Na Rychlofky.cz jsem se rozhodl zrušit kompletně rubriky a ponechat pouze štítky – je tam tak nějak 10 tisíc krátkých zpráviček původně rozdělovaných do rubrik, ale ty jsou stejně duplicitní se štítky a začínají postrádat smysl. Některé z rubrik obsahují i přes 2 000 příspěvků, takže jejich použitelnost je nulová a pro vyhledávač toho také moc nepřinášejí.
Paradoxní na WordPressu (tom od WordPress.com) je, že v novém rozhraní není možné si zobrazit ani přehled rubrik, natož rubriku zrušit (smazat). Musíte vyvolat původní (WP-ADMIN) rozhraní a tam v levém sloupci rozbalit Příspěvky -> Rubriky.
TIP: Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení
Zobrazí se vám přehled rubrik, včetně počtu příspěvků v nich. Najetím kurzoru na určitou rubriku se objeví rychlé menu a v něm je možnost pro smazání/delete. Můžete i otevřít a tam najdete smazání také.
Po kliknutí se objeví potvrzující dotaz a pokud odsouhlasíte, tak předmětná řádka zčervená.
Pozor na to, že smazání je nevratný proces. Pokud něco smažete omylem není šance jak to vrátit zpět.
Pokud má rubrika málo příspěvků tak se smaže rychle, ale problém nastane u těch co mají tisíce příspěvků – tam mazání může trvat desítky minut a budete prostě muset čekat – nechte to běžet, ono se to kdesi na pozadí maže. Pokud chcete mazat rubrik víc, tak to rozhodně nezkoušejte naklikávat dopředu.
TIP: Tipy a triky pro WordPress najdete v Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu
Čas od času s udělejte Refresh/Reload přehledu – to že dochází k mazání budete vidět na počtu článků u předmětné rubriky. Pokud se to na delší dobu zastaví, tak došlo (kdesi na pozadí) k chybě a můžete (musíte) mazání vybrat a spustit znovu.
Nezkoušejte hromadné úpravy->Smazat – bude to fungovat jenom pro pár rubrik s pár stovkami článků. Pro větší to také skončí neúspěchem. Ten může vypadat i takto:

Dejte Go Back, nic špatného se neděje, prostě to přestalo běžet. A vraťte se k poctivé práci mazání jedné rubriky po druhé. Možná to někdy v příštích deseti letech Automattic (autoři WordPressu) vyřeší.
Co všechno zrušení rubriky způsobí
Smazání rubriky pouze ruší přiřazení článku do této rubriky – nemaže samotné články. Protože ale článek musí být v nějaké rubrice, tak dojde k přeřazení do Nezařazené (nebo do jakékoliv jiné výchozí rubriky, kterou jste si již dříve nastavili).
Smazáním rubrik samozřejmě dojde k zániku jejich adres, takže pokud s tím nějak chcete pracovat, můžete je zkusit přesměrovat (na WordPress.com to nejde, na vlastním musíte mít nějaký plugin nebo umět ovládat věci jako htaccess) na odpovídající (třeba) štítek nebo vytvořenou stránku/příspěvek. To (zejména) kvůli zpětným odkazům, ale také kvůli odkazům, které jste použili ve svém vlastním obsahu – ty byste ostatně měli najít a postupně opravit.
Pokud jste rubriky měli v nějakém menu, tak v menu položky zůstanou, ale budou označené jako chybné.
Nezapomente, že rubriky je možné převádět na štítky– je to druhá možná varianta při rušení rubrik.
Rubrika Uncategorised/Nezařazené
Tuhle rubriku získáte už instalací a dávají se do ní automaticky všechny příspěvky co jste jim nepřiřadili rubriku. Co navíc nejde smazat – můžete si ji ale přejmenovat (aby to dávalo smysl) nebo můžete vytvořit novou rubriku, tu nastavit jako výchozí a pak půjde tato smazat.
TIP: Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1)
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2074: Aktualizace WordPressu, jak na to? Mám nechat automaticky aktualizovat? Jak s pluginy a šablonou?
Aktualizovat samotný WordPress (váš vlastní, toto neplatí pro weby na WordPress.com) a samozřejmě i pluginy či šablony je velmi důležité v okamžiku, kdy se objeví nějaká bezpečnostní chyba a vašem webu tak…
-
TIP#2068: Jak zjistím jaké Bloky jsou k dispozici na mém WordPressu?
