Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale s přístupem Mac OS k „oknům“ vs. „aplikacím“ z toho vzniká opravdu peklo. Navíc i na Mac si řada věcí prostě myslí, že je za každou cenu potřebujete po spuštění. Čím více toho při startu spouštíte, tím déle to navíc trvá (mimochodem, Windows 10 startují podstatně rychleji, jen to probouzení jim trvá podstatně déle).
![Snímek obrazovky 2020-05-16 v 7.11.02](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/snicc81mek-obrazovky-2020-05-16-v-7.11.02.png)
Jděte do Jablíčko -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny (tam to určitě nečekáte, že?). Vyberte záložku Přihlášení/Login Items (ano, tady je špatně nejen překlad do češtiny). Najdete tam vše co se po spuštění spouští. Abyste to mohli měnit, klikněte vlevo dole na zámeček.
![](https://365tipu.cz/wp-content/uploads/2020/05/Screenshot-2025-02-04-at-21.18.50-1024x692.png)
Mimochodem, Apple tomu opravdu říká login items místo klasického a zažitého startup items. Těch míst kde si Apple vymýšlí vlastní terminologie nakonec v Mac OS najdete víc.
Každý uživatel má vlastní startup items. Ale abyste je mohli měnit, musíte se na uživatele přihlásit. Další z nedotažených věcí.
Položku můžete odstranit výběrem a kliknutím na „-“ pod přehledem (jasně, tohle taky nemá moc logiku, ale hlavně že to funguje). Pokud u některých položek vidíte žlutý vykřičník v trojúhelníku, tak to znamená, že daná věc už neexistuje (nebo se změnily práva a není k ní přístup). Podívat se na konkrétní údaje o dané položce není možné. Vlastně totéž jako ve Windows.
TIP: Držte při startu systému Shift. Položky v „startup“ výběru se neuplatní.
Přidání je pomocí „+“ pod seznamem a otevře vám Finder. Takže pokud například chcete přidat Terminal, tak ho prostě buď najděte v Aplikace (kde je schován ve složce Utility) nebo pomocí hledání.
Druhá možnost přidání je v Docku kde v menu (Pravé kliknutí na ikonce) můžete v Options/Volby zvolit Open at Login/Otevřít při přihlášení.
V souborovém systému tohle najdete v /Libary/StartUpItems a navíc ještě v /Library/LaunchDaemons a /LibraryLaunchAgents (démony a agenti, oproti běžným aplikacím). Více systémové věci najdate v /System/ a složkách stejných jako v /Library/
Další tipy týkající se Mac OS
TIP#1640: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS
Mac OS používá okna jako základní a zásadní prvek rozhraní a v principu se neliší od Windows či Linuxu. Některé věci ale samozřejmě jsou jinak. Související příspěvky Po aktualizaci na Mac OS…
TIP#1638: Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet
Launchpad je snadná cesta jak se podívat co máte v Macu za aplikace a rychle je spustit. Je vlastně dost podobný displeji mobilu nebo tabletu (tomu zejména), včetně té zásadní nevýhody že…
TIP#1636: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows
Přechod z Windows na Mac OS je vlastně docela v pohodě. Ty ovládací prvky okna vlevo se naučíte, Dock je příjemná věc, když si k MacBooku dám myš, tak je to výrazně…
TIP#1634: Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače
Hot Corners (v čeština přeloženo jako Aktivní rohy) je užitečná možnost navázat nějakou akci na to, že kurzorem myši najedete do jedno ze čtyř rohů displeje. Schovává se to v Mission Control…
TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku
Bez iluzí, MacBook je na tom s hrami sice lépe než některý z Linuxů, ale s Windows se to prostě srovnávat nedá.Hry se najdou, většina z nich je spíš o ničem (tedy…
TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander
Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS…
TIP#1629: Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků
Snadno. Můžete jít v menu do Edit/úUpravit a ve většině aplikací tam najdete Emotikony s symboly neboli také Speciální znaky/Special Characters. Související příspěvky TIP#2423: Nedokumentované a vůbec fn klávesové zkratky pro mac…
TIP#1628: Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací?
Chcete to stručně a jasně? Ne, nic takového nezkoušejte. Jednak jsou v nich rizika malware a vůbec divných věcí, ale hlavně, nedokáží opravdu dělat to co slibují. Problém s Mac OS je,…
TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)
U tak trochu seriálu o přechodu na Mac OS z Windows (začíná Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a další díl je Pokračujeme v nastavování (2)) jsem si nebyl vůbec…
TIP#1624: Jak na Mac OS zacházet s plochou?
Plocha je zvláštní koncept. Ve Windows vede k tomu, že tam lidé nechávají všechno co je napadne a Windows samo tam navíc dává aplikace (programy) aby je bylo možné spouštět (a navíc…
TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy
Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google…
TIP#1619: Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se automaticky spouštějí (autostart) při spuštění počítače
Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale…
TIP#1617: MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta
MacBook má Trackpad, dotykovou ovládací plošku. Solidní, opravdu velký, velmi příjemný na omak (to je důležité) a také velmi citlivý na poklik (to vás bude hodně zlobit než si zvyknete). Nemá žádné…
TIP#1615: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace
V nové sérií (začíná ve Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) se postupně řeší zprovoznění a používáhní MacBooku. Některé tipy budou samostatné a číslované, stejně jako je tomu u jiných…
Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)
Nový seriál popisuje takřka v přímém přenosu pořízení vůbec prvního MacBooku a zprovoznění. Začíná v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a po několik úvodních dílech bude pokračovat zcela konkrétními…