Jdeme na šestý díl seriálu o tom jaké to je přejít po deseti letech z Androidu na iPhone. Stalo se to v září 2019 a tento seriál postupně vznikal v průběhu příštího více než půl roku. Chcete-li číst postupně, skočte do prvního dílu, předchozí díl se věnuje Mailu, Kalendářům, Kontaktům a Zprávám.iCloud vs. Google, Dropbox, Microsoft. APPLE PROHRÁVÁ
Tohle nic nového nebylo, znal jsem to už z iPadu. iCloud je špatný vtip, souborový systém to stále nemá (jablíčkáři v tomto momentě nesouhlasí, ale bohužel to tak je) a všechno je problém.
Největší peklo je, že do aplikací v mobilu se většina věcí dostává přes sdílecí dialog – věc kterou bytostně nenávidím. Dostat věci z iCloudu kamkoliv jinam je peklo. Naštěstí už chvíli je lepší integrace dalších cloudů do Files/Soubory (Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd.), ale stále je to hodně špatné. Nejvíc mi na iCloudu a souborech v mobilu vadí kompletní oddělení fotek – nejsou součástí, jsou zcela samostatné, nelze je přejmenovat, prostě nic.
Pro rodinu je nutné si zaplatit alespoň 200 GB velký iCloud – zálohování se do 5 GB zdarma už skoro nevejde ani pro jednoho uživatele a s fotkami a hudbou nic jiného nezbývá. Dobrá věc je, že na tohle Apple má docela dost dobré ceny (K čemu je dobré Apple Family Sharing (Rodinné sdílení)?). Jediné plus. Tady každopádně opět platí, že pokud bych měl jenom Apple a tím pádem MacBook či Mac, tak by to asi takhle nešikovné nebylo. Nevýhoda uzavřeného systému.
Do iCloudu se mimochodem i zálohuje a tady Apple prohrává v totálním nemožnosti to jakkoliv ovlivnit a tím, že pokaždé zálohuje tak, že totálně zahltí doma Internet. Ručně zálohovat můžete jedině přes iTunes do počítače. Vyžádat si zálohu nejde, zastavit běžící jedině tak, že to prostě odpojíte od Internetu nebo na tom začnete pracovat. Zálohu si Apple spouští automaticky v okamžiku kdy je zařízení napájené, připojené k Internetu a nepracujete s ním. Přitom zálohování je zásadní, viz Jak zálohovat iPhone/iPad? A kdy je dobré zvolit lokální zálohu?
iCloud ještě nedávno neuměl sdílet nic s dalšími uživateli (ani těmi co máte v rodině). Doplněno to bylo nedávno (Jak sdílet složku a soubory v iCloudu) a je to jen malá ukázka toho, jak velké zpoždění v tomto ohledu Apple má. Prostě to co je běžné v Dropboxu a OneDrive tady nečekejte.
Patří sem i problematické dostávání fotek do počítače pokud právě nemáte Mac (Jak se dostat na iCloud z Windows?)a vůbec kamkoliv jinam než je ponechat v iCloudu. Nejvíc vadí to, že fotky v mobilu jsou oddělené od souborového systémů a tím pádem nejsou ani v iCloud (jsou jinde než ostatní soubory). Do Windows se přes iCloud běžně vůbec dostat nedají (nefunguje ačkoliv by teoreticky mělo a čas od času se objeví verze kdy to funguje, pak jiná nikoliv). Jde to dělat přes Dropbox či OneDrive, ale řeč už byla o tom, že to nefunguje dobře, protože Apple cizí cloudy (záměrně, nic tomu nebrání) nenechává běžet. Tady se bude hodit i Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci co prostě klidně i několik hodin stávkuje.
Jde zkusit použít Google Photo (kam také fotky čas od času nechám odeslat ale také se to musí dělat ručně) jenže odtud je do počítače nedostanete – Google Fotky jsou roky zabité a oddělením od Disku Google se staly nepoužitelnými (do počítače je můžete stahovat jedině z webového rozhraní, synchronizace už není možná).
Plus je tady i starý známý problém s novým (HEIC) formátem pro fotky. Tohle vše by samozřejmě člověk neřešil pokud by měl Mac, tam je iCloud integrovaný a HEIC také – čímž jsme opět zpět u hlavního problému Apple, je to uzavřený ekosystém s obrovskou neochotou umožnit se dostat ven. Přechodem na HEIC to opět posilili.
U fotografií navíc narazíte na další absurdní věc. Nemůžete je přejmenovat (pojmenovat). Nechovají se jako soubory.