Možná jste si pořídili nějaké pluginy co přidávají Bloky použitelné v Guttenberg editoru nebo widgetovch oblastech. A chcete se podívat co všechno tak vlastně vaše instalace WordPressu umí. Související příspěvky TIP#804: Jak…
-
TIP#2058: Odpojuje se vám FTP klient ve Windows od serveru? Tady je řešení
Po migraci několika WordPressů na Blueboard jsem narazil na problém s přístupem přes FTP. WinSCP se při přenosech, ale třeba i při procházení složek nebo mazání většího množství souborů odpojovalo od serveru.…
-
TIP#2050: Co dělat, když vám na WordPress hostingu dochází prostor pro databází
Řada dnešních hostingů pro WordPress nabízí neomezený (nebo hodně dostatečný) prostor pro soubory, ale omezenější prostor pro databázi (SQL). Co dělat když vám dochází místo v databází? Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat…
-
TIP#2045: Jak na webu na WordPressu zacházet s pluginy? Méně je více
Jedno z důležitých pravidel pro weby na WordPressu? Nenechávejte na webu zbytečné pluginy. Nejen že nenechávejte aktivní, ale nenechávejte je tam vůbec. Související příspěvky TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com?…
-
TIP#2043: Jak na WordPressu vytvořit Sitemapu? Nejlepší pluginy pro sitemap.xml
Sitemapu (sitemap.xml) vám váš vlastní WordPress nevytvoří (WordPress.com ano), takže si musíte pořídit nějaký plugin, který to umí – například All in One SEO, a další, viz dále. Ručně ji totiž zcela…
-
TIP#2040: Jak na vlastní WordPress. Jak funguje Export a k čemu je použitelný
Export najdete ve WordPressu vlastním (.org) i WordPress.com v Nástroje -> Export/Exportovat. V tom vlastním se provedením trochu vzhledově liší od toho ve WordPress.com, ale funkčnost je stejná. Poněkud komplikovaná, protože je…
-
TIP#2020: Jak ve Wordu a Dokumentech Google přeškrtnout text? A nejenom tam …
Začátečnický tip? Samozřejmě, proč ne! Je hodně lidí co prostě neví i takové ty běžné věci. Jako třeba že Ctrl+C a Ctrl+V jsou dvě hodně užitečné klávesové zkratky. A tak nemusí tušit,…
-
TIP#2015: Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress
Po migraci z WordPress.com na BlueBoard je samozřejmě nutné se podívat po různých velmi důležitých pluginech (a také středně užitečných pluginech). Musí zajistit to co umí přímo WordPress.com (mají tam vlastní sady…
-
TIP#2011: Jak na vlastní WordPress. Migrace z WordPress.com na BlueBoard
Před pár týdny přišel čas zaplatit na další rok jeden z hostingů u WordPress.com a s tím i obvyklé přemýšlení, jestli zase nezkusit vlastní WordPress. Ne pro 365tipu.cz, to je docela dost…
-
TIP#1763: Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech
Jedna z nejvíce problematických věci při tvorbě obsahu na webu, ať už jsou to blogy nebo weby jako takové. Je totiž bohužel zcela běžné, že na webech a blozích najdete zcela špatně…
-
TIP#1758: Jak ve WordPressu smazat rubriku a co všechno to znamená
Na Rychlofky.cz jsem se rozhodl zrušit kompletně rubriky a ponechat pouze štítky – je tam tak nějak 10 tisíc krátkých zpráviček původně rozdělovaných do rubrik, ale ty jsou stejně duplicitní se štítky…
-
TIP#1750: Jak převést starý příspěvek ve WordPressu na nový blokový editor?
Nový WordPress 5.0 (v září 2020) přinesl blokový editor (Gutenberg) a během příštích měsíců dojde k odstranění klasického editoru. Na novinku se dá se skřípáním zubů a nadáváním zvyknout za předpokladu, že…
-
TIP#1706: Jaké jsou alternativy pro WordPress?
WordPress je blogovací služba (na WordPress.com) a také CMS (Content Management System) software, které si můžete pořídit a provozovat a mít na něm blog i pokročilý web (najdete na WordPress.org). Má řadu…
-
Bez reklamy. Od 1. července bez WordAds. Čtěte proč a také jak dál. A jak můžete pomoci
Od 1. července si můžete @365tipů užívat bez reklamy (stejně jako Pooh.cz a Rychlofky.cz). Definitivně došla trpělivost s tím co do WordAds (tak se systém reklamy na WordPress.com jmenuje) teče. Záplava podvodných…