Můžete, ale nebude to snadné. Na počítači kde máte TimeMachine disk (včetně připojeného externího) zapnete Sdílení/Sharing, přidáte tam tento disk a ve vlastnostech aktivujete, že jde o “Time Machine backup destination”. Pak na jakémkoliv jiném Macu prostě do TimeMachine přidáte nový cíl zálohování.


a poté na přidaném disku vyvolat kontextové menu.
Tam pokračovat do Advanced Options/Pokročilé.

Co ale nejde?
Aby tentýž disk byl použit pro zálohu více počítačů – Můžete použít samostatný (další) disk nebo jeden disk rozdělit na více svazků/volume (nebo partition/oddíl, ale APFS formát a svazky jsou lepší) a zálohovat na každý svazek jiný počítač. Trochu zvláštní, protože na síťový TimeMachine (na NAS) můžete do jednoho disku zálohovat více strojů.
Tohle má nevýhodu, že větší disk prostě musíte rozdělit na dva menší a nevyužijete jeho prostor “společně“, takže pokud něco bude chtít víc prostoru, tak časem dojde. Což je trochu škoda.
A rychlé to bude tak jak rychlé bude síťové spojení mezi počítač. Na WI-Fi v pohodě 10 MB/s, na 1000 Mbps Ethernetu v i až do 100 MB/s (při záloze na rychlý USB SSD).
Ale je tu ještě další varianta
Ujistěte se, že máte čistý externí disk a následně na něm vytvořte složky pro každý stroj, který chcete zálohovat. Každou ze složek přidejte do Sdílení (sdílet lze celé disky, ale i složky z nich) a nastavte jako TimeMachine zálohu. Tohle ale funguje jen pro síťové zálohování a nemůžete tam zálohovat stroj, na kterém jste toto vytvořili.
Což znamená, že toto můžete využít pro zálohování více Mac/Macbooku na jeden Mac, jen ne pro zálohu tohoto Macu. Tenvždy bude chtít vymazat disk jako takový, nebo tam mít vlastní svazek.
Nakonec zůstávám u toho, že na Mac Mini i na MacBooku mám samostatné externí SSD. Na Mini je připojený trvale, na Macbooku ho budu připojovat občas. Důvod je ten, že zálohovat na Synology NAS je prakticky nemožné (ani po letech problémů Apple nic nevyřešilo) a zálohování na QNAP NAS funguje, ale je pomalé a zbytečně dlouhé minuty je slyšet provoz disků v NASu.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1144: Jak najít soubor v počítači?
Jedna věc je na tomto tématu zajímavá. Žijeme v době, kdy pomocí Google dokážeme najít skoro cokoliv. Navíc velmi rychle a pohodlně. Jenže když přijde na hledání věcí co máte uložené v…
-
TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?
Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují…
-
iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená?
Aktuální (11.4) iOS přinesl dlouho žádanou novinku, zprávy (Messages) ukládané a synchronizované v iCloudu. Podstatné na této změně je, že konečně po mnoha letech budou zprávy synchronizované napříč zařízeními. Druhé podstatné je,…
-
TIP#1078: Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google?
Klasický Disk Google (Google Drive) jste možná v počítači měli a možná ještě máte (byť teď je čas přejít na náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google…
-
TIP#1058: Co je to LaTeX?
Možná se vám poštěstilo a setkali jste se s termínem LaTeX – nic neobvyklého to není, pokud se pohybujete v akademické sféře nebo pracujete s lidmi co používají Linux. Související příspěvky TIP#951:…
-
TIP#1050: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF
PDF je souborový formát od Adobe, což asi víte. Zkratka z Portable Document Format, což tak trochu vystihuje to, že pokud něco máte v PDF, tak to zpravidla dokážete zobrazit a vytisknout…
-
TIP#1004: Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5
Jedna z užitečných klávesových zkratek napříč všemi prohlížeči je tak, který vám umožní znovu natáhnout zobrazenou stránku – skrývá se pod F5 či Ctrl-R v tzv „soft“ podobě a Ctrl-Shift-R či Shift/Ctrl-F5…
-
TIP#951: Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Virtuální plochy (virtual desktops) jsou věc poměrně běžná z Linuxového prostředí, méně běžná ve Windows, byť od Windows 10 jsou virtuální plochy (konečně) součástí systému. Tahle schopnost mít více ploch a moci…
-
TIP#907: V čem vytvářet vývojové diagramy?
Vývojové diagramy můžete začít vytvářet v něčem jako PowerPoint, Word či KeyNote. Což ale bude znamenat, že půjde jen o něco velmi jednoduchého a nepříliš praktického. Nebo se můžete vydat k věcem…
-
TIP#905: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory
Notepad++ je jeden z velmi povedených editorů pro Windows. Tedy editorů pro kodéry a programátory, abych byl přesný. Pokud ale používáte Linux, tenhle skvělý kousek software mít nemůžete. Skoro nemůžete. Je tu…
-
Od iOS 11 se změnil formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIC/HEIF/HEVC. I po třech letech je to stále zbytečná komplikace.
S příchodem iOS 11 pro iPhone a iPad přichází také jedna dost zásadní změna v ukládaní fotografií a videa – přichází HEIF místo JPEG a HEVC místo H.264 (u videa). Což může…
-
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…
-
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…
-
TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?
Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve…