu psali, zejména v Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré? a trochu nepřímo v povídání o Kodi. A protože je dnes sobota a…
-
TIP#093: Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?
Pokud chcete rovnou a bez velkého řešení věcí znát odpověď na otázku z titulku, tak ta odpověď je – nemohu. Má to ale samozřejmě nějaká ta „ale“. Ta jsou dána řadou věci.…
-
TIP#081: Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré?
@365tipů se záležitosti jménem BitTorrent zatím nijak extra nevěnoval, tedy nepřímo jedině přes povídání o Kodi, takže je čas to napravit. BitTorrent je mnoho různorodých věcí, ale podstatné je, že to je…
-
TIP#056: Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji?
Vlastně bych rád tento tip spíš pojmenoval „jak zamezit tomu, aby někdo mohl zneužít mé fotky“, ale na to je, prosím pěkně, jediná existující odpověď. Nedávejte na Internet (což se rovná i…