@365tipu

TIP#2055: Nákupní rádce: Co jsme si koupili domů (chytrého i obyčejného) a byla to užitečná koupě.

Chytrá domácnost může být hodně užitečný pomocník a a nemusí nutně jít o něco vysoce sofistikovaného, komplikovaného a nákladného. Užitečná řešení navíc můžete pořizovat postupně a i původně “nedigitální” domácnost tak dovybavovat.

Pár tipů na to co si pořídit podle praktických a (co hlavně) dlouhodobých zkušeností. 

Domácnost jako taková

Chytré topení byla jedna z nejlepších investicí před několika lety. Netatmo termostat, chytré hlavice na tři radiátory. Popsané je to velmi důkladně v Chytrá domácnost: Jak na chytré vytápění a je to jedna z těch nejvíce užitečných věcí – asi hlavně pro úsporu plynu. 

Pozdějí ještě doplněno o Netatmo meteostanici (popsané v Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)), ale tu je hezké mít, ale nutnost to není.

Chytré žárovky a chytré zásuvky jsou fajn pomocníci, viz třeba Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo a Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat. Hodí se na některé specifické věci, zejména na zapínání osvětlení, které nemá vypínač zrovna po ruce – ideálně v kombinaci s chytrým reproduktorem, ne všechno chcete totiž řešit vytahováním mobilu. 

Vynikající před mnoha lety koupený chytrý vysavač od Roomby by dnes už možná byl kombinace vysavače i vytíráni, ale stále i ten původní “obyčejný” vysavač je skvělá věc, kterou oceňují každý týden. 

KÄRCHER SC 3 EasyFix Premium moc “počítačově” nezní, ale je to hodně užitečná pomůcka. Dostatečně skladné a zároveň dostatečně výkonné parní čištění. 

Konektivita

Wi-Fi Mesh (popsané v Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze) je už také investice před pár lety, takže dnešní Mesh (od různorodých výrobců) jsou přece jen pokročilejší, ale hlavní přínos zůstává stejný – bezproblémové pokrytí většího obytného  prostoru. 

Pro připojení k Internetu O2 SmartBox (popsané v Nový O2 Smart Box (druhá generace). Jaký je a co nového přináší?) mající výhodu, že “prostě funguje” a dělá vše potřebné co dělat má aniž by bylo třeba něco řešit. Dáno samozřejmě tím, že jediný Internet co tu máme je VDSL.

Televize 

Chytrá televize od Samsungu mající výhodu dostatku aplikací (včetně Netflixu, HBO, O2 TV, Plex) a přímo podporující AirPlay (což se dost hodí pokud máte věci od Apple, jinak je to jedno). V mém případě to byla 55″ Samsung UE55RU7172 (už není v prodeji, ale pro představu vhodné). Plus moc navíc neváhejte a pořiďte si alespoň nějaký ten soundbar, v mém případě Samsung HW-T450/EN – rozdíl zvuku je dost značný. 

Apple TV krabička co z nechytrých TV dělá chytré, z chytrých ještě chytřejší. Smysl pochopitelně jedině, pokud jste “jableční”. Detailně popsané v Apple TV (návod a recenze): Jak zprovoznit a základní věci (1). Pokud byste ale chtěli poněkud víc volnosti, tak dobré řešení jsou Android TV boxy nebo klidně nějaký ten “box” s PC – přeci jenom na Apple TV si prostě Plex server nepustíte.

Doporučím i O2 TV v hardware podobě, tedy boxu a samozřejmě služby, ale může to být i jiná služba internetové televize – hodně se hodí možnosti si pouštět věci co vám utekly, zastavovat přehrávání a široká nabídka kanálu (co “ve vzduchu” nenajdete). 

Úložiště a disky

Poměrně dávná investice do Synology NAS. Dnes bych už možná šel do něčeho od QNAPu (viz například QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti) pro možnost si vyzkoušet něco jiného. Navíc se od té doby přeci jen tyhle nesmírně užitečné diskové úložiště staly podstatně výkonnější a schopností. 

Nedělejte tu chybu, že si místo slušného NAS koupíte něco jako já ještě před Synology v podobě Seagate BlackArmor NAS 110.  Lepší ekvivalent téhle “hloupé” krabičky je postavit si vlastní externí SSD se solidní kapacitou – ostatně viz Nákupní rádce: Jak si pořídit externí SSD koupí samostatných komponent. Jak to funguje? Pro zálohování dost zásadní, protože jinak všechno trvá hrozně dlouho.

A když už jsem se zmínil o SSD, tak jedna z nejlepších investici do staršího počítače je vyměnit pevný klasický disk za SSD. Ty nové už rozhodně kupovat jedině se SSD (viz Nákupní rádce: Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl)

Chytré reproduktory a podobné věc? 

Pokud bych měl vybrat do jakého chytrého reproduktoru jít, tak vítězem stále je Alexa (popsané v Všechno o Amazon Echo a Alexa), ale nečekejte od toho nic revolučního – musíte na to mluvit anglicky (respektive na to nemůžete mluvit česky) a je to stále zásadní omezení pro použití dalšími lidmi co angličtinu nedávají. Hodí se pro ovládání žárovek, skvělý je interkom (pro volání dítěti co se zabedňuje v pokoji a má tam menší “puk” s Alexou) a pro přehrávání vánočních koled. 

Google Home (popsané v Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení) je nakonec jeden z těch nejméně používaných, ale s Alexou je tak nějak na podobné úrovni, hlavně s ohledem na podporu různorodých zařízení.  Apple HomePod vyniká v tom,  že dobře hraje, ale Siri je stále ta nejhloupější a podpora různorodých zařízení je stále silně omezená (tady viz Jak na Apple HomePod). 

Na počátku pandemie jsem pořídil Rode NT USB a byla to sice trochu nákladná, ale velmi dobrá koupě. Tady viz Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem? a Hardware a software pro natáčení podcastů (work in progress, přidejte další tipy prosím)

Sportovní (chytré) hodinky

Před pořízením iPhone byly skvěle fungující volbou ty od Garminu (viz Jaký je sporttracker/chytré hodinky Garmin vívoactive optic (HR)?) ale od přechodu na jablečnou platformu musím Apple Watch ocenit (ale bez iPhone je prostě mít nemůžete). A jsem si dost jist, že až přestanou fungovat (nebo jakmile Apple přijde s modelem co umí měřit cukr v krvi) tak pořídím opět. Více v Jak na Apple Watch

Co ty vaše „must have“ věci pro (chytrou) domácnost?

Máte podobné tipy na to co si určitě pro chytrou domácnost pořídit? Dejte vědět.

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky