Na Rychlofky.cz jsem se rozhodl zrušit kompletně rubriky a ponechat pouze štítky – je tam tak nějak 10 tisíc krátkých zpráviček původně rozdělovaných do rubrik, ale ty jsou stejně duplicitní se štítky a začínají postrádat smysl. Některé z rubrik obsahují i přes 2 000 příspěvků, takže jejich použitelnost je nulová a pro vyhledávač toho také moc nepřinášejí.
Paradoxní na WordPressu (tom od WordPress.com) je, že v novém rozhraní není možné si zobrazit ani přehled rubrik, natož rubriku zrušit (smazat). Musíte vyvolat původní (WP-ADMIN) rozhraní a tam v levém sloupci rozbalit Příspěvky -> Rubriky.
TIP: Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení
Zobrazí se vám přehled rubrik, včetně počtu příspěvků v nich. Najetím kurzoru na určitou rubriku se objeví rychlé menu a v něm je možnost pro smazání/delete. Můžete i otevřít a tam najdete smazání také.
Po kliknutí se objeví potvrzující dotaz a pokud odsouhlasíte, tak předmětná řádka zčervená.
Pozor na to, že smazání je nevratný proces. Pokud něco smažete omylem není šance jak to vrátit zpět.
Pokud má rubrika málo příspěvků tak se smaže rychle, ale problém nastane u těch co mají tisíce příspěvků – tam mazání může trvat desítky minut a budete prostě muset čekat – nechte to běžet, ono se to kdesi na pozadí maže. Pokud chcete mazat rubrik víc, tak to rozhodně nezkoušejte naklikávat dopředu.
TIP: Tipy a triky pro WordPress najdete v Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu
Čas od času s udělejte Refresh/Reload přehledu – to že dochází k mazání budete vidět na počtu článků u předmětné rubriky. Pokud se to na delší dobu zastaví, tak došlo (kdesi na pozadí) k chybě a můžete (musíte) mazání vybrat a spustit znovu.
Nezkoušejte hromadné úpravy->Smazat – bude to fungovat jenom pro pár rubrik s pár stovkami článků. Pro větší to také skončí neúspěchem. Ten může vypadat i takto:

Dejte Go Back, nic špatného se neděje, prostě to přestalo běžet. A vraťte se k poctivé práci mazání jedné rubriky po druhé. Možná to někdy v příštích deseti letech Automattic (autoři WordPressu) vyřeší.
Co všechno zrušení rubriky způsobí
Smazání rubriky pouze ruší přiřazení článku do této rubriky – nemaže samotné články. Protože ale článek musí být v nějaké rubrice, tak dojde k přeřazení do Nezařazené (nebo do jakékoliv jiné výchozí rubriky, kterou jste si již dříve nastavili).
Smazáním rubrik samozřejmě dojde k zániku jejich adres, takže pokud s tím nějak chcete pracovat, můžete je zkusit přesměrovat (na WordPress.com to nejde, na vlastním musíte mít nějaký plugin nebo umět ovládat věci jako htaccess) na odpovídající (třeba) štítek nebo vytvořenou stránku/příspěvek. To (zejména) kvůli zpětným odkazům, ale také kvůli odkazům, které jste použili ve svém vlastním obsahu – ty byste ostatně měli najít a postupně opravit.
Pokud jste rubriky měli v nějakém menu, tak v menu položky zůstanou, ale budou označené jako chybné.
Nezapomente, že rubriky je možné převádět na štítky– je to druhá možná varianta při rušení rubrik.
Rubrika Uncategorised/Nezařazené
Tuhle rubriku získáte už instalací a dávají se do ní automaticky všechny příspěvky co jste jim nepřiřadili rubriku. Co navíc nejde smazat – můžete si ji ale přejmenovat (aby to dávalo smysl) nebo můžete vytvořit novou rubriku, tu nastavit jako výchozí a pak půjde tato smazat.
TIP: Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1)
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#1647: Jak se ve WordPressu zbavit zadávání data a času při zveřejnění příspěvku
WordPress před pár měsíci zavedl v editoru příspěvků jednu změnu, kterou nemusíte mít zrovna v oblibě. Když chcete zveřejnit nový příspěvek, tak ho nezveřejní rovnou, ale vkládá mezikrok umožňující zvolit mezi okamžitým…
-
TIP#1622: Jak nastavit web na WordPress.com než ho pustíte na veřejnost
Než spustíte web na WordPress.com je vhodné správně nastavit řadu věcí v Nastavení a další místech určujících jak bude web fungovat. Malý „checklist“ s vysvětlivkami určitě pomůže. Související příspěvky Změnit adresu blogu…
-
TIP#1470: Co je to Markdown?
V době kdy na Internetu ještě neexistovaly WYSIWYG (What do You See Is What do You Get) editory se objevila cesta jak formátovat texty pomocí speciálních kombinací znaků. Od jednoduchých příspěvků v…
-
TIP#1414: Jak stáhnout WordPress
Stáhnout WordPress je snadné, zajdete na www.wordpress.org a tam kliknete na modré Get WordPress/Získejte WordPress. Je to Open Source a je kompletně zdarma. Stáhnutí samotné vám ale nic moc k ničemu nebude.…
-
TIP#1408: K čemu je dobrý desktopový klient pro WordPress (pro Windows)
Když už tu nedávno byla řeč o Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu?, je čas zmínit ještě to, že WordPress má nativní (univerzální, UWP) „aplikaci“ pro Windows 10.…
-
TIP#1397: Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu?
365tipů už pátým rokem jede na WordPress.com, stejně jako pár dalších webů tak trochu souvisejících. Před spuštěním @365tipů ty ostatní weby používaly WordPress.org a vlastní hosting, ale protože to bylo náročně na…
-
TIP#1359: Proč jsou důležité ALT texty (popisky) obrázků na webu?
Pokud chcete odpověď „pro lidi“, tak je to prosté. Protože se objeví všude tam, kde obrázek není možné zobrazit nebo ho není možné vidět. Těm co jsou nevidomí či slabozrací tak výrazně…
-
TIP#1302: Uvádět na webu u článku počet přečtení?
Když už se tu nedávno řešilo zda uvádět na obsahovém webu informaci o tom jak dlouho bude čtenář číst článek, tak je vhodné zmínit ještě jednu věc. Počet přečtení článku, tedy údaj,…
-
TIP#1293: Co dělat se starým obsahem
Máte blog, nebo prostě obsahový web. Existuje už možná několik let a za ty roky se na něm nashromáždila spousta obsahu. Je čím dál tím větší, špatně se v něm orientuje, je…
-
TIP#1276: Má smysl umístit na web odkazy na aktuální články na (vašich) dalších webech?
Blíží se konec jednoho experimentu co běžel vlastně čtyři roky. Na @feeditcz, @justitcz, @bookzcz, @poohcz jsem při jejich zprovoznění vždy umístil odkazy na aktuální články na ostatní weby. Někde to bylo v…
-
TIP#1235: Jak bezpečně používat WordPress a proč se weby na WordPressu tolik kradou?
Tento tip vlastně platí pro každou online službu, kterou používáte. Tedy alespoň pravidla napsaná na počátku, WordPress je totiž blogovací systém a používáte ho s pomocí účtu co má přihlašovací údaje –…
-
TIP#1196: Jak na obsahovém webu štítky ukazovat a používat v rámci designu? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (3)
Máte web s obsahem, vydáváte články (něco jako @365tipů například), ty obsahují štítky. Už jste zvládli proces práce se štítky i čas od času udržujete štítky. Je samozřejmě nutné, abyste štítky také…