U Files/Soubory trvalo mnoho let, ale už chvíli je možné připojovat síťové disky (WebDAV, FTP, SFTP, Windows SMB, NFS), cloudové služby (co to podporují) a obsah USB disků. Něco co umí všechno ostatní operační systém (Android) od počátku a něco co je zcela zásadní. Je to ale takové poměrně dost zásadně zbastlené, velmi pomalé, neumí to náhledy fotek, špatně se to ovládá. Když špatně zvolíte, tak se ztratíte a můžete začít od nuly. Files/Soubory jsou jako souborový manažer dost nedostačující. Prostě Far Manager si na iPadu nepustíte a i kdyby existoval, tak byste zjistili, že tam reálný souborový systém prostě není (v Androidu, protože je postavený na Linuxu, je).
Obrovský problém způsobuje samotný model aplikací – každá má vlastní prostor pro soubory a navzájem na sebe (ani na souborový systém samotný) nevidí. Vzniklo to z důvodu bezpečnosti. Výsledek je ona věc popsaná výše – dostat soubor z jedné aplikace do druhé neznamená že ho prostě otevřete „na disku“. Musíte si ho poslat přes sdílecí dialog, což vytvoří jeho další kopii.
K souborovému systému se navíc vůbec nedostanete po připojení k počítači, to co je opět běžné v Androidu. Jediné co smíte vidět jsou fotografie.
Hodně vadí i takové ty maličkosti jako že když někam chcete poslat soubor, tak vůbec nevíte jak velký je a uživatelé se pak běžně diví, že to trvá třeba hodinu (protože posílají někam 500 MB velké video) nebo se ještě více diví, že jim to Apple změnilo na náhled o velikosti poštovní známky (Jak na iPhone/iPadu poslat velké přílohy e-mailem? Využijte Mail Drop v aplikaci Mail od Apple).
POZNÁMKA: Obyčejným lidem je souborový systém samozřejmě zcela ukradený a z výše popsaného je nebude trápit skoro nic
TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS
Hardware? NEROZHODNĚ
Apple má výborné hardware. Dnes už i výbornou výdrží baterie (před pár lety to bylo peklo, dokonce v době, kdy s tím už Android problém neměl). Celé je to o tom, že když si koupíte levný šunt s Androidem, tak dostanete levný šunt – iPhone ani iPad ale nejsou levný šunt a hardware tomu odpovídá.
iPhone 11 mi vydrží v chodu i skoro dva dny. Samozřejmě nesmím v průběhu dne vyfotit stovku fotek, to vydrží jen do večera. Apple Watch (Series 5) vydrží taky v pohodě dva dny a dobíjejí se rychle. AirPods Pro se mi zatím nikdy nevybily a krabička je v pohodě dobije mnohokrát.
Bezdrátové nabíjení telefonu je super a to že iPhone, iPad i Airpods mají stejný konektor je skvělá věc. Ale je to samozřejmě zcela jiný konektor než u všech Androidů a k iPhone 11 Apple dává směšnou 5 W nabíječku, takže je potřeba si koupit něco lepšího (klasického i bezdrátového). Původní sluchátka co jste měli pro Android jedině po pořízení redukce. A ne, chybějící díra pro sluchátka fakt nevadí.
Voděodolnost (není to vodotěsnost, nezapomínejte) je skvělá věc, ale to jsme opět u levných věcí co voděodolné nejsou. Každopádně jeden z Androidů jsem před pár lety utopil na kole v dešti, takže tohle se vyplatí (byť dobrá základní výbava na kolo je vodotěsné pouzdro na mobil). Hodinky (Apple Watch) jsou na tom stejně jako předchůdce (již zmíněný Garmin Vivovactive), dá se s nimi chodit i do vany i plavat.
Displej je u iPhone, iPadu i Apple Watch skvělý. Jas na prvních dvou mám stažený někde pod třetinou, vytáhnout je ho potřeba jen venku či na slunci. Ale to jsme stále u toho, že od levných šuntů můžete očekávat i jenom levné displeje. Příjemné překvapení byly Apple Watch, tam je čitelnost fantastická.
Další pokračování řeší Sluchátka, telefonování, mobilní Internet, Wi-Fi. A je předposlední. Poslední díl pak chytrou domácnost, podcasty, hudbu a fotografování.
Apple Watch a Apple AirPods se čase vrátí jako samostatné tipy (některé už existují, jako třeba tipy pro Apple AirPods a AirPodsPro)