TIP#1514: Jak na iPhone/iPadu poslat velké přílohy e-mailem? Využijte Mail Drop v aplikaci Mail od Apple

Potřebujete na iPhone poslat e-mailem nějakou přílohu (přílohy) co je větší a mohl by být problém u příjemce (obecně tedy něco nad 10 MB celkové velikosti příloh)? Cest jak tohle udělat je více, ale existuje jedna poměrně jednoduchá a univerzální. Ale na tu se podíváme až poté, co si krátce povíme o alternativách.

Přes úschovnu

Velké přílohy (a případně i velké množství příloh) můžete nahrát do nějaké úschovny (populární WeTransfer, česká Úschovna, atd) – můžete je tam nahrát jednotlivě, pokud to ona služba umožňuje, případně je můžete před nahráním vložit do ZIP archivu (od iOS 11 umí Files/Soubory aplikace vytvářet ZIP soubory, v dřívějších verzích musíte pořídit nějakou aplikaci z App Store). Úschovna vám pak poskytne odkaz na nahraný soubor a ten můžete poslat e-mailem.  Řeč o tomto způsobu je v Jak posílat přes Internet velké soubory a co je to vůbec velký soubor? a najdete tam i příklady použitelných služeb.

Přes vlastní cloud či úložiště

Soubory si můžete nahrát do vlastního cloudu – ať už Dropboxu/Google Drive/OneDrive – případně pokud jde o fotky tak do nějakého online úložiště pro Fotky – může to být i Google Photo/Fotky Google. Soubory je dobré si v tomto případě nahrát do samostatné složky, kterou poté můžete sdílet – ať už pomocí odkazu co vám cloudové úložiště dá nebo přímo pomocí sdílecího mechanismu v tomto úložišti.

Můžete přímo využít i iCloud kde je také možné získat odkaz na soubor – aby ale bylo touto cestou možné „poslat“ více souborů, musíte je dostat do ZIP souboru. A pochopitelně v neplacené verzi iCloud toho moc možné není (pouze 5 GB prostoru). Složky iCloud sdílet (prozatím) neumí.

V již zmíněném Jak posílat přes Internet velké soubory a co je to vůbec velký soubor?  je řeč i o nahrání na nějaký vlastní web či FTP.

POZNÁMKA: Ve všech předchozích případech vás bude samozřejmě čekat nutnost odeslat ono velké množství (objem) souborů přes mobilní připojení (případně přes Wi-Fi na kterou se budete moci napojit). Tak na to pamatujte, může to trvat poměrně dlouho.

Využijte Mail Drop

Elegantnější řešení je využít Mail Drop funkci aplikaci Mail/Pošta od Apple. Tu máte v iPhone/iPadu a jsou do ní napojené vaše e-maily i pokud používáte jiného e-mailového klienta (Gmail, Outlook, atd). Umí totiž řešit odeslání velkého objemu příloh za vás – dělá to automaticky, kdykoliv přidáte přílohy o příliš velké velikosti. Jde tak poslat přílohy až do celkové velikosti 5 GB a vedle Mail aplikace na iOSu je to možné i na Macu nebo na iCloud.com v prohlížeči.

Mail Drop uloží posílané přílohy v iCloudu a příjemce dostane odkaz na stažení ZIP souboru s přílohami – nezabere vám to ale prostor ve vašem iCloudu, zůstane to dostupné ke stažení po dobu 30 dní a může tam takto čekat až 1 TB souborů. Jen pozor, pokud byste poslali určitou přílohu příliš mnoha lidem, tak Apple omezuje počet stažení.  Omezení ostatně viz Mail Drop limits

Abyste mohli využít Mail Drop musíte odeslat předmětný e-mail z aplikace Mail/Pošta – což můžete udělat i když používáte jinou aplikaci pro poštu. Takže i když například všechno řešíte v Gmailu, tak nic nebrání tomu odeslat tento jeden e-mail s kupou příloh z aplikace Mail/Pošta.

1) Spusťte si Mail/Pošta aplikaci, začněte psát nový e-mail a vyberte si do něj větší množství příloh (nebo velké přílohy). Nezapomeňte případně zvolit správnou odesílací (From/Od) adresu.

Pokud si chcete usnadnit výběr fotografií do přílohy e-mailu tak to nedělejte v Mail aplikaci ale ve Files/Soubory  či Fotky/Photos aplikaci – jsou tam lépe vidět, dají se zobrazit větší. Až vyberete vše potřebné tak přes sdílecí ikonku odešlete do Mail/Pošta. A bohužel, fotografie na iPhone/iOSu není možné pojmenovat/přejmenovat.

Jakmile máte e-mail hotový klikněte na Odeslat.

20191222_170305000_iOS.png

2) Pokud jsou přílohy fotografie a jsou příliš velké, nabídne se vám Mail možnost je zmenšit. Nabízí to ale jako výslednou velikost příloh, takže jak velké fotografie ve výsledku budou můžete jen hádat, ale zkuste si zapamatovat následující

  • Small/malé je cca 320 x 240 (což spíš nechcete, okolo 20 KB na fotku)
  • Medium/střední je cca 640 x 480 (rozumné řešení pokud stačí náhled,okolo 50 KB na fotku,takže zvažte celkovou velikost)
  • Large/velké je je cca 2016 x 1512 (už poměrně velké, okolo 300/400 KB a fotku, pro více fotek už nebude použitelné tak jako tak)

Tuhle volbu přeskočte (poslední volba, Actual Size) pokud chcete zachovat původní velikost fotografií a vybrat si poslání přes Mail Drop.

20191222_170316000_iOS.png

3) Přeskočením se vám u velkého objemu příloh nabídne možnost zda chcete použít Mail Drop nebo pokračovat se zahrnutím příloh přímo do e-mailu.

2019-12-22 18_15_05-Koš - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Zvolíte-li si Mail Drop bude příjemci odeslána zpráva s odkazem ke stažení ZIP souboru co obsahuje posílané fotky/soubory. Ve zprávě budou náhledy jednotlivých fotografií ve formě příloh (cca 640×480, tedy „střední“ velikost)- poměrně praktické, protože příjemce nemusí nutně stahovat ZIP a rozbalovat.

TIP: Jak na iPhone či iPadu vytvořit ZIP s fotografiemi

Nezapomeňte, odkaz na přílohy v Mail Drop úložišti může použít kdokoliv kdo ho dostane. Nejde tedy o bezpečnou cestu posílání příloh/fotografií.

POZOR: Pokud už posílané fotky/soubory máte v iCloudu, tak se nebudou znovu odesílat z mobilu/tabletu. Pokud je v iCloudu nemáte, tak pochopitelně počítejte s časem nutným na odeslání a uložení do Mail Drop úložiště.

TIIP: V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete další tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch.